Xalqaro to‘qimachilik brendlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda navbatdagi qadam
Joriy yilning 29-yanvar kuni Amerika-O‘zbekiston savdo palatasi bilan hamkorlikda ekspertlar, xalqaro tashkilotlar, xorijiy mamlakatlar, dunyoning yetakchi to‘qimachilik brendlari, xalqaro moliya institutlari va taraqqiyot hamkorlari hamda ishbilarmon uyushmalar vakillari ishtirokida onlayn shaklda “O‘zbekistondan barqaror yetkazib berish” mavzusida biznes-anjuman o‘tkazildi.
Anjumanda AQSh-O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolayn Lemm, AQSh savdo vakilining o‘rinbosari Kristofer Uilson, AQSh mehnat vaziri o‘rinbosarining yordamchisi Mark Mittelxauzer, shuningdek, ishbilarmon doiralarining 200 dan ortiq vakillari, jumladan “Adidas”, “GAP”, “Macy's”, “Target”, “Creative Sportswear Group Inc.”, “Common Objective”, “Morrisons”, “Egis International” kabi va boshqa yirik to‘qimachilik brendlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston tomonidan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi rahbariyati ishtirok etdi.
Anjumanda O‘zbekiston tarafi O‘zbekiston Respublikasi rahbariyati tomonidan mehnat sharoitlarini yaxshilash va majburiy mehnatning oldini olish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar natijalarining batafsil taqdimotini o‘tkazdi hamda to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarishda xorijiy brendlar va xalqaro standartlarni joriy etuvchi mahalliy paxta va to‘qimachilik klasterlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishning shakllangan shart-sharoitlarini belgilab berdi.
Panel' sessiya davomida Xalqaro mehnat tashkilotining (XMT) katta texnik maslahatchisi Yonas Astrup, “Silverlif” kompaniyasi bosh direktori Den Patterson va boshqa bir qator ekspertlarning taqdimotlari bo‘lib o‘tdi.
XMT vakillari 2020-yilda O‘zbekistonda paxta kampaniyasining amalga oshirilishini kuzatish natijalari bo‘yicha yillik hisobotni taqdim etdi. Unga ko‘ra paxta yig‘im-terimida tizimli bolalar va majburiy mehnatni bartaraf etishda oldingi mavsumga nisbatan sezilarli yutuqlar qayd etilgan. Ayniqsa, O‘zbekiston tarixida birinchi marta respublikaning ayrim hududlarida birorta ham majburiy mehnat holati qayd etilmaganligi alohida ta'kidlandi.
XMT ekspertlari, shuningdek, O‘zbekistonda bir qator to‘qimachilik klasterlari paxta yig‘im-terimini to‘liq mexanizasiyalashga o‘tganligini ta'kidladilar, bu ayni paytda mehnat huquqlarining buzilishi ehtimolini oldini oladi va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishda qo‘shimcha ish o‘rinlari tashkil etish uchun shart-sharoit yaratadi.
Anjumanda so‘zga chiqqan “Silverlif” kompaniyasi rahbari Den Patterson O‘zbekistondagi muvaffaqiyatli tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Unga ko‘ra, “mamlakatdagi islohotlar ortga qaytmas bo‘lib, salmoqli natijalarga olib kelmoqda”. U xorijiy brendlarni o‘zbek paxta-to‘qimachilik klasterlari bilan faol hamkorlik qilishga chaqirdi. Klasterlar rivojlanishining texnologik darajasi xalqaro standartlar va jahon brendlari talablariga javob beradigan yuqori sifatli, raqobatbardosh mahsulotlarni tizimli yetkazib berishni ta'minlash imkonini beradi.
Tadbir doirasida O‘zbekistonga investisiya kiritishning ekologik, ijtimoiy va boshqaruv jihatlari bo‘yicha “Xenophon Strategies” kompaniyasining hisobot taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Ushbu hisobot Markaziy Osiyoda biznes hamkorligini yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor bo‘lgan milliy va xalqaro investorlar, jumladan, institusional investorlar va yirik biznes vakillari uchun qo‘llanma hisoblanadi. Ingliz tilida chop etilgan mazkur taqdimot birinchi navbatda Birlashgan Millatlar Tashkilotining 2030 yilgacha barqaror rivojlanish Kun tartibi (SDGs) va Jahon bankining (Sovereign ESG Data Framework) xalqaro hisobot standartlariga asoslanadi. Ushbu hujjat bilan  “www.changeinuzbekistan.com” maxsus veb-saytida tanishish mumkin.
Shuningdek, tadbir davomida “Common Objective”, “Exocyte Limited”, “Echomood”, “KatBro Corporation” va “Stellar Partners Limited” kabi qator brendlar vakillari O‘zbekistonga investisiyalar kiritish imkoniyatlari, eksport geografiyasi, ishlab chiqarish hajmi va O‘zbekistonda to‘qimachilik sanoatini yanada rivojlantirishning prognoz ko‘rsatkichlari haqida batafsil ma'lumotga ega bo‘ldilar.

Очередной шаг в налаживании сотрудничества с международными текстильными брендами
29 января текущего года в сотрудничестве с Американо-Узбекской торговой палатой и с участием экспертов, международных организаций, представителей зарубежных государств, ведущих мировых текстильных брендов, международных финансовых институтов и партнеров по развитию, а также деловых ассоциаций в режиме онлайн была проведена бизнес-конференция на тему «Устойчивые поставки из Узбекистана».
В конференции приняли участие председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролайн Лэмм, заместитель торгового представителя США Кристофер Уилсон, помощник заместителя министра труда США Марк Миттельхаузер, а также более 200 представителей деловых кругов, в том числе руководители мировых текстильных брендов, таких как «Adidas», «GAP», «Macy's», «Target», «Creative Sportswear Group Inc.», «Common Objective», «Morrisons», «Egis International» и другие.
С узбекской стороны в мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства иностранных дел, Министерства занятости и трудовых отношений
и Ассоциации «Узтекстильпром».
В ходе конференции узбекской стороной была представлена подробная презентация результатов преобразований, проводимых Руководством Республики Узбекистан, в том числе в области улучшения условий труда и недопущения принудительного труда, а также обозначены сформированные предпосылки для налаживания сотрудничества между зарубежными брендами и хлопково-текстильными кластерами Узбекистана, внедряющими международные стандарты при производстве текстильной продукции.
В ходе панельной сессии состоялись презентации старшего технического советника Международной организации труда (МОТ) Йонаса Аструпа, генерального директора компании «Силверлиф» Дэна Паттерсона и ряда других экспертов.
Представителями МОТ был представлен ежегодный отчет
по итогам мониторинга реализации хлопковой кампании
в Узбекистане в 2020 году, в котором был зафиксирован существенный прогресс в искоренении систематического детского
и принудительного труда при сборе хлопка по сравнению с предыдущим сезоном. Было особо отмечено что, впервые за историю Узбекистана, в отдельных регионах Республики не было зафиксировано ни единого случая принудительного труда.
Также экспертами МОТ был подчеркнут факт перехода ряда текстильных кластеров Узбекистана на полную механизацию сбора хлопка, что одновременно исключает возможность нарушения трудовых прав и формирует предпосылки для создания дополнительных рабочих мест при производстве продукции с высокой добавленной стоимостью.
Выступая в ходе конференции, глава компании «Силверлиф» Дэн Паттерсон поделился успешным опытом работы в Узбекистане. По его словам, «реформы в стране приняли необратимый характер и уже приносят весомые результаты». Он призвал зарубежные бренды к активному сотрудничеству с узбекскими хлопково-текстильными кластерами, технологический уровень развития которых позволяет им обеспечивать системные поставки качественной, конкурентоспособной продукции, соответствующей международным стандартам и требованиям мировых брендов.
В рамках мероприятия была организована презентация отчета компании “Xenophon Strategies” об экологических, социальных и управленческих аспектах инвестирования в Узбекистан. Данный отчет является справочным руководством для национальных и международных инвесторов, включая институциональных инвесторов и глобальный бизнес, заинтересованных в налаживании делового партнерства в Центральной Азии. Отчет, опубликованный на английском языке, опирается на международные стандарты отчетности, в первую очередь на стандарты, установленные в рамках Повестки дня ООН в области устойчивого развития до 2030 года (SDGs) и Всемирного банка (Sovereign ESG Data Framework). Данный документ доступен для ознакомления на специальном вебсайте «www.changeinuzbekistan.com».
Также в ходе мероприятия была проведена сессия вопросов и ответов, в которой представители ряда брендов, таких как «Common Objective», «Exocyte Limited», «Echomood», «KatBro Corporation» и «Stellar Partners Limited», смогли получить развёрнутую информацию о возможностях инвестирования в Узбекистан, текущей географии экспорта, объемах производства и целевых показателях дальнейшего развития текстильной отрасли в Узбекистане.