Hududlarda muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2020-12-19 | Hujjatlar
Maxsus iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar ishtirokidagi yirik ishlab chiqarish loyihalari uchun infratuzilma yaratishda tadbirkorlik sub’ektlarini qo‘llab-quvvatlash, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, shuningdek, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni izchil amalga oshirish maqsadida:
1. 2021-yilda maxsus iqtisodiy va kichik sanoat zonalari, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga turtki beradigan loyihalar hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy va mahalliy investitsiyalar ishtirokidagi yirik ishlab chiqarish loyihalari uchun tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini qurish tadbirlariga O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi doirasida 1 trillion so‘m ko‘zda tutilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
a) maxsus iqtisodiy va kichik sanoat zonalari hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy va mahalliy investitsiyalar ishtirokidagi yirik ishlab chiqarish loyihalarining tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini qurish tadbirlari:
ichimlik suvi, oqova suv tarmoqlarini hamda avtomobil yo‘llarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ishlari bo‘yicha – Davlat byudjeti mablag‘lari;
elektr energiyasi va tabiiy gaz tarmoqlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ishlari bo‘yicha – tegishlicha ta’minotchi korxonalar tomonidan tasdiqlangan loyiha-smeta hujjatlariga muvofiq ta’minotchi korxonalarga haqiqatda amalga oshirilgan xarajatlar respublika byudjeti mablag‘lari hisobidan 5 foiz stavkada uch yil muddatda qaytarish sharti bilan ajratiladigan byudjet ssudasi mablag‘lari;
aloqa tarmoqlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ishlari bo‘yicha – ta’minotchi korxonalar tomonidan tasdiqlangan loyiha-smeta hujjatlariga muvofiq ta’minotchi korxonalarning
hamda tadbirkorlik sub’ektlarining o‘z mablag‘lari;
b) hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga turtki beradigan loyihalar va tadbirlarning muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini qurish (ta’mirlash) ishlari bo‘yicha – Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
byudjet ssudasi mablag‘lari elektr energiyasi tarmoqlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ishlari uchun “Hududiy elektr tarmoqlari” AJga hamda tabiiy gaz tarmoqlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ishlari uchun “Hududgazta’minot” AJga ajratiladi;
maxsus iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy va mahalliy investitsiyalar ishtirokidagi yirik ishlab chiqarish loyihalarining avtomobil yo‘llarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ishlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Moliya vazirligi, viloyatlar va Toshkent shahar moliya bosh boshqarmalari huzuridagi avtomobil yo‘llarini rivojlantirish jamg‘armalari hisobidan amalga oshiriladi.
4. Vazirlar Mahkamasi:
ikki hafta muddatda 2021-2022 yillarda maxsus iqtisodiy zonalarni va kichik sanoat zonalarini tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan ta’minlashga oid chora-tadbirlarning manzilli ro‘yxatlarini;
2021 yil 1 aprelga qadar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jalb etilishini rag‘batlantirish maqsadida qiymati 250 milliard so‘m miqdordan oshadigan xorijiy va mahalliy investorlarning investitsiya loyihalari tashqi infratuzilmasini yaratish xarajatlarining bir qismini davlat tomonidan qoplab berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlasin.
5. Maxsus iqtisodiy va kichik sanoat zonalari, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga turtki beradigan loyihalar hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy va mahalliy investitsiyalar ishtirokidagi yirik ishlab chiqarish loyihalarini tashqi muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlashga davlat byudjetidan mablag‘lar ajratilishining maqsadga muvofiqligini aniqlash bo‘yicha maxsus komissiya ilovaga muvofiq tarkibda tashkil etilsin.
6. Maxsus komissiya (T.A.Ishmetov):
har oy yakuni bilan joylardagi maxsus iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarining tashqi muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlanganlik holati tanqidiy o‘rganib chiqilishini;
Davlat byudjetidan, shu jumladan, byudjet ssudasi hisobidan tashqi muhandislik-kommunikatsiya nfratuzilmasi bilan ta’minlash bo‘yicha taqdim etilgan takliflarni ko‘rib chiqish va tegishli xulosa berishni;
tashqi muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlashda moliyalashtirish manbalariga aniqlik kiritib borishni hamda maxsus iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarini tashqi muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlash uchun ajratiladigan mablag‘larning eng maqbul yo‘nalishini belgilashni;
tashqi muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini yaratish bilan bog‘liq tadbirlarga Davlat byudjetidan ajratilayotgan mablag‘larning natijadorligini ta’minlasin.
Maxsus komissiyaning ishchi organi etib Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi belgilansin.
7. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Moliya vazirligi bilan birgalikda 2021-yildan boshlab, har yili Davlat byudjetining asosiy parametrlarini shakllantirishda maxsus iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga turtki beradigan loyihalar hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy va mahalliy investitsiyalar ishtirokidagi yirik ishlab chiqarish loyihalarini tashqi muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlash ishlari uchun ajratiladigan Davlat byudjeti mablag‘larini O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy
va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturlari doirasida ajratilishini ko‘zda tutsin.
8. Hisob palatasi Moliya vazirligi bilan birgalikda maxsus iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga turtki beradigan loyihalar hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy va mahalliy investitsiyalar ishtirokidagi
yirik ishlab chiqarish loyihalarini muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlash ishlariga ajratilgan mablag‘larning maqsadli va samarali foydalanilishi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatsin.
9. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Bosh vazirning o‘rinbosarlari J.A.Qo‘chqorov va S.U.Umurzakov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему развитию инженерно-коммуникационной инфраструктуры в регионах
В целях дальнейшего развития инженерно-коммуникационной инфраструктуры специальных экономических и малых промышленных зон, поддержки субъектов предпринимательства при создании инфраструктуры крупных производственных проектов с участием прямых инвестиций, социально-экономического развития регионов, а также последовательной реализации задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Принять к сведению, что в рамках Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан предусмотрено выделение 1 триллиона сумов на мероприятия по строительству в 2021 году внешних инженерно-коммуникационных сетей для специальных экономических и малых промышленных зон, проектов, дающих толчок социально-экономическому развитию регионов, а также крупных производственных проектов с участием прямых иностранных и отечественных инвестиций.
2. Установить, что покрытие расходов на:
а) мероприятия по строительству внешних инженерно-коммуникационных сетей для специальных экономических и малых промышленных зон, а также крупных производственных проектов
с участием прямых иностранных и отечественных инвестиций осуществляются за счет:
средств Государственного бюджета – в части работ по строительству, реконструкции и ремонту сетей питьевой воды, канализации и автомобильных дорог;
средств бюджетной ссуды, выделяемой из республиканского бюджета по ставке 5 процентов с условием возврата в трехлетний срок –
в части работ по строительству, реконструкции и ремонту сетей электрической энергии и природного газа согласно проектно-сметной документации, утвержденной снабжающими предприятиями соответственно, в целях покрытия фактических расходов снабжающих предприятий на проведение данных работ;
собственных средств снабжающих предприятий и субъектов предпринимательства – в части работ по строительству, реконструкции и ремонту сетей связи согласно проектно-сметной документации, утвержденной снабжающими предприятиями;
б) мероприятия по строительству (ремонту) инженерно-коммуникационных сетей в рамках проектов и мероприятий, дающих толчок социально-экономическому развитию регионов, – осуществляются за счет средств Государственного бюджета.
средства бюджетной ссуды выделяются АО «Региональные электрические сети» на работы по строительству, реконструкции
и ремонту сетей электрической энергии, АО «Худудгазтаъминот» – сетей природного газа;
работы по строительству, реконструкции и ремонту автомобильных дорог для специальных экономических и малых промышленных зон, а также крупных производственных проектов
с участием прямых иностранных и отечественных инвестиций выполняются за счет фондов развития автомобильных дорог
при Министерстве финансов Республики Каракалпакстан, главных управлениях финансов областей и города Ташкента.
4.Кабинету Министров:
в двухнедельный срок – утвердить адресные перечни мер по обеспечению специальных экономических и малых промышленных зон внешними инженерно-коммуникационными сетями в 2021–2022 годах;
в срок до 1 апреля 2021 года – утвердить Положение о порядке возмещения государством части расходов на создание внешней инфраструктуры инвестиционных проектов зарубежных и отечественных инвесторов стоимостью, превышающей 250 миллиардов сумов, в целях стимулирования привлечения прямых инвестиций.
5. Создать Специальную комиссию по определению целесообразности выделения средств из Государственного бюджета для обеспечения внешней инженерно-коммуникационной инфраструктурой специальных экономических и малых промышленных зон, проектов, дающих толчок социально-экономическому развитию регионов, а также крупных производственных проектов с участием прямых иностранных
и отечественных инвестиций в составе согласно приложению.
6.Специальной комиссии (Ишметов Т.А.) обеспечить:
критическое изучение по итогам каждого месяца состояния обеспеченности внешней инженерно-коммуникационной инфраструктурой специальных экономических и малых промышленных зон на местах;
рассмотрение представленных предложений по обеспечению внешней инженерно-коммуникационной инфраструктурой за счет Государственного бюджета, в том числе бюджетной ссуды с выдачей соответствующего заключения;
внесение уточнений в источники финансирования обеспечения внешней инженерно-коммуникационной инфраструктурой, а также определение наиболее оптимального направления средств, выделяемых для обеспечения внешней инженерно-коммуникационной инфраструктурой специальных экономических и малых промышленных зон;
результативность средств, выделяемых из Государственного бюджета на мероприятия, связанные с созданием внешней инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
Определить Министерство экономического развития и сокращения бедности рабочим органом специальной комиссии.
7. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством финансов начиная с 2021 года ежегодно
при формировании основных параметров Государственного бюджета предусматривать выделение средств из Государственного бюджета
на работы по обеспечению внешней инженерно-коммуникационной инфраструктурой специальных экономических и малых промышленных зон, проектов, дающих толчок социально-экономическому развитию регионов, а также крупных производственных проектов с участием прямых иностранных и отечественных инвестиций в рамках программ развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан.
8. Счетной палате совместно с Министерством финансов установить строгий контроль за целевым и эффективным использованием средств, выделяемых на работы по обеспечению внешней инженерно-коммуникационной инфраструктурой специальных экономических и малых промышленных зон, проектов, дающих толчок социально-экономическому развитию регионов, а также крупных производственных проектов с участием прямых иностранных и отечественных инвестиций.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Кучкарова Д.А. и Умурзакова С.У.