Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari bilan farmasevtika sohasida hamkorlik aloqalari bo‘yicha umumiy ma'lumotlar
2020-12-29 | MDH
2019-2020 yillarda Farmasevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi tomonidan Markaziy Osiyo davlatlari, xususan, Tojikiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Qozog‘iston va Ozarbayjon Respublikalari bilan farmasevtika mahsulotlarini ro‘yxatdan o‘tkazishni yengillashtirish, tezlashtirishga doir Hukumatlararo kelishuv loyihalari ishlab chiqilgan bo‘lib, ushbu davlatlar bilan hozirgi kunda tartibga soluvchi organlariga mazkur bitimni imzolash taklifini ko‘rib chiqish haqida murojaatlar yo‘llandi va hozirda ikkala tomonlama tegishli vazirlik va idoralar tomonidan ko‘rib chiqilmoqda.
2019-2020 yillar oralig‘ida Farmasevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi tomonidan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari davlat va xususiy korxonalari bilan o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida 21 ta Memorandum va Bitimlar imzolangan.
Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlarining farmasevtika kompaniyalari va xalqaro moliyaviy institutlar rahbarlari bilan investisiya loyihalari yuzasidan 2020 yilda 3 ta uchrashuv va 13 ta videokonferens aloqa orqali muzokaralar olib borildi.
Bugungi kunga kelib, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va O‘zbekiston Respublikasining Tojikiston Respublikasidagi elchixonasi ko‘magida Tojikiston Respublikasining tartibga soluvchi organlari tomonidan ushbu bitim imzolandi va O‘zbekiston mahalliy korxonalarga eksport qilish uchun yangi bozor ochildi. Mazkur Bitim, qo‘shni davlatlarda ro‘yxatga olishning uzoq davom etishi (180 kalendar kun) tufayli, O‘zbekiston farmasevtika korxonalarining mahsulotlarini yetkazib berishda vaqt va pul bilan bog‘liq sarf-harajatlari va boshqa muammolarni hal qilish maqsadida tayyorlangan.
Imzolangan bitim O‘zbekiston mahalliy korxonalarga eksport qilish uchun yangi imoniyatlar yaratib berdi. Shu bilan birga, bitim asosida ro‘yxatdan o‘tkazilishi nazarda tutilgan “Baxtteks-Farm” MChJ, “Dentafil Plyus” MChJ va “Uzgermed-Pharm” MChJ kabi yirik mahalliy ishlab chiqaruvchilarning 15 dan ziyod dori vositalarining dos'e hujjatlari Tojikiston Respublikasining Sog‘liqni saqlash va aholini ijtimoiy muhofaza qilish davlat nazorati xizmatiga topshirildi.
Ayni paytda “Dentafil Plyus” MChJ va Shimkent shahri sanoat iqtisodiy zonasi ma'muriyati bilan hamkorlikda Qozog‘iston Respublikasining Shimkent shahrida “in-bulk” asosida dori vositalari va tibbiy buyumlar ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi yo‘lga qo‘yilmoqda. Mazkur loyihaga ko‘ra, qurilish uchun yer uchastkasi ajratilib, aloqa uchun tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
Agentlik mutahassislari va mahaliy ishlab chikaruvchilar 1-2 dekabr kunlari Rossiyanining Qozon shaxrida “Made in Uzbekistan” milliy maxsulotlar ko‘rgazmasida maxalliy farmasevtika korxonalarining ishtirokini va milliy mahsulotlarning namoyishini tashkillashtirdi. Shuningdek, ko‘rgazmada ishtirok etish mobaynida Rossiya korxonalari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida uchrashuvlar amalga oshirilib, bir nechta eksport kelishuvlari tuzildi.
Hozirda, “Made in Uzbekistan” yorlig‘i ostida mamlakatda analogi bo‘lmagan yuqori texnologiyali tibbiyot uskunalarini ishlab chiqarish va tibbiyot sohasida import o‘rnini bosish imkonini berish maqsadida “CHIRANA ASIA” Slovakiya-Rossiya-O‘zbekiston qo‘shma korxonasi bilan birgalikda sun'iy nafas olish tibbiyot uskunalarini ishlab chiqarish tashkil etildi.
Shuningdek, Belarus' Respublikasi bilan ham bugungi kunda farmasevtika sohasida 3 ta investitsion loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirildi.
Xususan, Belorusiyaning “FreBor” korxonasi bilan hamkorlikda dializ magistrallari va dializatorlarni, “BelAseptika” YoAJ bilan hamkorlikda antiseptika va dezinfeksiya vositalarini, «Belintelmed» va «Kardian» korxonalari bilan hamkorlikda tibbiyot texnikalarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Bundan tashqari, Belorusiyaning “Belfarm” MChJ qo‘shma korxonasi bilan hamkorlikda Toshkent shahrida karbopenemlar ishlab chiqarish liniyasini yo‘lga qo‘yish ishlari amalga oshirilmoqda.

Общая информация о сотрудничестве в области фармацевтики со странами Содружества Независимых Государств
2020-12-29 | СНГ
В 2019-2020 годах Агентство развития фармацевтической промышленности со странами Центральной Азии, в частности, Таджикистаном, Кыргызстаном, Туркменистаном, Казахстаном и Азербайджанской Республикой для облегчения и ускорения регистрации продуктов были разработаны проекты Межправительственных соглашений, и в регулирующие органы этих стран были отправлены запросы на рассмотрение предложения о подписании соглашения, которое в настоящее время рассматривается соответствующими министерствами и ведомствами с обеих сторон.
В период с 2019 по 2020 годы Агентство развития фармацевтической промышленности подписало 21 меморандумов и соглашений о сотрудничестве с государственными и частными предприятиями Содружества Независимых Государств.
В 2020 году проведено 3 встречи и 13 видеоконференций с руководителями фармацевтических компаний и международных финансовых институтов Содружества Независимых Государств по инвестиционным проектам.
На сегодняшний день при поддержке Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и Посольства Республики Узбекистан в Республике Таджикистан было подписано соглашение регулирующими органами Республики Таджикистан и открыло новый рынок узбекского экспорта для местных предприятий. Настоящее соглашение предназначено для решения временных и денежных и других проблем, связанных с доставкой продукции узбекских фармацевтических компаний из-за длительного периода регистрации (180 календарных дней) в соседних странах.
Подписанное соглашение создало новые возможности на экспорт местным предприятиям Узбекистана. При этом дозировочные документы более 15 лекарств от крупных отечественных производителей, таких как ООО “Baxtteks-Farm”, ООО “Dentafil Plyus” и ООО “Uzgermed-Pharm”, которые должны быть зарегистрированы по соглашению, утверждаются Министерством здравоохранения и социальной защиты населения Республики Таджикистан и будет сдан в службу госконтроля Республики Таджикистан.
В настоящее время при сотрудничестве с ООО “Dentafil Plyus” и администрацией индустриально-экономической зоны Шымкента в Шымкенте, Казахстан, запускается проект по организации производства лекарственных средств и медицинских изделий в виде “in-bulk” (оптом). Согласно проекту, на строительство выделен земельный участок, ведется подготовка к коммуникации.
Специалисты агентства и местные производители организовали участие местных фармацевтических компаний и демонстрацию национальных продуктов на выставке “Made in Uzbekistan” 1-2 декабря в Казани, Россия. Кроме этого, в ходе участия на выставке были проведены встречи по дальнейшему развитию сотрудничества с российскими предприятиями, были заключены ряд экспортных соглашений.
В настоящее время под маркой “Made in Uzbekistan”с целью производства высокотехнологичного медицинского оборудования, не имеющего аналогов в стране, и замещения импорта в медицинской сфере совместное словацко-российско-узбекское предприятие «CHIRANA ASIA» организовало производство оборудования для искусственного дыхания.
Кроме того, с Республикой Беларусь были успешно реализованы 3 инвестиционных проектов в фармацевтической сфере.
В частности, было организовано производство диализных магистралей и диализаторов в сотрудничестве с белорусской компанией “FreBor”, антисептиков и дезинфицирующих средств в сотрудничестве с ЗАО «БелАсептика», медицинского оборудования в сотрудничестве с компаниями “Белинтелмед” и “Кардиан”.
Кроме того, в Ташкенте совместно с белорусским СП ООО «Белфарм» ведутся работы по запуску линии по производству карбопенемов.