“O‘zbekiston metallurgiya kombinati” AJga yangi rahbarlar tayinlandi
Joriy yilning 20-yanvar kuni “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati Kuzatuv kengashi hamda kombinat rahbariyatining kengaytirilgan tarkibdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A. Aripov ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning yirik investisiya loyihalarini amalga oshirish maqsadida zavodni intensiv va yuqori texnologiyalar asosida rivojlantirish bo‘yicha belgilab bergan ustuvor vazifalariga muvofiq, “O‘zmetkombinat” AJ rahbariyatining faoliyati tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Shu munosabat bilan majlisda tashkiliy masala ko‘rildi. "O‘zmetkombinat" AJ Kuzatuv kengashi ko‘p yillar davomida jamiyatda faoliyat yuritib kelgan Rashid Pirmatovni aksiyadorlik jamiyatining boshqaruv raisi lavozimiga tasdiqladi.
R. Pirmatov Toshkent viloyati Bekobod tumanida tug‘ilgan. U 1986-yilda Moskva po‘lat va qotishmalar institutini metallurgiya muhandisi mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan. Bekobodga qaytib kelgach “O‘zmetkombinat” AJda usta, muhandis, elektr po‘lat ishlab chiqarish sexi boshlig‘ining o‘rinbosari, texnologik markazi boshlig‘ining o‘rinbosari lavozimlarida faoliyat olib borgan.
R. Pirmatovning ish faoliyati zavod bilan chambarchas bog‘liq. O‘z sohasining yetuk mutaxassisi, ishlab chiqarish jarayonlarini chuqur biladi, korxonani modernizasiya qilish va mahsulot turlarini ko‘paytirish jarayonlarida faol ishtirok etgan.
R. Pirmatov texnika fanlari nomzodi, uning ilmiy izlanishlari mavzusi ham metallurgiya sanoatini rivojlantirishga qaratilgan. Zavoddagi yutuqlari, mamlakatimizning iqtisodiy salohiyatini oshirishga qo‘shgan ulkan hissasi uchun 2014-yilda "O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sanoat xodimi" unvoniga sazovor bo‘lgan.
R. Pirmatov kombinat jamoasi orasida, qolaversa, mamlakatimizning ijtimoiy va siyosiy hayotida faol ishtirok etib kelmoqda. 2014-2019 yillarda senator etib saylangan, Oliy Majlis Senatining Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi a'zosi sifatida faoliyat yuritgan.
"O‘zmetkombinat" AJ kuzatuv kengashi shu kuni Dilshod Axmedovni kombinat boshqaruv raisining birinchi o‘rinbosari etib tayinlash to‘g‘risida qaror qabul qildi. Ushbu lavozimga ham malakali va tajribali mutaxassis, ishlab chiqarish tashkilotchisi tayinlandi.
D. Axmedov, 1972-yilda tug‘ilgan. O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi akademiyasi va I.M. Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft' va gaz universiteti hamda “SKOLKOVO” Moskva menejment maktabida muhandis va biznes ustasi mutaxassisligi bo‘yicha tahsil olgan. D. Axmedov ishlab chiqarishni tashkil etish, O‘zbekiston va Rossiyadagi sanoat korxonalari aktivlarini boshqarish bo‘yicha katta tajribaga ega.
"O‘zmetkombinat" AJ rahbariyatining kengaytirilgan yig‘ilishida amalga oshirilayotgan investisiya loyihalarining borishi, mamlakatning yetakchi qora metallurgiya korxonasini rivojlantirishning istiqbollari ko‘rib chiqildi.

Наблюдательный совет АО «Узметкомбинат» принял решение о назначении нового руководства
20 января 2021 года состоялось заседание Наблюдательного совета, а также расширенное совещание руководителей управлений, цехов, отделов и подразделений акционерного общества «Узбекский металлургический комбинат» (АО «Узметкомбинат»).
В мероприятиях принял участие Премьер-министр Республики Узбекистана А.Арипов.
В соответствии с поставленными Президентом Республики Узбекистана Ш.Мирзиёевым задачами по интенсивному и высокотехнологичному развитию комбината на основе реализации крупных инвестиционных проектов, критически рассмотрена деятельность его руководства.
В этой связи были рассмотрены организационные вопросы. Наблюдательный совет АО «Узметкомбинат» принял решение о назначении председателем правления акционерного общества Рашида Пирматова.
Р.Пирматов, уроженец Бекабадского района Ташкентской области. В 1986 году он окончил Московский государственный институт стали и сплавов по специальности инженер-металлург. По возвращении в Бекабад работал мастером, инженером, заместителем начальника электросталеплавильного цеха, заместителем руководителя технологического центра «Узметкомбината».
Вся трудовая деятельность Р.Пирматова тесно связана с комбинатом. Профессионал своего дела, он глубоко знает производственный процесс, участвует в программах модернизации предприятия и расширения ассортимента выпускаемой продукции.
Р.Пирматов - кандидат технических наук, темой его научных интересов также является развитие металлургической отрасли. За высокие производственно-технические достижения на комбинате, большой вклад в повышение экономического потенциала страны, в 2014 году ему было присвоено звание «Заслуженный работник промышленности Республики Узбекистан».
Р.Пирматов активно участвует в общественной жизни коллектива комбината, социально-политической жизни страны. В 2014-2019 годы он был избран Сенатором, работал в комитете по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции верхней палаты парламента.
Наблюдательный совет АО «Узметкомбинат» в этот же день принял решение о назначении Дилшода Ахмедова первым заместителем председателя правления комбината. На эту должность также предложен квалифицированный и опытный специалист, организатор производства.
Д.Ахмедов, 1972 года рождения. Выпускник Российского государственного университета нефти и газа имени И.М.Губкина, прошел обучение в Московской школе управления «СКОЛКОВО», по специальности инженер и бизнес-магистр. Д.Ахмедов имеет большой опыт работы по организации производства и управлению активами промышленных предприятий в Узбекистане и России.
На совещание руководителей управлений, цехов, отделов и подразделений АО «Узметкомбинат» рассмотрены ход реализации инвестиционных проектов, дальнейшие перспективы эффективного развития ведущего в стране предприятия черной металлургии.