Jahon banki bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 1-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori L.Burunchuk boshchiligidagi Jahon banki delegatsiyasi bilan ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qilish uchun uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv chog‘ida o‘zaro hamkorlikning joriy holati, loyihalarning amalga oshirilishi, shuningdek, Jahon bankining O‘zbekistondagi faoliyatini kengaytirishning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi. Xususan, 2020-yil birinchi yarim yilligi yakunlari bo‘yicha Bank kredit mablag‘larining 1 mlrd dollardan ziyod qismi o‘zlashtirilganligi ta'kidlandi. Bu, Jahon banki vakillarining so‘zlariga ko‘ra, mintaqada eng yaxshi ko‘rsatkichlardan biri hisoblanadi.
O‘zbekiston tomoni pandemiya sharoitida Jahon banki COVID-19 tarqalishiga qarshi kurashish, tadbirkorlik faoliyatiga ko‘maklashish va muhim ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni targ‘ib qilishda o‘z vaqtida va samarali qo‘llab-quvvatlaganini ta'kidladi. Shu nuqtai nazardan, aynan ushbu yo‘nalishlardagi izchil ishlar natijasida pandemiyaning dunyo iqtisodiyotiga salbiy ta'siriga qaramay, O‘zbekiston 2020-yilda iqtisodiy o‘sishga erishgan kam sonli davlatlardan biriga aylangani e'tirof etildi.
Shuningdek, uchrashuv davomida kelgusi besh yilga mo‘ljallangan O‘zbekiston va Jahon banki o‘rtasidagi hamkorlikning yangi dasturini shakllantirish bo‘yicha ishlab chiqilayotgan loyihalarni va rejalashtirilgan tadbirlarni tayyorlash masalalari ham ko‘rib chiqildi.
“Mozori Sharif – Kobul – Peshavor” temir yo‘l loyihasi hayotga tatbiq etilishining amaliy jihatlarini muhokama qilishga bag‘ishlangan Afg‘oniston, Pokiston va O‘zbekiston Hukumatlari delegatsiyalari ishtirokida bo‘lib o‘tadigan yuqori darajadagi uch tomonlama muzokaralarga alohida e'tibor qaratildi. L.Burunchuk, ushbu loyihaning Markaziy Osiyo mamlakatlarining dinamik iqtisodiy o‘sishini ta'minlash, mintaqaviy aloqalarni mustahkamlash va tranzit salohiyatini tubdan yuksaltirish nuqtai nazaridan strategik ahamiyatini ta'kidlab, Jahon banki rahbariyati uning muhimligini to‘liq anglayotgani va O‘zbekiston Hukumatining uni ilgari surish bo‘yicha qat'iy sa'y-harakatlarini olqishlayotganini aytdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish, infratuzilma va ijtimoiy sohani zamonaviylashtirishga alohida urg‘u berilib, O‘zbekistonni barqaror rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlaridan kelib chiqib, sheriklikni mustahkamlash to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Обсуждены вопросы сотрудничества со Всемирным банком
1 февраля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с делегацией Всемирного банка во главе с региональным директором Всемирного банка по Центральной Азии Л.Бурунчук для обсуждения текущего состояния и перспектив двустороннего сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние двустороннего сотрудничества, ход реализации проектов, а также перспективные направления расширения деятельности Всемирного банка в Узбекистане. В частности, отмечалось, что по итогам первого полугодия 2020 года было освоено более 1 млрд долларов заемных средств Банка, что, по словам представителей Всемирного банка, является одним из лучших показателей в регионе.
Узбекской стороной была подчеркнута своевременная и эффективная поддержка Всемирного банка в реализации мер по борьбе с распространением COVID-19, поддержке предпринимательской деятельности и продвижению важных социально-экономических реформ в условиях пандемии. В данном контексте было подчеркнуто, что именно благодаря последовательной работе в данных направлениях Узбекистан стал одной из немногих стран, которым несмотря на негативное влияние пандемии на мировую экономику удалось достичь экономического роста в 2020 году.
Также в ходе встречи были рассмотрены вопросы подготовки прорабатываемых проектов и предстоящие мероприятия по формированию новой программы сотрудничества между Узбекистаном и Всемирным банком на ближайшие пять лет.
Отдельное внимание было уделено предстоящим трехсторонним переговорам высокого уровня с участием правительственных делегаций Афганистана, Пакистана и Узбекистана, посвященных обсуждению практических аспектов реализации проекта строительства железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар». Л.Бурунчук, подчеркнув стратегическое значение данного проекта в контексте обеспечения динамичного экономического роста, укрепления региональных связей и кардинального повышения транзитного потенциала стран Центральной Азии, сообщила, что руководство Всемирного банка разделяет его важность и приветствует приверженность и решительные усилия Правительства Узбекистана по его продвижению.
По итогам встречи была достигнута договоренность об укреплении партнерства исходя из приоритетных направлений устойчивого развития Узбекистана с особым акцентом на развитие предпринимательской деятельности, модернизацию инфраструктуры и социальной сферы.