Joriy yilning 27-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida 2000 ga yaqin mahalliy eksportchilar hamda kichik va o‘rta biznes vakillari ishtirokida tashqi savdo sohasidagi dolzarb masalalarni muhokama qilish hamda Respublikaning eksport salohiyatini oshirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlarni aniqlashga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbatida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi rahbariyati, 30 ga yaqin ixtisoslashgan vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, shuningdek, investitsiyalar va tashqi savdo bo‘yicha viloyatlar hokimlari o‘rinbosarlari bir qator tadbirkorlar kabi videokonferensiya orqali qatnashdi.
Ochiq muloqot shaklida kechgan anjuman chog‘ida eksport faoliyatini samarali rag‘batlantirish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekani, shu jihatdan xususiy biznes vakillari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot ushbu sohaning hozirgi holatini o‘rganish va uni takomillashtirish bo‘yicha istiqbolli takliflarni ishlab chiqish uchun eng samarali vosita sifatida qaralayotgani ta'kidlandi.
Davra suhbati davomida eksportchi tadbirkorlar ishlab chiqarish va eksport faoliyati jarayonida duch kelinayotgan dolzarb masalalarni bildirib, ishbilarmonlik muhiti va eksport operatsiyalarini yanada takomillashtirish bo‘yicha konstruktiv takliflarini ilgari surish imkoniga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, yechimi eksport salohiyati va mahalliy ishlab chiqaruvchilarning o‘sishiga yordam beradigan mavjud tizimli muammolar atroflicha muhokama qilindi. Eksportni qo‘llab-quvvatlash milliy tizimini takomillashtirish va eksport faoliyatini amalga oshiradigan yoki amalga oshirmoqchi bo‘lgan barcha tadbirkorlik subyektlarini uning xizmatlari bilan to‘liq qamrab olishni ta'minlashning muhimligi qayd etildi.
Mavjud bo‘lgan ishlab chiqarishni kengaytirish, to‘liq qiymat zanjirlarini yaratish, savdoning yangi yo‘nalishlarini o‘zlashtirish va yangi istiqbolli xorijiy bozorlarga chiqish orqali eksport hajmini oshirish uchun qo‘shimcha zaxiralarni aniqlash va ulardan foydalanishga yo‘naltirilgan tadbirkorlar bilan manzilli ishlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlarga alohida e'tibor qaratildi. Shu nuqtai nazardan, ishlab chiqaruvchilar va eksportchilar bilan muntazam ravishda joylarga borib, muayyan korxonalar kesimida ahvolni o‘rganish orqali doimiy hamda bevosita muloqotni qo‘llab-quvvatlash muhimligi ta'kidlandi.
O‘z navbatida, vazirlik va idoralar vakillari eksportchilar uchun mavjud bo‘lgan imtiyozlar va preferensiyalar, ularni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning amaldagi mexanizmlari, jumladan, eksportoldi moliyalashtirish vositalari, transport xarajatlarini qoplash, tijorat banklari kreditlari bo‘yicha kafolatlar berish va eksport shartnomalarini sug‘urtalash, milliy mahsulot hamda brendlarni tashqi bozorga chiqarish imkoniyatlari to‘g‘risida, xorijiy mijozlarni topishda, muzokaralar jarayonida va zarur xalqaro sertifikatlarni olish tartiblarida amaliy ko‘mak ko‘rsatish to‘g‘risida batafsil ma'lumotlar bilan o‘rtoqlashdilar.
Bundan tashqari, "B2G" shaklida savol va javoblar sessiyasi tashkil qilindi, uning doirasida eksportchi tadbirkorlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga aniq javoblar olishga va tegishli davlat tuzilmalari va tashkilotlari vakillari bilan shaxsan maslahatlashish imkoniga ega bo‘ldilar.
Davra suhbati yakuniga ko‘ra, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Eksportni rag‘batlantirish agentligiga tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda aytib o‘tilgan takliflar asosida amaldagi eksportchilar hamda o‘z mahsulotlarini chet elga eksport qilishni istagan tadbirkorlar uchun yangi qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini, shuningdek, mahalliy mahsulotlar eksporti hajmini oshirish maqsadida qo‘shimcha zaxiralardan foydalanish bo‘yicha aniq algoritmlarni ishlab chiqish topshirildi.
Eksportchi tadbirkorlar bilan doimiy muloqot o‘rnatish maqsadida bunday tadbirlarni muntazam ravishda o‘tkazish amaliyotini davom ettirishga qaror qilindi.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялся круглый стол для предпринимателей-экспортеров
2021-01-29 | Экономика
27 января текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялся круглый стол с участием порядка 2000 отечественных экспортеров и представителей малого и среднего бизнеса, посвященный обсуждению актуальных вопросов в сфере внешнеторговой деятельности и выявлению дополнительных возможностей для наращивания экспортного потенциала Республики.
В круглом столе приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства иностранных дел, порядка 30 профильных министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, а также заместители хокимов областей по вопросам инвестиций и внешней торговли, которые, как и ряд предпринимателей, участвовали в мероприятии посредством видеоконференцвязи.
В ходе мероприятия, прошедшего в формате открытого диалога, отмечалось, что эффективное стимулирование экспортной деятельности является одним из приоритетных направлений государственной политики, в связи с чем прямой диалог с представителями частного бизнеса видится наиболее действенным инструментом для изучения текущего состояния данной сферы и выработки перспективных предложений по ее совершенствованию.
В ходе круглого стола предприниматели-экспортеры смогли озвучить текущие вопросы, с которыми они сталкиваются в процессе производственной и экспортной деятельности и выдвинуть конструктивные предложения по дальнейшему совершенствованию условий ведения бизнеса и экспортных операций.
Также были всесторонне обсуждены имеющиеся системные проблемы, решение которых будет способствовать наращиванию экспортного потенциала и отечественных товаропроизводителей. Отмечалась важность совершенствования Национальной системы поддержки экспорта и обеспечения полного охвата ее услугами всех субъектов предпринимательства, осуществляющих или имеющих намерения осуществлять экспортную деятельность.
Отдельное внимание было уделено практическим мерам по налаживанию адресной работы с предпринимателями, направленной на выявление и задействование дополнительных резервов для наращивания объемов экспортных поставок путем расширения существующих производств, выстраивания законченных цепочек добавленной стоимости, освоения новых направлений торговли и охвата новых перспективных зарубежных рынков. В данном контексте была подчеркнута важность поддержки постоянного и непосредственного диалога с производителями и экспортерами путем регулярных выездов на места и изучения ситуации в разрезе конкретных предприятий.
В свою очередь, представители министерств и ведомств представили подробную информацию о существующих льготах и преференциях для экспортеров, действующих механизмах их финансовой поддержки, включая инструменты предэкспортного финансирования, компенсации транспортных расходов, выдачи поручительств по кредитам коммерческих банков и страхования экспортных контрактов, о возможностях продвижения национальных продуктов и брендов на внешних рынках, оказания практической поддержки в поиске иностранных заказчиков, сопровождении переговорного процесса и процедурах получения необходимых международных сертификатов.
Помимо этого, была организована сессия вопросов и ответов в формате «B2G», в рамках которой предприниматели-экспортеры смогли получить конкретные ответы на интересующие их вопросы и лично проконсультироваться с представителями соответствующих государственных структур и организаций.
По итогам круглого стола Министерству инвестиций и внешней торговли и Агентству продвижения экспорта совместно с соответствующими министерствами и ведомствами было поручено разработать на базе озвученных предложений новые механизмы поддержки как действующих экспортеров, так и предпринимателей, желающих наладить экспорт собственной продукции за рубеж, а также конкретные алгоритмы по задействованию дополнительных резервов в целях наращивания объемов экспорта отечественной продукции.
В целях налаживания постоянного диалога с предпринимателями-экспортерами практику проведения подобных мероприятий было решено продолжать на регулярной основе.