Qadimgi Ipak yo‘li yo‘nalishi bo‘ylab joylashgan Rishton tumani o‘zining kulolchiligi bilan doimo mashhur bo‘lib, Markaziy Osiyoda uni ishlab chiqarish markazi bo‘lgan. Milliy kulolchilik an'analari avloddan-avlodga o‘tib, jadal rivojlanishda davom etmoqda.
Bugungi kunda Rishtonda 20 dan ortiq katta hunarmandlar shuningdek, ularning 7 mingga yaqin o‘quvchisi yashab, mehnat qilmoqda, har biri 30 dan 50 oilani ish bilan ta'minlaydi – mahalliy aholi uy-ro‘zg‘or buyumlaridan tortib badiiy kulolchilik mahsulotlarigacha bo‘lgan tayyor mahsulotlarni uyda bo‘yash bilan shug‘ullanadi. Shunday qilib, rishtonlik kulollarning o‘ziga xos an'ana va ko‘nikmalariga asoslangan holda aholining keng qatlamlari yirik kapital qo‘yilmalarisiz ish o‘rinlari va barqaror daromad bilan ta'minlanmoqda.
O‘tgan bahorda viloyatlar va tarmoqlar eksport salohiyatini rivojlantirish Respublika komissiyasining Farg‘ona viloyatiga amalga oshirgan tashrifi chog‘ida, mahalliy oqsoqollar va hunarmandlar kulolchilik ishlab chiqarish an'analarini saqlab qolish uchun hunarmandchilik markazi yaratish yuzasidan murojaat bilan chiqdilar. Murojaatda ta'kidlanishicha, Markaz faoliyatini yo‘lga qo‘yish yaqin atrofdagi mahallalar aholisini ishlab chiqarish, kadrlarni tayyorlash va ish bilan ta'minlashni ilmiy va tizimli asosda tashkil etish hamda Rishton ustalarining mahsulotlarini chet el bozorlariga eksport qilish imkonini beradi.
Murojaatga tezkor choralar ko‘rildi va tez orada Respublikada kulolchilik ishlab chiqarishni rivojlantirish uchun keng ko‘lamli investitsiya dasturi ishlab chiqilib, ijroga qaratildi. Dasturning asosiy muvofiqlashtiruvchi vazifasi doirasida Rishton tumanida kulolchilik mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashtirilgan markaz qurilishi boshlandi.
Joriy yilning 29-yanvar kuni Markazning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov, Farg‘ona viloyati hokimi X.Bozorov, Rishton kulolchilik maktabining mohir hunarmandlari, Rishton tumanining barcha 69 mahallasi raislari, shuningdek, mahalliy oqsoqollar va aholi ishtirok etdi.
Tarkibiga muzey, ko‘rgazma galereyalari va bank filiali kirgan Markaz 1,1 gektar maydonda joylashgan va 20 ta alohida majmuani o‘z ichiga oladi. Ularning birinchi qavatida ustaxonalar va ko‘rgazmalar, ikkinchi qavatida esa yashash uchun xonalar va ish kabinetlari mavjud. Bu majmualarning har biri ko‘p asrlar davomida avloddan-avlodga o‘tib kelayotgan alohida uslubiyotlar asosida kulolchilik mahsulotlarini ishlab chiqarish va shogirdlarni tayyorlashni tashkil etish uchun tajribali ustalarga topshirildi.
Markaz to‘liq quvvat bilan ishlashi uchun 230 ta yangi ish o‘rni yaratiladi va 1200 ga yaqin uy xo‘jaliklari ish bilan ta'minlanadi. Xususan, ular ishlab chiqarishga jalb qilinadi va texnologik jarayonining ayrim amaliyotlarini uyda bajaradi.
Ushbu Markazning o‘ziga xos afzalligi klaster yondashuvi hisoblanadi. Ya'ni, yaqin kelajakda dunyoda tengi bo‘lmagan kulolchilik mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmini sezilarli darajada oshirishga imkon beruvchi katta quvvatga ega sanoat bazasi va ayni paytda, yosh mutaxassislarga "ustoz-shogird" tamoyili bo‘yicha ko‘nikmalarni o‘rgatish uchun platforma yaratildi. U rishtonlik ustalarning an'analarini yanada rivojlantirishda yangi bosqichni va bundan tashqari-viloyatning turistik salohiyatini rivojlantirish uchun istiqbolli yo‘nalishni boshlab bera oladi. Bundan tashqari, Markaz faoliyati doirasida tashkil etilgan savdo kanallari orqali, jumladan, yagona logistika markazini tashkil etish va xalqaro savdo maydonlarida mahsulotlarni joylashtirish orqali tayyor mahsulotlarni barqaror eksport qilish tizimini joriy etish rejalashtirilgan.
Markazga amalga oshirilgan tashrif chog‘ida marosim ishtirokchilari uning faoliyatini tashkil etish bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlar va milliy amaliy san'at namunalari bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldi. Mutasaddi rahbarlarga Markazning ishlab chiqarish quvvatlaridan to‘liq foydalanishni ta'minlash, shuningdek, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni ichki va tashqi bozorga uzluksiz yetkazib berish tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, ochiq muloqot shaklida o‘tkazilgan tadbirda marosim ishtirokchilari Rishton tumani mahalla raislari bilan suhbatlashib, “mahalla raisi – islohotchi” yangi tashabbusni amalga oshirish doirasida hamkorlikni yanada kuchaytirishning amaliy jihatlarini, aholi bandligini ta'minlash, kommunal va ijtimoiy infratuzilmaning bugungi holati bilan bog‘liq dolzarb masalalarni muhokama etib, ularni hal qilish bo‘yicha ustuvor harakatlarni belgilab oldilar.

В Риштанском районе Ферганской области открылся специализированный Центр гончарного производства
Риштанский район, расположенный вдоль маршрута древнего Шелкового пути, всегда славился своей керамикой и являлся центром ее производства в Центральной Азии.
Традиции национальной керамики продолжают динамично развиваться, передаваясь из поколения в поколение. На сегодняшний день в Риштане живут и работают более 20 старших мастеров, а также порядка 7 тысяч их учеников, каждый из которых обеспечивает работой от 30 до 50 семей – местные жители на дому занимаются росписью готовых изделий: от бытовой посуды до художественной керамики. Таким образом, без значительных капиталовложений на базе уникальных традиций и навыков риштанских гончаров широкие слои населения обеспечиваются рабочими местами и стабильным заработком.
Обращение получило оперативную реакцию и в скором времени была запущена масштабная инвестиционная программа по развитию гончарного производства в Республике, в рамках которой в Риштанском районе было начато строительство специализированного Центра гончарного производства – ключевого координирующего звена данной программы.
29 января текущего года состоялась церемония открытия Центра – в мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков, хоким Ферганской области Х.Бозоров, признанные мастера-ремесленники риштанской школы гончарного искусства, руководители всех 69 махаллей Риштанского района, а также местные старейшины и жители.
Центр, в структуру которого также входят музей, экспозиционные галереи и отделение банка, занимает площадь в 1,1 гектара и включает в себя 20 отдельных комплексов, на первом этаже которых расположены мастерские и шоурумы, а на втором – жилые помещения и рабочие кабинеты. Каждый из этих комплексов передан опытному мастеру для организации производства гончарной продукции и обучения учеников по своей индивидуальной методике, передающейся из поколения в поколение на протяжении многих веков.
При полной загруженности Центра будет создано 230 новых рабочих мест, а также обеспечена занятость порядка 1200 домохозяйств, которые будут привлечены к производству, выполняя отдельные операции технологического процесса на дому.
Отличительным преимуществом данного Центра является кластерный подход: мощная производственная база, позволяющая в ближайшее время существенно нарастить объемы выпуска не имеющей аналогов в мире гончарной продукции, в то же время является площадкой для передачи навыков молодым специалистов по принципу “мастер - ученик”, способной положить начало новому этапу в дальнейшем развитии традиций риштанских мастеров, и помимо этого – перспективным направлением для развития туристического потенциала региона. Более того, в рамках деятельности Центра планируется внедрить систему стабильного экспорта готовой продукции посредством налаженных каналов сбыта, в том числе за счет создания единого логистического центра и размещения товаров на международных торговых площадках.
В ходе посещения участники церемонии получили возможность ознакомиться с предпринятыми мерами по организации его деятельности и образцами национального прикладного искусства. Ответственным руководителям были даны адресные поручения по обеспечению полной загруженности производственных мощностей Центра, а также налаживанию системы бесперебойных поставок выпускаемых изделий на внутренний и внешние рынки.
Также в рамках мероприятия в формате открытого диалога участники церемонии пообщались с председателями махаллей Риштанского района, обсудили практические аспекты дальнейшего взаимодействия в свете реализации новой инициативы “председатель махалли – реформатор”, имеющиеся вопросы, связанные с трудоустройством населения, текущим состоянием коммунальной и социальной инфраструктуры и определили первоочередные меры по их решению.