O‘zbekiston tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari va BMT tarkibiy tuzilmalarining mamlakatimizdagi vakolatxonalari rahbarlari istiqboldagi hamkorlik rejalarini belgilab oldi
2021-02-04 | Siyosat
Bugun Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Sherzod Asadov BMT doimiy koordinatori, elchi Helena Freyzer boshchiligidagi BMT tarkibiy tuzilmalari – Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti, Taraqqiyot dasturi, Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti, Giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi, Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti va Bolalar jamg‘armasining O‘zbekistondagi vakolatxonalari rahbarlari bilan onlayn shaklda muloqot o‘tkazdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Tadbirda O‘zbekistonning BMT va uning institutlari bilan o‘zaro munosabatlarining bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Erishilgan kelishuvlar doirasida hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish bo‘yicha istiqboldagi rejalar belgilab olindi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surilgan tashabbuslarni samarali amalga oshirish, shuningdek, Tashkilot va uning ixtisoslashtirilgan muassasalari bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha «Yo‘l xaritalari»ni o‘z vaqtida bajarish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi.
BMT vakolatxonalari rahbarlarining ta’kidlashicha, COVID-19 pandemiyasi keltirib chiqargan murakkab sharoitga qaramasdan, O‘zbekiston respublikada faoliyat ko‘rsatayotgan BMT institutlariga har tomonlama ko‘mak berib kelmoqda.
O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlikning yangi hadli dasturini amalga oshirishda yaqin hamkorlik bo‘yicha kelishuvga erishildi.
O‘zbekiston BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning barcha tashabbuslari, xususan, tashkilotning rezident-koordinatorlari tizimini isloh qilish bo‘yicha takliflarini qo‘llab-quvvatlashi alohida qayd etildi.

Заместитель министра иностранных дел Узбекистана и руководители представительств в нашей стране структурных организаций ООН наметили дальнейшие планы по развитию сотрудничества
Сегодня состоялась встреча заместителя министра иностранных дел Узбекистана Шерзода Асадова с руководителями представительств структурных организаций ООН в Узбекистане – Всемирной организации здравоохранения, Программы развития ООН, Продовольственной и сельскохозяйственной организации, Управления ООН по наркотикам и преступности, Фонда ООН в области народонаселения, Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры и Детского фонда ООН во главе с резидентом-координатором, Послом Хеленой Фрейзер, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встречи обсуждены состояние и перспективы взаимодействия Узбекистана с ООН и ее институтами. Намечены дальнейшие планы по расширению и углублению сотрудничества в рамках достигнутых договоренностей.
Особое внимание уделено важности эффективной реализации инициатив Президента Шавката Мирзиёева, выдвинутых в ходе 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, а также своевременного выполнения “Дорожных карт” по развитию сотрудничества с организацией и ее специализированными учреждениями.
Главами представительств подчеркнуто, что несмотря на сложные условия, вызванные пандемией COVID-19, узбекская сторона оказывает всемерную поддержку институтам ООН, функционирующим в республике.
Достигнута договоренность тесно взаимодействовать по реализации новой Рамочной программы сотрудничества между Узбекистаном и ООН.
Узбекской стороной отдельно отмечена поддержка всех инициатив Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, в частности по реформированию системы резидент-координаторов организации.