Yig`ma-axborot ishlari hamda statistika ishlarini tashkil etish va metodologiya sohasida xodimlar malakasi oshirilmoqda
2020-12-24 | Iqtisodiyot
2020- yil 1-iyun kuni Prezidentimiz boshchiligida milliy statistika sohasini takomillashtirish chora-tadbirlari bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda kadrlarmasalasiga alohida to‘xtalib, statistika tizimining barcha mutaxassis kadrlarini o‘qitish, malakasini oshirish yuzasidan topshiriqlar berilgan edi.
Mazkur grafika sosida joriy yilning iyun-iyul oylarida tizim xodimlarining malakasini oshirish hamda sohaga doir bilim va salohiyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan onlayn seminarlar tashkil etilgan edi.
2020- yilning 23- dekabr kuni Davlat statistika qo‘mitasi Yig`ma-axborot ishlari hamda Statistika ishlarini tashkil etish va metodologiya boshqarmalari tomonidan hududiy statistika boshqarmalarining Statistika faoliyatini tashkil etish va yig'ma axborot-tahliliy ishlari bo'limi xodimlari malakasini oshirishga qaratilgan onlayn vebinar tashkil etildi.
Tadbirda 2020-2025-yillarda O‘zbekiston Respublikasi statistikasini rivojlantirishning milliy strategiyasini amaliyotga joriy qilish, foydalanuvchilarni statistik ma'lumotlar bilan yuqori darajada ta'minlash borasida fikr-mulohazalar almashildi.
Tadbirda yig`ma-axborot ishlari hamda statistika ishlarini tashkil etish va metodologiya sohasidagi mavjud muammo va kamchiliklar muhokama va tahlil qilingan holda tizimni rivojlantirish bo‘yicha fikr-mulohaza almashildi.
Vebinar so‘nggida, sohadagi yutuq va kamchiliklar muhokama qilinib, hududiy statistika boshqarmalarning Statistika faoliyatini tashkil etish va yig'ma axborot-tahliliy ishlari bo'limi xodimlariga qo‘mita mutaxassislari tomonidan amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan taklif va tavsiyalar berildi.

A video conference was held aimed at improving the skills of employees in the field of organization and methodology of statistical work, as well as summary and information work
2020-12-24 | Economics
At the meeting on measures to improve national statistics chaired by the head of state on June 1 this year, the issue of human resources was raised, and instructions were given to train and improve the skills of all specialists in the statistical system.
On the basis of a specific plan established by the State Committee on Statistics, a program for systematic training of employees of the Central office of the Committee and regional statistical offices was developed and approved.
Based on this schedule, online seminars were organized in June-July of this year to improve the skills of the system's employees and further improve their knowledge and capabilities in this area.
The next videoconference, organized on December 23, 2020 By the Department of organization and methodology of statistical works and summary information works, was a logical continuation of the system's capacity building. The video conference was attended by employees of the state statistics Committee and representatives of territorial statistical offices.
At the event, an exchange of views was held on the implementation of the national strategy for the development of statistics of the Republic of Uzbekistan for 2020-2025, as well as issues of providing users with high-level statistical data.
At the event, an exchange of views on the development of the system was held, with a discussion and analysis of existing problems and shortcomings in the organization and methodology of statistical work and summary information work.
At the end of the webinar, achievements and shortcomings in this area were discussed, as well as practical suggestions and recommendations of practical significance were provided to the staff of the Department of organization of statistical activities and information and summary works of territorial statistical offices.