Pokiston Bosh vaziri O‘zbekiston Prezidentiga maktub yo‘lladi
Pokiston va O‘zbekistonni madaniyat, din va an’analar mushtarakligiga asoslangan yaqin munosabatlar bog‘lab turibdi. Bizning tarixiy va tamadduniy aloqalarimiz milliy o‘zligimizning ajralmas qismidir. Xalqimiz Samarqand va Buxoro shaharlariga chuqur ehtirom bilan qaraydi.
Mamlakatlarimiz taraqqiyoti va ravnaqi uchun biz ikki tomonlama savdo munosabatlarini kengaytirishimiz va iqtisodiy sheriklikni mustahkamlashimiz lozimligiga qat’iy ishonaman. Mintaqamiz ulkan insoniy va tabiiy resurslarga ega. Barcha sohalarda mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish maqsadida iqtisodiyotlarimizning bir-birini o‘zaro to‘ldirib turishidan samarali foydalanishimiz lozim.
O‘zbekiston Respublikasi hukumat delegatsiyasining 2020 yil sentyabr oyida Pokistonga tashrifi chog‘ida Savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha qo‘shma ishchi guruh tuzish va yaqin orada uning birinchi yig‘ilishini Toshkent shahrida o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishilgan edi.
Mening savdo va investitsiyalar bo‘yicha maslahatchimning O‘zbekistonga tashrifi davomida ikki tomonlama savdo masalalari bilan bir qatorda temir yo‘l koridorlarini rivojlantirish, bank sohasida, iqtisodiy va investitsiyaviy yo‘nalishlardagi hamkorlikning istiqbollari ko‘rib chiqilishini mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman.
Ushbu tashrif umumiy maqsadlarga sari yanada olg‘a qadam tashlashimiz uchun yangi imkoniyatlarni ochadi.
Men ikki tomonlama munosabatlarning butun salohiyatini ishga solishning qat’iy tarafdoriman.
Sizga Alloh taolodan sihat-salomatlik va baxt-saodat, O‘zbekiston xalqiga esa bardavom taraqqiyot va ravnaq ato qilishini so‘rab qolaman.

Премьер-министр Пакистана направил письмо Президенту Узбекистана
Пакистан и Узбекистан связывают близкие отношения, основанные на общности культуры, религии и традиций. Наши исторические и цивилизационные взаимосвязи являются неотъемлемой частью нашего национального самосознания. К городам Самарканд и Бухара наш народ относится с большим почтением.
Твердо убежден в том, что для прогресса и процветания наших стран мы должны расширять двусторонние торговые отношения и укреплять экономическое партнерство. Наш регион обладает огромными человеческими и природными ресурсами. Нам надо извлечь выгоду из взаимодополняемости экономик в целях усиления региональной взаимосвязанности во всех сферах.
В ходе визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Пакистан в сентябре 2020 года достигнута договоренность о создании Совместной рабочей группы по торгово-экономическим вопросам и проведении в ближайшее время ее первого заседания в Ташкенте.
Хочу с удовлетворением отметить, что в ходе визита моего советника по торговле и инвестициям в Узбекистан, помимо вопросов взаимной торговли, будут рассмотрены перспективы развития железнодорожных коридоров, взаимодействия в банковском секторе, экономической и инвестиционной сферах сотрудничества.
Этот визит открывает новые возможности для дальнейшего продвижения к нашим общим целям.
Я глубоко привержен задействованию всего потенциала двусторонних отношений.
Прошу Всевышнего о Вашем здоровье и счастье, а также о постоянном прогрессе и процветании народа Узбекистана.