O‘zbekiston ilk bor Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Kengashining yig‘ilishida ishtirok etdi
Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi (EOIK) Kengashining shu yil 29-yanvar kuni videokonferensiya shaklida o‘tkazilgan navbatdagi yig‘ilishida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (EOII) da kuzatuvchi maqomini olgan mamlakat sifatida birinchi marta O‘zbekiston vakili ishtirok etdi.
Tegishli qaror 2020-yilning 11-dekabrida Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashi yig‘ilishida qabul qilingan.
YeOIK yig‘ilishida Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari, Yevroosiyo iqtisodiy kengashi raisi A.Smailov, Rossiya Federatsiyasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.Overchuk, Qirg‘iziston Respublikasi Bosh vaziri vazifasini bajaruvchisi A.Novikov, Belarus Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Petrishenko, Armaniston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari M.Grigoryan va YeOIK Kengashi raisi M.Myasnikovich qatnashdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi nomidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov qatnashdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari o‘z nutqida kuzatuvchi mamlakat maqomidagi O‘zbekiston va YeOII o‘rtasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab berdi. Teng huquqlilik, o‘zaro manfaatdorlik va bir-birining manfaatlarini hisobga olish tamoyillari asosida konstruktiv hamkorlik qurishning ahamiyati qayd etildi.
Yig‘ilish kun tartibiga savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va sanoat kooperatsiyasining keng ko‘lamli masalalari kiritildi. Mashinasozlik, energetika, elektrotexnika, to‘qimachilik va farmasevtika tarmoqlari, qishloq xo‘jaligi kabi ustuvor yo‘nalishlarda sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash muhimligiga alohida e'tibor qaratildi.
Ta'kidlash joizki, o‘tgan to‘rt yil mobaynida O‘zbekiston va YeOII mamlakatlari o‘rtasidagi savdo hajmi 75 foizga o‘sdi va bugungi kunda O‘zbekiston tashqi savdo aylanmasining 30 foizdan ortig‘i YeOII davlatlariga to‘g‘ri keladi.

Узбекистан впервые принял участие в заседании Совета Евразийской экономической комиссии
В очередном заседании Совета Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), состоявшемся 29 января текущего года в формате видеоконференции, впервые принял участие представитель Узбекистана, как страны получившей статус наблюдателя в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
Соответствующее решение было принято 11 декабря 2020 года на заседании Высшего Евразийского экономического совета.
В заседании ЕЭК приняли участие первый заместитель Премьер-министра Республики Казахстан, председатель Евразийского экономического совета А.Смаилов, заместитель Председателя правительства Российской Федерации А.Оверчук, исполняющий обязанности Премьер-министра Кыргызской Республики А.Новиков, заместитель Премьер-министра Республики Беларусь С.Петришенко, вице-премьер Республики Армения М.Григорян и Председатель коллегии ЕЭК М.Мясникович.
Республику Узбекистан представил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
В своём выступлении глава узбекской делегации обозначил основные направления взаимодействия Узбекистана с ЕАЭС в статусе страны-наблюдателя. Отмечена важность выстраивания конструктивного сотрудничества на принципах равноправия, взаимной выгоды и учёта интересов друг друга.
Повестка заседания включала в себя широкий спектр вопросов торгово-экономического, инвестиционного и промышленного сотрудничества. Отдельное внимание было уделено актуальности укрепления промышленной кооперации в приоритетных сферах таких, как машиностроение, энергетика, электротехника, текстильная
и фармацевтическая отрасли, сельское хозяйство.
Следует отметить, что за последние четыре года объём торговли между Узбекистаном и странами ЕАЭС вырос на 75 процентов и сегодня на долю государств ЕАЭС приходится более 30 процентов внешнеторгового оборота Узбекистана.