2021-01-23 | Iqtisodiyot
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov saudiyalik mehmonlar bilan uchrashdi. Tadbirda ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Ayni daqiqalarda O‘zbekiston-Saudiya Arabistoni ishbilarmonlar kengashi va biznes-forumi bo‘lib o‘tmoqda.
Saudiya Arabistoni investitsiyalar vaziri bugun, shuningdek, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi vaziri J.Xodjayev va Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromov bilan uchrashishi kutilmoqda.
Delegatsiya bugun kechqurun Toshkentga keladi.
Tashrif dasturiga binoan saudiyalik mehmonlar O‘zbekiston vazirlik va idoralarida muzokaralar o‘tkazadi.
Yakshanba kuni mehmonlar Sirdaryo viloyati Shirin shahrida yangi issiqlik elektr stansiyasi qurilish ishlari boshlanishiga bag‘ishlangan tadbirda ishtirok etadi.
Eslatib o‘tamiz, 2020-yil mart oyida Saudiya Arabistonining «ACWA Power» kompaniyasi bilan hamkorlikda Shirin  shahrida 1 500 MVt quvvatga ega elektr stansiyasini  qurish bo‘yicha 1,2 milliard dollar miqdorida investitsiya shartnomalari imzolangan edi.
Shuningdek, «ACWA Power» kompaniyasining to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyalari hisobiga Buxoro va Navoiy viloyatlarida qiymati 1 milliard dollarga teng, quvvati 1000 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyalarini bunyod etish bo‘yicha yangi investitsiya bitimi imzolanishi kutilmoqda.

В Узбекистан прибыла делегация во главе с министром инвестиций Саудовской Аравии
Делегация во главе с министром инвестиций Саудовской Аравии Халидом аль-Фалехом прибыла вчера вечером в Бухару, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
Сегодня заместитель Премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков встретился с главой саудовской делегации. Стороны обсудили текущее состояние и перспективы сотрудничества между двумя странами.
В эти минуты проходят заседание узбекско-саудовского Делового совета и бизнес-форум.
Сегодня ожидается встреча министра инвестиций Саудовской Аравии с министром сельского хозяйства Узбекистана Жамшидом Ходжаевым и председателем Торгово-промышленной палаты Адхамом Икрамовым.
В соотстветствии с программорй визита саудовская делегация сегодня вечером прибудет в Ташкент и проведет переговоры в министерствах и ведомствах Узбекистана.
В воскресенье гости примут участие в мероприятии, посвященном началу строительства новой тепловой электростанции в поселке Ширин Сырдарьинской области.
Напомним, в марте 2020 года с саудовской компанией «ACWA Power» был подписан ряд инвестиционных соглашений на сумму 1,2 миллиарда долларов США о строительстве электростанции мощностью 1500 МВт в городе Ширине.
Также ожидается подписание нового инвестиционного соглашения о строительстве за счет прямых инвестиций «ACWA Power» ветряных электростанций мощностью 1000 МВт в Бухарской и Навоийской областях на общую сумму 1 миллиард долларов.