O‘zbekiston-Ozarbayjon biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 27-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, uning huzuridagi Xorijiy investisiyalarni jalb etish agentligi hamda Ozarbayjon Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Ozarbayjon Eksport va investitsiyalarni rag‘batlantirish jamg‘armasi (AZPROMO) bilan hamkorlikda videokonferensiya shaklida O‘zbekiston-Ozarbayjon biznes-forumi tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston tomonidan - investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari L.Kudratov, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish Agentligi va Eksportni rag‘batlantirish agentligi rahbariyati, Ozarbayjon tomonidan – Iqtisodiyot vazirining o‘rinbosari Rovshan Nadjaf, AZPROMO rahbariyati va mutaxassislari ishtirok etdi. Tadbirda ikki mamlakat diplomatik missiyalari rahbarlari ham qatnashdi.
Biznes-forumda jami 100 dan ortiq Ozarbayjon va O‘zbekistonning to‘qimachilik, oziq-ovqat, avtomobilsozlik sanoati, qishloq xo‘jaligi, qurilish materiallari ishlab chiqarish va iqtisodiyotning boshqa sohalarini ifodalovchi yirik kompaniyalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirni Ozarbayjon tomoni rahbari ochib, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalardagi ikki tomonlama munosabatlar rivojlanishining yuqori darajasini hamda ularni izchil mustahkamlash chora-tadbirlariga ikki mamlakat hukumatlari tomonidan alohida e'tibor qaratilayotganini ta'kidladi. COVID–2019 pandemiyasi munosabati bilan joriy etilgan bir qator cheklovlarga qaramay, 2020 yilda mamlakatlar o‘rtasidagi savdo aylanmasi 12 foizga oshgani ma'lum qilindi. Shu bilan birga, O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikning mavjud salohiyati ko‘p jihatdan ishga solinmagani va bu holat mazkur yo‘nalishdagi ikki tomonlama hamkorlikni faollashtirish uchun shart-sharoitlar yaratayotgani ta'kidlandi.
Shuni ta'kidlash joizki, tizimli hamkorlik qilish natijasida hozirgi vaqtda “Ozarbayjon Respublikasi hukumati va O‘zbekiston Respublikasi hukumati o‘rtasida sanoat hamkorligi to‘g‘risidagi Bitim”ni kelishish ishlari yakunlandi. Uning asosiy maqsadi metallurgiya, kimyo va neft'-gaz sanoati, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, zargarlik sanoati va o‘zaro manfaatli iqtisodiyotning boshqa tarmoqlari bo‘yicha ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini mustahkamlashdan iborat. Shu bilan birga, “Ozarbayjon Respublikasi Hukumati bilan O‘zbekiston Respublikasi Hukumati o‘rtasida mintaqalararo hamkorlik to‘g‘risidagi bitim” ustida bugungi kunda birgalikda ish olib borilmoqda.
O‘z navbatida, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi rahbariyati tomonidan O‘zbekistonning xorijiy investorlar uchun ochiqligi va jozibadorligini ta'minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma'lumot berildi. Shuningdek, oshkora ishbilarmonlik muhitini yaratish, korrupsiyaga qarshi kurashish, investitsiya muhitini yaxshilash va davlatning iqtisodiyotdagi rolini bosqichma-bosqich kamaytirish borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni qayd etildi.
Tadbir davomida, xususan, erishilgan natijalar ham qayd etildi: hozirgi kunda O‘zbekiston va Ozarbayjon kompaniyalari qator qo‘shma loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirmoqda. Investitsiya hamkorligini yanada kengaytirish maqsadida qo‘shma investitsiya fondini tashkil etishning shart-sharoitlari ko‘rib chiqildi. Uning maqsadi ustuvor investitsiya loyihalarini moliyalashtirish va ikki mamlakat ishlab chiqaruvchilari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishni rag‘batlantirishdan iborat bo‘ladi.
Forumning rasmiy qismi kun tartibi doirasida joriy yilga mo‘ljallangan qo‘shma tadbirlarni tashkil etish bilan bog‘liq masalalar, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasi o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning 11-yig‘ilishi hamda Boku shahrida bo‘lib o‘tadigan “Made in Uzbekistan” milliy mahsulotlar Xalqaro ko‘rgazmasi atroflicha ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, biznes-forum dasturi doirasida ishbilarmonlik hamkorligini rivojlantirishni muhokama qilish uchun “B2B” shaklidagi panel sessiyalari o‘tkazildi. Muzokaralarda “Azersun Holding”, “Lu-Mun Holding”, “Cahan Holding”, “Neqsol Holding”, “Evrascon”, “Azermash” kabi Ozarbayjon kompaniyalari, “Uzkabel”, “Artel”, “Silk Road International”, “Agroexport Gold Fruits” kabi O‘zbekiston kompaniyalari, shuningdek, ikki mamlakat biznes hamjamiyatlarining boshqa vakillari ishtirok etdi.
Ushbu formatdagi tadbirlar ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida uzoq muddatli va istiqbolli aloqalarni o‘rnatish uchun samarali platforma hisoblanadi. Shu sababli tadbir yakunlariga ko‘ra, tegishli vazirlik va idoralar, shuningdek, ikkala mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida bunday sessiyalarni tashkil etishni tizimlashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Состоялся Узбекско-Азербайджанский бизнес-форум
27 января текущего года в формате видеоконференции состоялся Узбекско-Азербайджанский бизнес-форум, организованный Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, подведомственным ему Агентством по привлечению иностранных инвестиций и Министерством экономики Азербайджанской Республики совместно с Азербайджанским Фондом поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO).
В мероприятии приняли участие с узбекской стороны – первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Л.Кудратов, руководство Агентства по привлечению иностранных инвестиций и Агентства продвижения продвижению экспорта, а с азербайджанской стороны – заместитель министра экономики Ровшан Наджаф, руководство и специалисты AZPROMO. Также в мероприятии участвовали главы дипломатических представительств обеих стран.
Всего в работе бизнес-форума приняли участие более 100 представителей крупнейших компаний Азербайджана и Узбекистана, представляющих текстильную, пищевую, автомобилестроительную отрасли, сельское хозяйство, производство строительных материалов и другие направления экономики.
Открывая мероприятие, глава азербайджанской стороны подчеркнул высокий уровень развития двусторонних связей в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, а также особое внимание, уделяемое правительствами двух стран мерам по их последовательному укреплению. Было озвучено, что несмотря на ряд ограничений, введенных в связи с пандемией COVID–2019, товарооборот между странами в 2020 году вырос на 12 процентов. Вместе с тем, отмечено, что имеющийся потенциал торгово-экономического сотрудничества Узбекистана и Азербайджана большей частью остается незадействованным, что формирует предпосылки для активизации двустороннего взаимодействия в данном направлении.
Стоит отметить, что благодаря системному взаимодействию в настоящее время завершено согласование “Соглашения между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Узбекистан о сотрудничестве в области промышленности”, основной целью которого является укрепление кооперационных связей между предпринимателями двух стран в области металлургии, химической и нефтегазовой промышленности, переработки сельскохозяйственной продукции,  ювелирной отрасли и других отраслях экономики, представляющих взаимный интерес. В то же время на стадии совместной проработки находится “Соглашение между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Узбекистан о межрегиональном сотрудничестве”.
В свою очередь, руководством Министерства инвестиций и внешней торговли была представлена подробная информация о проводимой работе по обеспечению открытости и привлекательности Узбекистана для зарубежных инвесторов. Также были отмечены предпринимаемые меры по формированию прозрачной деловой среды, противодействию коррупции, улучшению инвестиционного климата и поэтапному снижению роли государства в экономике.
В ходе мероприятия, в частности, отмечались также достигнутые результаты: в настоящее время узбекскими и азербайджанскими компаниями успешно осуществляется целый ряд совместных проектов. В целях дальнейшего расширения инвестиционного сотрудничества были рассмотрены предпоcылки создания совместного Инвестиционного фонда, целью которого будет являться финансирование приоритетных инвестиционных проектов и стимулирование развития промышленной кооперации между производителями двух стран.
В рамках повестки официальной части форума были всесторонне рассмотрены вопросы, связанные с организацией совместных мероприятий, намеченных к проведению в текущем году, среди которых 11-е заседание Межправительственной комиссии между Республикой Узбекистан и Азербайджанской Республикой по торгово-экономическому сотрудничеству и Международная  выставка национальной продукции «Made in Uzbekistan», которая состоится в г.Баку.
Помимо этого, в рамках программы бизнес-форума проведены панельные сессии в формате “B2B” для обсуждения вопросов развития делового сотрудничества. В переговорах приняли участие такие азербайджанские компании, как “Azersun Holding”, “Lu-Mun Holding”, “Cahan Holding”, “Neqsol Holding”, “Evrascon”, “Azermash”, узбекские компании, как “Uzkabel”, “Artel”, «Silk Road International», «Agroexport Gold Fruits», а также другие представители бизнес-сообществ двух стран.
Мероприятия подобного формата являются эффективной платформой для налаживания долгосрочных и перспективных отношений между деловыми кругами двух стран, в связи с чем по итогам мероприятия была достигнута договоренность о систематизации проведения подобных сессий с участием представителей соответствующих министерств и ведомств, а также бизнес сообществ обеих стран.