MDH statistika idorlari rahbarlari kengashining 61-yig'ilishi o‘z ishini boshladi
Joriy yilning 18- dekabr kuni videokonferensaloqa tarzida MDH statistika idoralari rahbarlari kengashining 61- yig'ilishi o‘z ishini boshladi.
Ma'lumot uchun: Mazkur MDH statistika idoralari rahbarlari kengashi statistika sohasidagi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilaydi. Statistika masalalari bo‘yicha o‘zaro hamkorlikning eng muhim masalalari bo‘yicha qarorlar qabul qiladi. MDH statistika qo‘mitasining ish rejasini tasdiqlaydi, statistik metodologiya masalalarini ko‘rib chiqish bo‘yicha tegishli komissiyalar tuzadi, ular to‘g'risidagi normativ-huquqiy hujjat va nizomlarni tasdiqlab, xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik qiladi. 2018- yildan boshlab O‘zbekiston Respublikasi MDH statistika qo‘mitasining to‘laqonli a’zosi bo‘lgan. Shundan buyon Davlat statistika qo‘mitasi MDH statistika idorlari rahbarlari kengashida muntazam ishtirok etib kelmoqda.
Joriy yiligi yig‘ilishda Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Qozog'iston, Qirg'iz, Moldova, Tojikiston, O‘zbekiston Respublikalari, Rossiya Federatsiyasi statistika idoralari rahbarlari kun tartibidagi keng ko‘lamli masalalarni muhokama qildi.
Jumladan, MDHda aholi sonini ro‘yxatga olish va o‘tkazish, MDHdagi valyutalarning xarid qobiliyati pariteti asosida xalqaro taqqoslashlar dasturi: 2017- yil MDHning Xalqaro taqqoshlash dasturlari natijalari va 2021- yilda dasturni amalga oshirish, pandemiya davrida MDHning statistik idoralari faoliyatini muvofiqlashtirish hamda boshqa qator yo‘nalishlarda fikr-mulohaza almashildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi raisi Begalov Bahodir Abdusalomovich ishtirok etib, O'zbekiston Respublikasida aholini ro'yxatga olish uchun faol tayyorgarlik ko'rilayotganini ta’kidladi. Shuningdek, Bahodir Abdusalomovich so'nggi 30 yil ichida birinchi  marta aholini ro’yxatga olish tadbirlari tashkillashtirilayotgani hamda ushbu tadbirga puxta tayyorgarlik ko’rish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020- yil 11- noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida 2023- yilda aholini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 710- sonli qaroriga muvofiq aholini ro'yxatga olish tadbirlari 2023- yilda amalga oshirilishini ta’kidlab o’tdi hamda uchrashuv qatnashchilariga o’z minnatdorchiligini bildirdi.
Rahbarlar Kengashi yig'ilishining natijalariga ko‘ra, MDH statistika xizmatlarining pandemiya davrida faoliyatini belgilovchi asosiy qarorlar, 2021- yil uchun MDH statistika qo‘mitasining ishchi dasturi, 2021- yilda bo‘lib o‘tadigan Xalqaro taqqoslash dasturini o‘tkazish rejalari, aholini ro‘yxatga olishning 2020-raundida MDH davlatlarida aholini ro‘yxatga olish  tabirlariga tayyorgarlik ko‘rish rejalari tasdiqlanadi.

Состоялось 61-е заседание Совета руководителей статистических служб Содружества Независимых Государств
2020-12-19 | СНГ
18 декабря в режиме видеоконференцсвязи состоялось 61-е заседание Совета руководителей статистических служб СНГ.
Для информации: Совет определяет направления сотрудничества в области статистики в рамках Содружества; проводит обсуждение и принятие решений по важнейшим вопросам взаимодействия по вопросам статистики; утверждает программу работ Статкомитета СНГ, создает соответствующие органы и комиссии по рассмотрению вопросов статистической методологии, утверждает нормативные документы и положения о них; взаимодействует с международными организациями. С 2018 года Республика Узбекистан стала полноправным членом Статистического комитета СНГ и регулярно принимает участие в работе Совета руководителей.
В нынешнем году руководители статистических служб Азербайджана, Армении, Республики Беларусь, Казахстана, Кыргызской Республики, Молдовы, Российской Федерации, Таджикистана и Узбекистана обсудят широкий круг вопросов повестки дня, которая включает в себя:
- подготовку и проведение переписей населения раунда 2020 года в СНГ;
- программу международных сопоставлений на основе паритета покупательной способности валют в регионе СНГ: результаты Программы международных сопоставлений (ПМС) СНГ 2017 и реализацию программы в 2021 году;
- подготовка русскоязычной версии Классификации индивидуального потребления по целям (КИПЦ 2018);
- аспекты работы статистических служб СНГ в условиях пандемии COVID-19 и многие другие.
В работе заседания принимает участие Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике – Баходир Абдусаломович Бегалов.
В выступлении Председатель Госкомстата отметил: « В Республике Узбекистан идет активная подготовка к проведению первой за последние 30 лет всеобщей переписи населения. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан  № УП – 5655 от 5 февраля 2019 года «Об утверждении Концепции проведения в 2022 году переписи населения в Республике Узбекистан» она должна была состояться с 1 по 25 ноября 2022 года, а пробная перепись – в ноябре 2021 года. Учитывая, что это первая перепись в стране за годы независимости, а также в целях тщательной подготовки к проведению переписи населения в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №710 от 11 ноября 2020 года «О мерах по организации и проведению переписи населения Республики Узбекистан в 2023 году» установлен срок ее проведения в 2023 году.
На сегодняшний день идет подготовительная работа по переписи на республиканском и территориальных уровнях, разрабатывается пакет необходимых инструктивных и методологических материалов, готовится картографический материал для обеспечения полноты учета населения и качества итогов переписи. Международные организации, включая  Статкомитет СНГ, оказывают помощь в подготовке переписи населения Республики Узбекистан.» и выразил благодарность участникам встречи.
По итогам заседания Совета руководителей, были приняты основополагающие решения, которые будут определять работу статистических служб СНГ в новых условиях пандемии, будет утверждена Программа работы Статкомитета СНГ на 2021 год, планы проведения предстоящей Глобальной программы международных сопоставлений в 2021 году, подготовка и проведение переписи населения раунда 2020 в государствах участниках СНГ.