O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-dekabr kuni Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Turkmaniston Prezidenti davlatimiz rahbarini mamlakatimiz MDHga samarali raislik qilgani va Hamdo‘stlik sammitini muvaffaqiyatli o‘tkazgani bilan samimiy tabrikladi.
Jahon iqtisodiyotidagi inqirozli holatlar kuchayishi va koronavirus infeksiyasi tarqalishi bilan bog‘liq murakkab sharoitda O‘zbekiston Hamdo‘stlikka raislik konsepsiyasini to‘liq ro‘yobga chiqarishga hamda ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha muhim tashabbuslarni amalga oshirishga muvaffaq bo‘lgani alohida ta’kidlandi.
Prezidentlar ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarida yuksak darajaga erishilganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Pandemiya oqibatlariga qaramay, savdo aloqalari rivojlanmoqda, iqtisodiyot tarmoqlarida, energetika, transport va logistika sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlik chuqurlashib, gumanitar almashinuvlar kengayib bormoqda.
Davlat rahbarlari sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha yangi loyihalarni ilgari surish uchun Hukumatlararo qo‘shma komissiya ishini faollashtirish lozimligini ta’kidladilar.
Madaniyat, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalaridagi faol muloqotlarni davom ettirishga, bunda ikki xalq taniqli san’at va fan arboblarining keng ishtirokida mamlakatlarimizda qo‘shma tadbir va forumlar tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidentining Xalqaro tinchlik va ishonch yili doirasida yuqori darajadagi Ashxobod konferensiyasini o‘tkazish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi. Bo‘lajak tadbirda O‘zbekiston Respublikasining delegatsiyasi ishtirok etishi to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Suhbat yakunida Prezidentlar kirib kelayotgan Yangi yil bilan bir-birlarini samimiy qutlab, mamlakatlarimizning qardosh xalqlariga tinchlik, farovonlik va ravnaq tiladilar.

Состоялся телефонный разговор лидеров Узбекистана и Туркменистана
Сегодня, 21 декабря, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале беседы Президент Туркменистана искренне поздравил главу нашего государства с плодотворным председательством в СНГ и успешным проведением саммита.
Подчеркнуто, что в непростых условиях, связанных с усилением кризисных явлений в мировой экономике и распространением коронавирусной инфекции, Узбекистану удалось полностью осуществить концепцию председательства в Содружестве, а также реализовать важные инициативы по расширению многостороннего сотрудничества.
Президенты с глубоким удовлетворением отметили современный высокий уровень узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Несмотря на последствия пандемии, развиваются торговые связи, углубляется взаимовыгодное сотрудничество в отраслях экономики, сферах энергетики, транспорта и логистики, расширяется гуманитарный обмен.
Лидеры выступили за активизацию деятельности совместной Межправительственной комиссии для продвижения новых проектов промышленной кооперации.
Особое внимание было уделено продолжению активных контактов в области культуры, образования и здравоохранения, с организацией в обеих странах совместных мероприятий и форумов с широким участием известных национальных деятелей искусства и науки.
Глава нашего государства поддержал инициативу Президента Туркменистана о проведении Ашхабадской конференции высокого уровня, организуемой в рамках Международного года мира и доверия. Достигнута договоренность об участии делегации Республики Узбекистан в предстоящем мероприятии.
В завершение беседы Президенты обменялись теплыми поздравлениями в связи с наступающим Новым годом, пожелав братским народам двух стран мира, благополучия и процветания.