Savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha O‘zbekiston – Pokiston Qo‘shma ishchi guruhining 1-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2021-02-01 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 1-fevral kuni Pokiston Islom Respublikasi Hukumati delegasiyasining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi doirasida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha O‘zbekiston – Pokiston Qo‘shma ishchi guruhining 1-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda ikki mamlakatning asosiy vazirlik va idoralari rahbarlari ishtirok etdi. Pokiston tomoniga Pokiston Islom Respublikasi Bosh vazirining savdo, to‘qimachilik sanoati va investitsiyalar masalalari bo‘yicha maslahatchisi Abdul Razzoq Dovud, O‘zbekiston tomoniga esa O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov rahbarlik qildi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari, ilgari erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi, shuningdek, investitsiya, savdo, sanoat kooperatsiyasi, transport, ta'lim, sog‘liqni saqlash va madaniyat sohalarida O‘zbekiston – Pokiston sherikchiligini kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar investitsiya va sanoat sohasida hamkorlik qilish ko‘lamini bir necha barobar oshirish uchun muhim jihatlarni qayd etdi. Shu o‘rinda, sanoatning turli tarmoqlarida O‘zbekiston – Pokiston ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etish imkoniyatlari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, o‘zaro savdo hajmini oshirish istiqbollari hamda O‘zbekiston va Pokistonda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni ilgari surish mexanizmlari muhokama qilindi va shu munosabat bilan yaqin kelajakda O‘zbekiston – Pokiston qo‘shma biznes-forumini o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Ikki tomonlama iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlash va Markaziy Osiyo mintaqasi davlatlarining barqaror rivojlanishini ta'minlashda strategik ahamiyatga ega bo‘lgan "Mozori-Sharif – Kobul – Peshavor" temir yo‘l loyihasini amalga oshirishning amaliy jihatlariga alohida e'tibor qaratildi.
Muhokama chog‘ida tomonlar savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Pokiston Hukumatlararo komissiyasining yig‘ilishi hamda O‘zbekiston – Pokiston ishbilarmonlar Kengashining yig‘ilishini yaqin vaqt ichida o‘tkazishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Muzokara yakunida imtiyozli savdo to‘g‘risidagi Bitimni hamda ikki mamlakat standartlashtirish va sifat nazorati organlari o‘rtasida muvofiqlikni baholashni o‘zaro tan olish to‘g‘risidagi Bitimni imzolashga tayyorlash doirasida muhokama qilish jarayonini tezlashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar, shuningdek, Ishchi guruhining kelgusidagi faoliyati bo‘yicha ikki mamlakat tegishli vazirlik va idoralari o‘rtasida amaliy hamkorlikning aniq mexanizmlarini ko‘zda tutuvchi “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Состоялось 1-ое заседание Узбекско-Пакистанской совместной Рабочей группы по торгово-экономическим вопросам
1 февраля текущего года в рамках визита правительственной делегации Исламской Республики Пакистан в Республику Узбекистан в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялось 1-е заседание Узбекско-Пакистанской совместной Рабочей группы по торгово-экономическим вопросам.
В заседании приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств двух стран. Пакистанскую сторону возглавил советник Премьер-министра Исламской Республики Пакистан по вопросам коммерции, текстильной промышленности и инвестиций Абдул Раззак Давуд, а узбекскую – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
В рамках переговоров были обсуждены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, ход реализации ранее достигнутых договоренностей, а также перспективы расширения узбекско-пакистанского партнерства в области инвестиций, торговли, промышленной кооперации, транспорта, образования, здравоохранения и культуры.
Сторонами были отмечены значительные возможности для кратного увеличения масштабов инвестиционного и промышленного сотрудничества. В данном контексте были предметно рассмотрены возможности создания узбекско-пакистанских промышленных предприятий в различных отраслях промышленности.
Также обсуждались перспективы увеличения объемов взаимной торговли и механизмы продвижения продукции узбекского и пакистанского производства, в связи с чем была достигнута договоренность о проведении в ближайшей перспективе совместного узбекско-пакистанского бизнес-форума.
Особое внимание в рамках заседания было уделено практическим аспектам реализации проекта по строительству железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», имеющего стратегическую важность для дальнейшего укрепления двусторонних экономических связей и обеспечения устойчивого развития стран Центрально-Азиатского региона.
В ходе обсуждения стороны озвучили готовность к проведению в ближайшее время заседания Узбекско-Пакистанской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, а также заседания Узбекско-Пакистанского Делового совета.
По итогам переговоров была достигнута договоренность об ускорении переговорного процесса по подготовке к подписанию Соглашения о преференциальной торговле и Соглашения о взаимном признании оценки соответствия между органами стандартизации и контроля качества обеих стран.
Также стороны договорились разработать «Дорожную карту» по дальнейшей деятельности Рабочей группы, предусматривающую конкретные механизмы практического взаимодействия профильных министерств и ведомств двух стран.