Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari bilan farmasevtika sohasida hamkorlik aloqalari bo‘yicha umumiy ma'lumotlar
2020-12-29 | MDH
2019-2020 yillarda Farmasevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi tomonidan Markaziy Osiyo davlatlari, xususan, Tojikiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Qozog‘iston va Ozarbayjon Respublikalari bilan farmasevtika mahsulotlarini ro‘yxatdan o‘tkazishni yengillashtirish, tezlashtirishga doir Hukumatlararo kelishuv loyihalari ishlab chiqilgan bo‘lib, ushbu davlatlar bilan hozirgi kunda tartibga soluvchi organlariga mazkur bitimni imzolash taklifini ko‘rib chiqish haqida murojaatlar yo‘llandi va hozirda ikkala tomonlama tegishli vazirlik va idoralar tomonidan ko‘rib chiqilmoqda.
2019-2020 yillar oralig‘ida Farmasevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi tomonidan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari davlat va xususiy korxonalari bilan o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida 21 ta Memorandum va Bitimlar imzolangan.
Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlarining farmasevtika kompaniyalari va xalqaro moliyaviy institutlar rahbarlari bilan investisiya loyihalari yuzasidan 2020 yilda 3 ta uchrashuv va 13 ta videokonferens aloqa orqali muzokaralar olib borildi.
Bugungi kunga kelib, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va O‘zbekiston Respublikasining Tojikiston Respublikasidagi elchixonasi ko‘magida Tojikiston Respublikasining tartibga soluvchi organlari tomonidan ushbu bitim imzolandi va O‘zbekiston mahalliy korxonalarga eksport qilish uchun yangi bozor ochildi. Mazkur Bitim, qo‘shni davlatlarda ro‘yxatga olishning uzoq davom etishi (180 kalendar kun) tufayli, O‘zbekiston farmasevtika korxonalarining mahsulotlarini yetkazib berishda vaqt va pul bilan bog‘liq sarf-harajatlari va boshqa muammolarni hal qilish maqsadida tayyorlangan.
Imzolangan bitim O‘zbekiston mahalliy korxonalarga eksport qilish uchun yangi imoniyatlar yaratib berdi. Shu bilan birga, bitim asosida ro‘yxatdan o‘tkazilishi nazarda tutilgan “Baxtteks-Farm” MChJ, “Dentafil Plyus” MChJ va “Uzgermed-Pharm” MChJ kabi yirik mahalliy ishlab chiqaruvchilarning 15 dan ziyod dori vositalarining dos'e hujjatlari Tojikiston Respublikasining Sog‘liqni saqlash va aholini ijtimoiy muhofaza qilish davlat nazorati xizmatiga topshirildi.
Ayni paytda “Dentafil Plyus” MChJ va Shimkent shahri sanoat iqtisodiy zonasi ma'muriyati bilan hamkorlikda Qozog‘iston Respublikasining Shimkent shahrida “in-bulk” asosida dori vositalari va tibbiy buyumlar ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi yo‘lga qo‘yilmoqda. Mazkur loyihaga ko‘ra, qurilish uchun yer uchastkasi ajratilib, aloqa uchun tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
Agentlik mutahassislari va mahaliy ishlab chikaruvchilar 1-2 dekabr kunlari Rossiyanining Qozon shaxrida “Made in Uzbekistan” milliy maxsulotlar ko‘rgazmasida maxalliy farmasevtika korxonalarining ishtirokini va milliy mahsulotlarning namoyishini tashkillashtirdi. Shuningdek, ko‘rgazmada ishtirok etish mobaynida Rossiya korxonalari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida uchrashuvlar amalga oshirilib, bir nechta eksport kelishuvlari tuzildi.
Hozirda, “Made in Uzbekistan” yorlig‘i ostida mamlakatda analogi bo‘lmagan yuqori texnologiyali tibbiyot uskunalarini ishlab chiqarish va tibbiyot sohasida import o‘rnini bosish imkonini berish maqsadida “CHIRANA ASIA” Slovakiya-Rossiya-O‘zbekiston qo‘shma korxonasi bilan birgalikda sun'iy nafas olish tibbiyot uskunalarini ishlab chiqarish tashkil etildi.
Shuningdek, Belarus' Respublikasi bilan ham bugungi kunda farmasevtika sohasida 3 ta investitsion loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirildi.
Xususan, Belorusiyaning “FreBor” korxonasi bilan hamkorlikda dializ magistrallari va dializatorlarni, “BelAseptika” YoAJ bilan hamkorlikda antiseptika va dezinfeksiya vositalarini, «Belintelmed» va «Kardian» korxonalari bilan hamkorlikda tibbiyot texnikalarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Bundan tashqari, Belorusiyaning “Belfarm” MChJ qo‘shma korxonasi bilan hamkorlikda Toshkent shahrida karbopenemlar ishlab chiqarish liniyasini yo‘lga qo‘yish ishlari amalga oshirilmoqda.

20:01:19 (GMT+5)    16.04.2025
General information on cooperation in the field of pharmaceuticals with the countries of the Commonwealth of Independent States
2020-12-29 | CIS
In 2019-2020, the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry will work with the Central Asian countries, in particular, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Kazakhstan and the Republic of Azerbaijan to speed up the process of registration of pharmaceutical products.
Requests to sign the agreement have been submitted and are currently being considered by the relevant ministries and departments.
Between 2019 and 2020, the Pharmaceutical Industry Development Agency has signed 21 Memorandums and Agreements to establish cooperation with public and private enterprises of the Commonwealth of Independent States.
In 2020, negotiations were held with the heads of pharmaceutical companies and international financial institutions of the Commonwealth of Independent States on investment projects in 3 meetings and 13 videoconferences.
To date, with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Republic of Tajikistan, this agreement has been signed by the regulatory authorities of the Republic of Tajikistan and a new market for Uzbek exports has been opened. The agreement is designed to address the time and money and other problems of Uzbek pharmaceutical companies in the supply of products due to the long registration period (180 calendar days) in neighboring countries.
The agreement has created new opportunities for Uzbekistan to export to local businesses. At the same time, the file documents of more than 15 large local manufacturers of drugs, such as Baxtteks-Farm LLC, Dentafil Plyus LLC and Uzgermed-Pharm LLC, which are to be registered on the basis of the agreement, have been submitted to the State Control Service for Healthcare and Social Protection of the Republic of Tajikistan.
Currently, Dentafil Plyus LLC and the administration of the Shymkent Industrial and Economic Zone are launching a project to organize the production of in-bulk drugs and medical devices in Shymkent, Kazakhstan. According to the project, a plot of land has been allocated for construction and preparations are underway for communications.
Agency specialists and local manufacturers organized the participation of local pharmaceutical companies and a demonstration of national products at the national exhibition of products "Made in Uzbekistan" on December 1-2 in Kazan, Russia. In addition, during the participation in the exhibition, meetings were held to further develop cooperation with Russian companies, and several export agreements were signed.
At present, under the auspices of Made in Uzbekistan, CHIRANA ASIA has partnered with a Slovak-Russian-Uzbek joint venture to develop high-tech medical equipment that has no analogues in the country and to replace imports in the field of medicine.
In addition, 3 investment projects in the field of pharmaceuticals have been successfully implemented with the Republic of Belarus.
In particular, in collaboration with the Belarusian company "FreBor" he worked on dialysis lines and dialyzers, in cooperation with the CJSC "BelAseptic" antiseptics and disinfectants, in collaboration with "Belintelmed" and "Cardian" medical equipment.
In addition, in cooperation with the Belarusian joint venture Belfarm LLC, a carbopenem production line is being launched in Tashkent.