Atrof-muhit ifloslanishining oldini olish, chiqindilarni kamaytirish, qayta ishlash va qayta ishlatish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi ma'lumot
2021-01-06 | Ekologiya
Qattiq maishiy chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish bo‘yicha ishlarni takomillashtirish doirasida sohada faoliyat ko‘rsatuvchi klasterlar soni 12 taga yetkazilib (2019-yilda 7 ta), 2020- yilda tashkil etilgan 5 ta klasterlarga 11 ta tuman (shahar)lardagi 493 ta mahallalar biriktirib berildi, ular tomonidan 197 329,6 mln.so‘m investitsiya kiritilishi va 1254 ta ishchi o‘rinlari yaratilish belgilandi.
Hududlarni davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida tadbirkorlik sub'ektlariga biriktirish bo‘yicha jami 16 ta loyiha konsepsiyalari tasdiqlanib e'longa qo‘yildi, shundan 6 tasi bilan DXSh to‘g‘risidagi bitimlar imzolandi.
Byudjet mablag‘lari hisobidan jami 242 ta maxsus texnika (2019 yilda 308 ta) xarid qilish bo‘yicha umumiy qiymati 141,5 mlrd. so‘mlik shartnoma imzolanib, (2019-yilda 128,4 mlrd. so‘m) 117 mlrd. so‘m (207 ta maxsus texnika xaridi bo‘yicha moliyalashtirish 82,6 foiz) mablag‘ moliyalashtirildi va 169 ta maxsus texnika yetkazib berildi.
Sanitar-ekologik me'yor talablari javob bermaydigan 24 ta qattiq maishiy chiqindilarni ko‘mish poligonlari faoliyati tugatilib, poligon yerlarini to‘liq rekul'tivasiya qilindi.
Hududlarni sanitar tozalash xizmatlari bilan qamrab olish darajasi 85,1 foizga (mavjud 9 041 ta mahalladan 7 694 ta mahalla qamrab olindi) yetkazildi (2019-yil 69 foiz, 6 238 ta mahalla qamrab olingan).
Hududlardan olib chiqilgan qattiq maishiy chiqindilarning 21,9 foizi (1,5 mln. tonna) qayta ishlandi (2019 yilda 19 foiz, 1,3 mln. tonna qayta ishlangan).
2021-yil va I chorakda soha, tarmoq va yo‘nalishlar bo‘yicha erishiladigan asosiy maqsadli ko‘rsatkichlar:
maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish xizmatlari bilan qamrab olish darajasini 90 foiz (9 041 ta mahalladan
8 136 ta mahlalla qamrab olinadi)ga yetkaziladi;
qattiq maishiy chiqindilarni qayta ishlash darajasini 25 foizga ga yetkaziladi;
maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish xizmatlarini tashkil etish sohasida xususiy sektor ulushini 28 foizga yetkaziladi.

Информация о проделанной в 2020 году работе в сфере координации и организации работ связанных с отходами
2021-01-06 | Экология
В рамках совершенствования управления твердыми отходами количество действующих в секторе кластеров увеличено до 12 (7 в 2019 году), 493 махалли в 11 районах (городах) присоединены к 5 кластерам, созданным в 2020 году, в том числе планируется инвестировать 197 млрд 329,6 млн сумов и создать 1254 рабочих мест.
Утверждены и анонсированы 16 проектов обслуживания территорий хозяйствовенными субъектами на основе государственно-частного партнерства (ГЧП), из которых подписано 6 соглашений о ГЧП.
Всего заключено контрактов на приобретение за счет средств бюджета 242 единиц спецтехники (308 в 2019 году) на общую сумму 141,5 млрд сум, выделено средств 117 млрд сум (финансирование на закупку 207 спецтехники 82,6%) (128,4 млрд сум в 2019 году) и доставлено 169 единиц спецтехники.
Закрыто 24 полигона твердых бытовых отходов, не отвечающих требованиям санитарных и экологических норм, на землях полигонов выполнена рекультивация.
Охват регионов санитарными услугами достиг 85,1% (из 9041 махаллей услугами охвачено 7694 махаллей) (69% в 2019 году, охвачено 6238 махаллей).
В регионах переработано 21,9% (1,5 млн тонн) твердых бытовых отходов (в 2019 году 19%, 1,3 млн тонн).
Основные цели, которые должны быть достигнуты в 2021 году и в I квартале по отраслям, секторам и направлениям:
–       достижение 90% охвата услугами по сбору и вывозу бытовых отходов (из 9 041 махалли будет охвачено 8136 махаллей);
–       увеличить долю переработки твердых бытовых отходов до 25%;
–       увеличить долю частного сектора в организации услуг по сбору и вывозу бытовых отходов до 28%.