O‘zbekiston Jahon bankining “Statistika salohiyati indeksi”da 67- o‘ringa ko‘tarildi
Mamlakatlarning milliy statistika tizimini rivojlanganlik darajasini baholab boradigan Jahon bankining “Statistika salohiyati indeksi”da O‘zbekiston 67,8 ball bilan 154 ta davlat orasidan 67- o‘rinni egalladi.
Mazkur indeks mamlakatning statistik salohiyati, erishayotgan yutuqlari va milliy statistika tizimini rivojlantirish borasida olib borayotgan islohotlari natijalarini aks ettiradi.
O‘zbekiston Respublikasi ilk bor mazkur indeks bo‘yicha 2016- yilda baholangan bo‘lib, 48,9 ball bilan umumiy 133- o‘rinni egallagan.
O‘zbekistonning 2020-yil yakunida “Statistika salohiyati indeksi”da 67- o‘ringa ko‘tarilishida asosiy omillar:
Qo‘mita veb-saytida 20 ta bo‘limda 279 ta jadval ko‘rinishida 2 mln. dan ziyod statistik ko‘rsatkichlar to‘plami va metama'lumotlar e'lon qilinmoqda. Shuningdek, asosiy o‘zgarishlardan biri qo‘mitaning yangilangan veb-saytida geomanzilli ma'lumotlar xizmati joriy etildi.
Xalqaro valyuta jamg‘armasining kengaytirilgan Ma'lumotlarni tarqatishning umumiy tizimida 24 ta yo‘nalish bo‘yicha 422 turdagi O‘zbekiston Respublikasining makroiqtisodiy, moliyaviy va ijtimoiy statistik ko‘rsatkichlar to‘plamlarini e'lon qilib borilishi yo‘lga qo‘yildi.
Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan BMTning Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda Barqaror Rivojlanish Maqsadlariga erishishni monitoring qilish bo‘yicha veb-sayt ishlab chiqilib, o‘zbek, rus va ingliz tillarida ishga tushirilgan.
Hozirgi kunda, O‘zbekiston Respublikasining Ochiq ma'lumotlar portalida jami 10 mingdan ortiq ma'lumotlar to‘plamlari 3 tilda (o‘zbek, rus va ingliz tillarida) joylashtirilgan.
“Open data Inception” tashkilotining ma'lumotiga ko‘ra, jahon mamlakatlari orasida O‘zbekiston 70 ta ochiq ma'lumotlar manbalari bilan jahonda 6-o‘rinni egalladi.
Londondagi Ochiq ma'lumotlar Instituti (ODI) baholash tizimi bo‘yicha Davlat statistika qo‘mitasining rasmiy veb-sayti eng yuqori –"Platina" (PLATINUM) darajaga erishgan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining “Elektron hukumat kuzatuvi 2020”da “Ochiq davlat ma'lumotlari indeksi” bo‘yicha O‘zbekiston eng yuqori (Very High OGDI) ko‘rsatkichiga ega bo‘lgan jahonning 41 ta mamlakati orasidan joy olgan. Jami ushbu indeksda 193 ta mamlakat baholangan hamda O‘zbekiston eng yuqori ball to‘play olgan.
Ochiq ma'lumotlar reytingida (Open Data Inventory - ODIN) O‘zbekiston Respublikasi 63 ballni to‘pladi va reytingda 125 ta pozitsiyaga ko‘tarilib, dunyoda 44-o‘rinni, Markaziy Osiyoda esa 1-o‘rinni egalladi.
Amalga oshirilgan ana shunday ishlar natijasida 2020- yil yakuni bo‘yicha mamlakatimiz Jahon bankining “Statistika salohiyati indeksi”da maksimal 100 balldan 67,8 ballni qo‘lga kiritib, reytingda 67 o‘rinni egallamoqda.
O‘zbekiston reytingda 2016- yil hisobotiga nisbatan 66 pog‘onaga, 2019- yil hisobotiga nisbatan esa 15 pog‘onaga ko‘tarildi.
2020–2025 yillarda statistikani rivojlantirishining milliy strategiyasi doirasida belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish orqali, O‘zbekistonning Jahon bankining “Statistika salohiyati indeksi”dagi ko‘rsatkichlarini bosqichma-bosqich yaxshilab borishi rejalashtirilgan. O‘zbekiston 2025 kelib, 94 ballni qo‘lga kiritgan holda reytingda birinchi 10 talikka kirishi ko‘zda tutilgan.

Uzbekistan rose to 67th position in the World Bank's Statistical Capacity Index
In the World Bank's “Statistical Capacity Index”, which assesses the level of development of national statistical systems of countries, with 67.8 points, Uzbekistan took 67th place out of 154 countries.
This index reflects the statistical potential of the country, its achievements and the results of ongoing reforms in the development of the National Statistical System.
For the first time, the Republic of Uzbekistan was assessed by this index in 2016 and took the overall 133rd position with 48.9 points.
The main factors that influenced the increase of Uzbekistan to the 67th place in the "Statistical Capacity Index" at the end of 2020, are:
The Committee's website publishes over 2 million summaries of statistical indicators and metadata in the form of 279 tables in 20 sections. Also, one of the main changes was the introduction of a geoinformation data service on the updated website of the Committee.
On the Enhanced General Data Dissemination System (e-GDDS) National Summary Data Page (NSDP) of the International Monetary Fund, the publication of 422 types of summaries of macroeconomic, financial and social statistical indicators of the Republic of Uzbekistan in 24 directions has been established.
The State Committee on Statistics together with the United Nations Development Program has developed and launched a website for monitoring the achievement of the national Sustainable Development Goals in Uzbek, Russian and English.
Currently, the Open Data Portal of the Republic of Uzbekistan contains over 10 thousand data sets in 3 languages (Uzbek, Russian and English).
According to the Open Data Inspection organization, with 70 open data sources, Uzbekistan ranked 6th in the world.
The official website of the State Committee on Statistics on the evaluation system of the Open Data Institute (ODI) in London received the highest level – "Platinum".
According to the United Nations Electronic Government System for 2020, according to the Open Government Data Index, Uzbekistan is among the 41 countries in the world with the highest indicator (Very High OGDI). In total, 193 countries were assessed in this index, and Uzbekistan scored the highest score.
In the Open Data Inventory (ODIN) rating, the Republic of Uzbekistan scored 63 points and rose to 125 positions in the ranking, taking 44th position in the world and 1st position in Central Asia.
As a result of the work done at the end of 2020, our country received 67.8 points out of 100 possible in the “Statistical Capacity Index” of the World Bank and ranked 67th in the rating.
Uzbekistan rose to 66 positions in the ranking compared to the 2016 report and 15 positions compared to the 2019 report.
Within the framework of the National Strategy for the Development of Statistics for 2020-2025, it is planned to gradually improve the indicators of Uzbekistan in the "Statistical Capacity Index" of the World Bank through the implementation of certain measures. It is planned that by 2025 Uzbekistan will enter the top 10 of the rating, gaining 94 points.