Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti va Finlyandiyaning Turku amaliy fanlar universiteti hamkorligida qo‘shma taʼlim dasturi ochildi
2021-01-06 | Ta’lim
Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Finlyandiyaning Turku amaliy fanlar universiteti bilan hamkorligida «Axborot texnologiyalar va tadbirkorlik» bakalavriat taʼlim yo‘nalishi bo‘yicha qo‘shma taʼlim dasturining ochilish marosimi onlayn shaklda bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Oliy va o‘rta mahsus taʼlim vaziri Inom Majidov, tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sherzod Asadov, mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi elchilari, Finlyandiyaning O‘zbekistondagi faxriy konsuli Alisher Jo‘rayev, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti rahbariyati va Turku amaliy fanlar universiteti rektori Vesa Taatila, Yevropaning eng yirik innovator tadbirkori Piter Vasterbaka hamda «Finest Future» vakillari ishtirok etishdi.
Shu o‘rinda taʼkidlash kerakki, O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi ko‘magida mamlakatimizda taʼlim sohasida dunyoning yetakchi va ilg‘or tajribaga ega universitetlari bilan yangi loyihalar amalga oshirilmoqda.
Finlyandiya taʼlimi va innovatsiyasi g‘oyalarini yurtimiz oliy taʼlim dasturlariga tadbiq etish vazifalari shular jumlasidandir. Hozirda Finlyandiyaning O‘zbekistondagi faxriy konsulligi va ushbu mamlakatning «Finest Future» kompaniyasi bilan hamkorlikda axborot-kommunikatsiya va tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha yirik loyihalarga start berilgan. Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti ushbu loyihalarda ilk hamkor oliy taʼlim muassasasi sifatida ishtirok etmoqda.
Dasturning o‘ziga xosligi shundan iboratki, unda talabalar 1+3 shaklida taʼlim oladilar. Talabalarga, shuningdek, Finlyandiya kompaniyalariga ishga joylashish imkoniyati beriladi. Yaʼni, dastur ishtirokchilari dastlabki 1 yilni O‘zbekistonda va keyingi 3 yilni Finlyandiyada o‘tkazadilar. Shuningdek, dastur ishtirokchilari Finlyandiyaning yirik AKT kompaniyalari va startaplarida amaliyot o‘tashadi.
Dastlabki kelishuvlarga ko‘ra, qo‘shma taʼlim dasturi bakalavriat bosqichida «Axborot texnologiyalari va tadbirkolik» hamda «Biznes axborot texnologiyalari va tadbirkorlik» taʼlim yo‘nalishlari bo‘yicha talabalarni qabul qilishi rejalashtirilgan.
Loyiha Yevropaning eng yirik innovator tadbirkori Piter Vasterbaka yetakchiligida amalga oshirilmoqda.
Ushbu loyiha orqali o‘zbekistonlik talabalar eng yaxshi bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lgan holda Finlyandiyadan yangi g‘oyalar va tajribalarni egallab yurtimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shadilar.

Ташкентский государственный экономический университет и Университет прикладных наук Турку открыли новую совместную образовательную программу
2021-01-06 | Образование
Вчера в онлайн-формате состоялось открытие новой образовательной программы бакалавриата “Информационные технологии и предпринимательство”, ставшей результатом сотрудничества Ташкентского государственного экономического университета и Универститета прикладных наук Турку (Финляндия).
В мероприятии приняли участие заместитель министра иностранных дел Шерзод Асадов, послы Узбекистана в зарубежных странах, Почетный консул Финляндии в Узбекистане Алишер Джураев, руководство Ташкентского государственного экономического университета, ректор Университета прикладных наук Турку Веса Таатила, крупнейший инновационный предприниматель Европы Питер Вестербака, а также представители компании «Finest Future».
Стоит отметить, что при содействии Министерства иностранных дел в нашей стране осуществляются новые совместные с ведущими зарубежными вузами проекты в образовательной сфере. Среди них и проекты по внедрению в передового опыта Финляндии в области высшего образования.
Организованное Почетным консульством Финляндии в Узбекистане и компанией «Finest Future» мероприятие дало старт крупному проекту по развиию информационно-коммуникационных технологий и предпринимательства в нашей стране. Ташкентский государственный экономический университет впервые принимает участие в этом проекте в качестве партнера финского вуза.
Особеность проекта заключается в том, что студенты будут обучаться по данной программе в формате 1+3. То есть первый год обучения будет проходить в Узбекистане, а последующие три – в Финляндии. Кроме того,  выпускники получат возможность трудоустроиться в финских компаниях, а практику они будут проходить в крупных IT-компаниях и стартапах Финляндии.
Согласно предварительным договореностям, запланировано принятие слушателей по направлениям бакалавриата “Информационные технологии и предпринимательство” и “Бизнес-IT и предпринимательство».
Проект будет осуществляться при поддержке крупнейшего инновационного предпринимателя Европы Питера Вастербаки.
Благодаря проекту, узбекские студенты получат обширные знания и навыки и смогут внести достойный вклад в развитие своей страны, используя передовой опыт и инновации Финляндии.