O‘zbekiston poytaxtida dunyoga mashhur “Marriott” mehmonxona brendining ilk “Courtyard by Marriott Tashkent” mehmonxonasi o‘z faoliyatini boshladi.
Tantanali marosimda Bosh vazir o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov ochib berdi. Tadbirda shuningdek diplomatik vakolatxonalar vakillari ham ishtirok etishdi. “Pandemiya davrida Prezidentimiz tomonidan yo‘lga qo‘yilgan oqilona siyosat natijasida turizm sohasi tadbirkorlari, shuningdek investorlar uchun qator imtiyoz va preferensiyalar berildi. Buning natijasida turli hududlarda yangi mehmonxonalar hamda turistik obyektlar qurilayotganiga guvoh bo‘lyapmiz.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 433-son qarori bilan investorlarga yangi mehmonxona qurish va uni jihozlash uchun subsidiya ajratish hamda tashkilotlarni franchayzing to‘g‘risidagi shartnoma a amalga oshirildi. Qisman moliyalashtirish uchun Davlat byudjetidan mablag‘ ajratish tartibi haqidagi Nizom tasdiqlandi. Unga ko‘ra, sarmoyadorlar va tashkilotlar uchun mehmonxona qurish hamda uni jihozlashga sarflagan xarajatlarining bir qismini qoplash maqsadida Davlat byudjeti hisobidan mablag‘ ajratilgan. Bu 3 yulduzli toifaga ega mehmonxonalarda har bir xona uchun - 40 million so‘m, 4 yulduzli toifaga ega mehmonxonalarda har bir xona uchun 65 million so‘mni tashkil qiladi. Subsidiya 2019 yilning 5 yanvaridan 2022-yilning 1-yanvariga qadar foydalanishga topshirilgan mehmonxonalar uchun ajaratiladi. Subsidiya olish uchun investor Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasiga ariza va tegishli hujjatlar bilan murojaat qilishi mumkin”, - dedi Aziz Abduhakimov. Mehmonxona bosh menejeri Aleksandr Bakanov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga mamlakatdagi turizm sohasini qo‘llab-quvvatlayotganini alohida eʼtirof etib, mehmonxona qurilishi va ochilishiga tayyorgarlik jarayonida ishtirok etgan barchaga minnatdorchilik bildirdi.
Tadbir doirasida mehmonxonaning taqdimot marosimi o‘tkazildi va OAVni qiziqtirgan savollarga rahbarlar tomonidan javob berildi. Mehmonlar o‘rtasida o‘tkazilgan sovrinli o‘yinlar esa ochilish marosimiga tashrif buyurgan kishilarda katta taassurot qoldirdi: mehmonxona restoranida 2 kishilik tushlik, otelda bir sutka hordiq chiqarishga mo‘ljallangan vaucherlar o‘z egalariga topshirildi. “Courtyard by Marriott Tashkent” - Marriott International‘ga tegishli mehmonxonalar brendi bo‘lib, unga 1983 yilda asos solingan.
Ushbu otellar ishbilarmon sayyohlar, shuningdek, oilalar joylashuvi uchun o‘rta narxdagi mehmonxonalar toifasiga kiradi. “Marriott International” eng yirik mehmonxona brendi bo‘lib, 50 dan ortiq mamlakatda uning 1100 dan ziyod mehmonxonasi mavjud. Mazkur brendning pozitsiyasi mijozlar istagi bilan boshqariladi. “Courtyard” - bu yangi biznes dunyosidagi eng yaxshi mehmonxona. Ushbu maskanda mehmonlar o‘zlarining shaxsiy va professional ishlari bilan shug‘ullanishlari mumkin, chunki biz ularning istaklari bilan hisoblashamiz - faqat oldinga siljish, ilgari erishilgan natijalar bilan cheklanib qolmaslik, hammasi yana-da yaxshi bo‘lishi, odamlarga eng yaxshilari bo‘lishiga ko‘maklashish. Zero, ular muvaffaqiyat qozonsa, biz ham muvaffaqiyatga erishamiz. “Courtyard by Marriott Tashkent” juda yuqori xalqaro talablarga javob beradi va eng talabchan sayyohlarga ham manzur bo‘ladi.
Mehmonxona global “Marriott Bonvoy” moyillik dasturining ishtirokchisi bo‘lib, bu uni doimiy mehmonlar uchun yana-da jozibali qiladi. Mazkur brend mehmonxonalarida faol insonlar uchun ideal muhit yaratilgan. Uning Toshkent shahrining markazida joylashganligi esa bu maskanning ishbilarmon sayyohlar uchun yana-da jozibasini oshiradi. “Courtyard by Marriott Tashkent”da 131 shinam xona, ko‘p tarmoqli 5 konferensiya zali, 2 MEATme Grill&Bar restorani, “Ugolyok” terassasi hamda Yevropa milliy taomlariga ega 2 bar, shuningdek, basseyn va fitnes klublari xizmatlari taklif etiladi. Mehmonxona qulay muhitda dam olish imkoni bo‘lgan shinam xonalarni taklif etadi.
Murojaat uchun telefon: (71) 203 23 33 Rasmiy sayt: https://www.marriott.com/hotels/travel/tascy-courtyard-tashkent Facebook: @CourtyardTashkent Instagram: @CourtyardTashkent Telegram: @CourtyardTashkent OAV vakillari murojaati uchun: Savdo va marketing bo‘limi: +998 94 609 15 87 (Yekaterina)

В Узбекистане открылся отель международного бренда Marriott - «Courtyard by Marriott Tashkent»
В столице Узбекистана состоялось торжественное открытие первой гостиницы всемирно известного бренда отелей Marriott - “Courtyard by Marriott Tashkent”.
Мероприятие открыл заместитель Премьер-Министра, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз  Абдухакимов. В мероприятии также приняли участие представители дипломатических миссий. «В результате рациональной политики, проводимой Президентом Республики Узбекистан во время пандемии, предпринимателям в туристическом секторе, а также инвесторам был предоставлен ряд льгот и преференций. В итоге, благодаря такой поддержке турсферы со стороны государства, мы наблюдаем  строительство новых отелей и туристических объектов в различных регионах нашей страны.
Кроме того, Кабинетом Министров было принято Постановление №433 о выделении инвесторам субсидий на строительство и оснащение новых гостиниц, а также финансировании организаций на основе договоров о франчайзинге. Утверждено Положение о порядке выделения средств из государственного бюджета на частичное финансирование. По данному Положению, из госбюджета инвесторам и организациям выделяются средства для покрытия части стоимости строительства и оборудования гостиницы. 40 миллионов сумов за номер в гостиницах категории 3 звезды и 65 миллионов сумов за номер в гостиницах категории 4 звезды.
Субсидия будет выделена гостиницам, введенным в эксплуатацию с 5 января 2019 года по 1 января 2022 года. Для получения субсидии инвестор может обратиться в Госкомитет по развитию туризма с соответствующими документами», - отметил Азиз Абдухакимов. Также на презентации выступил также главный менеджер отеля Александр Баканов, который выразил благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за поддержку туристического сектора страны, а также поблагодарил всех лиц,  учавствовавших в строительстве и подготовке к открытию гостиницы.
Александр Баканов провёл презентацию гостиницы, также руководители ответили на вопросы представителей СМИ. Розыгрышь призов от гостиницы, проведенный среди гостей произвел большое впечатление на присутствующих на церемонии: ваучер на обед на 2 персоны в ресторане гостиницы, а также на суточный отдых в отеле были вручены победителям лотереи. “Courtyard by Marriott” - это бренд отелей, принадлежащих Marriott International, и основанный в 1983 году. Это отели средней ценовой категории, предназначенные для деловых путешественников, но(а) также и для размещения семей. “Courtyard by Marriott” - крупнейший гостиничный бренд Marriott International, который насчитывает более 1100 отелей в более чем 50 странах мира.
Позиционирование бренда – движимый страстью.   Courtyard - это лучший отель в новом мире бизнеса, где гости могут заниматься своими личными и профессиональными увлечениями, потому что мы разделяем их страсть. Чтобы двигаться вперед, чтобы никогда не останавливаться на достигнутом, чтобы все было лучше, чтобы помочь людям быть лучшими. “Courtyard by Marriott Tashkent” следует очень высоким мировым стандартам и ориентирована на самых требовательных путешественников.
Отель является участником глобальной программы лояльности Marriott Bonvoy, что делает его еще более привлекательным для постоянных гостей. “Courtyard by Marriott Tashkent” – это идеальное место для активных людей, которые ценят дизайнерскую атмосферу, комфорт и удобство, а также расположение в самом центре города Ташкент. К услугам гостей “Courtyard by Marriott Tashkent” – номерной фонд составляет 131 комнат, 5 многофункциональных конференц-залов, 2 ресторана MEATme Grill&Bar, Терраса Ugolёk и 2 бара с европейской и национальной кухнями, а также бассейн и фитнес-центр. Отель предоставляет номера, в которых можно с комфортом отдохнуть в уютной обстановке.