Navoiy viloyati va Qozog‘iston o‘rtasida ziyorat turizmini rivojlantirishga doir memorandum imzolandi
2021-01-26 | Turizm
Qozog‘iston delegatsiyasi kuni-kecha Navoiy viloyatida bo‘lib, uning turistik salohiyati bilan yaqindan tanishdi.
Tur davomida Nurota tumanidagi Chashma kompleksi va Qozoq xalqining buyuk kichik juz ajdodlaridan biri bo‘lgan “Aytekiy Biy” ziyoratgohi, Konimex tumani “Konimex Eko Park” dam olish maskanlariga hamda Karmana tumanidagi “Mavlono Orif Deggoroniy”, “Qosim-Shayx”, “Mirsaid Baxrom”, Qiziltepa tumanining “Tosh masjid” kabi madaniy meros obyektlari bo‘ylab sayohat tashkil etildi. Navoiy viloyati hokimligi hamda O‘zbekistonning Qozog‘istondagi elchixonasi bilan hamkorlikda Qozog‘iston turizmi sohasidagi yirik vazirlik va assotsiatsiyalar bilan sohasidagi o‘zaro aloqalarni mustahkamlash, Navoiy viloyatida ziyorat turizmini yana-da rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik memorandumi imzolandi. Tadbir doirasida Navoiy viloyatida hamda Qozog‘istonda faoliyat olib borayotgan yirik sayyohlik kompaniyalari o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik kelishuvlariga erishilib, tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida ham memorandumlar imzolandi.
Kelishuvlardan ko‘zlangan maqsad Navoiy viloyatining mavjud turizm imkoniyatlari Qozoqiston OAVda keng targ‘ib etilishi, hududga sayyohlar oqimini kuchaytirish, ikki tomonlama doimiy hamkorlikni yo‘lga qo‘yilishi va sayohatchilarni yo‘naltirish borasida zarur shart-sharoitlar yaratilishi, har yili 18-mayda “Aytekiy Biy” ziyoratgohida birgalikda yuqori saviyadagi tadbir o‘tkazilishi, Navoiy viloyati hamda Qozog‘istonning faol yoshlari o‘rtasida Navoiyda xalqaro yoshlar forumi tashkil etilishi, qozoq kinomotogroflari ishtirokida hududning tarixiy maskanlari va “Aytekiy Biy” ziyoratgohi to‘g‘risida xujjatli film suratga olinishi nazarda tutilgan.
Shuningdek, uchrashuvda Navoiy viloyatida ko‘p millatli aholi istiqomat qilishi, Tomdi, Konimex va Uchquduq tumanlarining aksariyat aholisi esa qozoq va qoraqalpoq millatiga mansub bo‘lib, ularning o‘z madaniyati, urf-odatlari, anʼanalariga egaligida millatlararo do‘stlik va totuvlik ham muhim ahamiyat kasb etishi taʼkidlandi. Tadbir yakunida Qozog‘iston Respublikasi Madaniyat va sport vazirligi Turizm departamenti xalqaro hamkorlik boshqarmasi rahbari hamda “O‘zbekiston” turistik brendining Qozog‘istondagi elchisiga Navoiy viloyati hokimi tomonidan hududning Qozog‘istondagi faxriy turizm elchisi maqomi berildi.

Между Навоийской областью и Казахстаном подписан меморандум о развитии паломнического туризма
Вчера казахстанская делегация посетила Навоийскую область для ознакомления с ее туристическим потенциалом.
Во время экскурсии гости посетили комплекс «Чашма» в Нуратинском районе и святыню «Айтекий Бий», одного из великих правителей Малого жуза и почитаемых предков казахского народа, эко-парк «Конимех» в одноименном районе, «Мавлоно Ариф Деггороний», «Касым-Шейх», «Мирсаид» в Карманинском районе и другие исторические объекты.
По итогу встречи был подписан меморандум о сотрудничестве между администрацией Навоийской области и посольством Узбекистана в Казахстане, нацеленный на укрепление сотрудничества с основными министерствами и ассоциациями в сфере туризма в Казахстане, а также в целях дальнейшего развития паломнического туризма в Навоийской области. В рамках мероприятия были достигнуты двусторонние соглашения о сотрудничестве между крупными туристическими компаниями, работающими в Навоийской области и Казахстане, а также подписаны меморандумы между хозяйствующими субъектами.
Целью соглашений является освещение и продвижение туристического потенциала Навоийской области в казахстанских СМИ, увеличение потока туристов в регион, установление двустороннего сотрудничества на регулярной основе и создание необходимых условий для привлечения туристов. Кроме того, планируется проведение совместного мероприятия на высшем уровне и организация в Навои международного молодежного форума, который объединит активную молодежь Навоийской области и Казахстана. Также соглашения подразумевают съемку документального фильма об исторических достопримечательностях региона и святыне «Айтекий Бий» с участием казахстанских кинематографистов.
На встрече также было отмечено, что в Навоийской области проживает многоэтническое население, а большинство жителей Тамдынского, Канимехского и Учкудукского районов составляют казахи и каракалпаки. В завершение мероприятия начальнику управления международного сотрудничества департамента туризма Министерства культуры и спорта республики Казахстан и послу в Казахстане по туристическому бренду «Узбекистон» хокимом Навоийской области присвоено звание Почетного посла туризма в Казахстане.