Yig`ma-axborot ishlari hamda statistika ishlarini tashkil etish va metodologiya sohasida xodimlar malakasi oshirilmoqda
2020-12-24 | Iqtisodiyot
2020- yil 1-iyun kuni Prezidentimiz boshchiligida milliy statistika sohasini takomillashtirish chora-tadbirlari bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda kadrlarmasalasiga alohida to‘xtalib, statistika tizimining barcha mutaxassis kadrlarini o‘qitish, malakasini oshirish yuzasidan topshiriqlar berilgan edi.
Mazkur grafika sosida joriy yilning iyun-iyul oylarida tizim xodimlarining malakasini oshirish hamda sohaga doir bilim va salohiyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan onlayn seminarlar tashkil etilgan edi.
2020- yilning 23- dekabr kuni Davlat statistika qo‘mitasi Yig`ma-axborot ishlari hamda Statistika ishlarini tashkil etish va metodologiya boshqarmalari tomonidan hududiy statistika boshqarmalarining Statistika faoliyatini tashkil etish va yig'ma axborot-tahliliy ishlari bo'limi xodimlari malakasini oshirishga qaratilgan onlayn vebinar tashkil etildi.
Tadbirda 2020-2025-yillarda O‘zbekiston Respublikasi statistikasini rivojlantirishning milliy strategiyasini amaliyotga joriy qilish, foydalanuvchilarni statistik ma'lumotlar bilan yuqori darajada ta'minlash borasida fikr-mulohazalar almashildi.
Tadbirda yig`ma-axborot ishlari hamda statistika ishlarini tashkil etish va metodologiya sohasidagi mavjud muammo va kamchiliklar muhokama va tahlil qilingan holda tizimni rivojlantirish bo‘yicha fikr-mulohaza almashildi.
Vebinar so‘nggida, sohadagi yutuq va kamchiliklar muhokama qilinib, hududiy statistika boshqarmalarning Statistika faoliyatini tashkil etish va yig'ma axborot-tahliliy ishlari bo'limi xodimlariga qo‘mita mutaxassislari tomonidan amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan taklif va tavsiyalar berildi.

Проведена видеоконференция, направленная на повышение квалификации сотрудников в сфере организации и методологии статистических работ, а также сводно-информационных работ
2020-12-24 | Экономика
На совещании по мерам по совершенствованию национальной статистики под председательством главы государства 1 июня этого года был затронут вопрос человеческих ресурсов, и даны поручения по обучению и повышению квалификации всех специалистов статистической системы.
На основании этого графика в июне-июле этого года были организованы онлайн-семинары для повышения квалификации сотрудников системы и дальнейшего повышения их знаний и возможностей в этой области.
Следующая видеоконференция, организованная 23 декабря 2020 года Управлением организации и методологии статистических работ и сводно-информационных работ, стала логическим продолжением наращивания потенциала системы. В видеоконференции приняли участие сотрудники Госкомстата и представители территориальных статистических управлений.
На мероприятии состоялся обмен мнениями по внедрению в практику национальной стратегии развития статистики Республики Узбекистан на 2020-2025 годы, а также вопросы обеспечения пользователей статистическими данными на высоком уровне.
На мероприятии состоялся обмен мнениями по развитию системы с обсуждением и анализом существующих проблем и недостатков в сфере организации и методологии статистических работ и сводно-информационных работ.
В конце вебинара обсуждены достижения и недостатки в этой сфере, а также сотрудникам отдела организации статистической деятельности и информационно-сводных работ территориальных статистических управлений предоставлены практические предложения и рекомендации, имеющие практическое значение.