Aziz Abduhakimov: “Albatta O‘zbekiston tarixi haqida film bo‘lishi kerak, vaqti keldi”
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov “O‘zbekiston madaniy merosi - yangi Uyg‘onish davri poydevori” IV Xalqaro kongressi doirasida o‘tkazilayotgan “O‘zbekiston kinematografiyasi: o‘tmish, bugun, kelajak” kinokonferensiyasi ochilishi munosabati bilan nutq so‘zladi.
Tadbir 17-dekabr - Milliy kinematografiya kuniga bag‘ishlab o‘tkazildi.   Aziz Abduhakimov o‘z nutqida kinematografiya jahon kino makoni madaniyatining muhim tarkibiy qismi ekanini va O‘zbekiston o‘z sharafi bilan chegaralaridan tashqarida ham ma’lum bo‘lgan boy kinobiografiyaga ega mamlakat ekanini ta’kidladi. Jumladan, Komil Yormatov, Malik Qayumov, Shuhrat Abbosov kabi nomlar har qanday haqiqiy kino muxlislariga tanishdir.
“Zamonaviy o‘zbek kino san’ati o‘zining iste’dodli ijodkorlari hamda filmlari bilan faxrlanishi mumkin. Bugungi kunda kinematografiya sohasiga davlat tomonidan katta e’tibor qaratilmoqda.
Davlatimiz rahbari aytganlaridek, kino - tarbiyaning asosi. Biz kinematograf maktabini ochishimiz kerak. Hozir sifatli rasmlar yetishmaydi, lekin yaxshi kino asarlarini ishlashga ishtiyoq bor. Albatta, O‘zbekiston tarixi haqida film olinishi kerak, buning vaqti ham keldi”, – dedi Bosh vazir o‘rinbosari. Xususan, Aziz Abduhakimov pandemiya bilan bog‘liq murakkab davrga qaramay, mamlakatimizning buyuklari haqida hikoya qiluvchi, tariximizning yangi sahifalarini ochadigan tarixiy filmlar tasvirga olinayotgani, Markaziy Osiyodagi eng qadimiy kinostudiya – “O‘zbekfilm” studiyasining restavratsiya jarayoni, xususan, kinematografiya konsepsiyasi va qonuni, “Ribeyt” xalqaro loyihalariga subsidiyalarni qisman qaytarish dasturi ishlab chiqilayotgani, ijodiy yoshlar uchun ta’lim dasturi takomillashtirilayotganini qayd etdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev milliy kinematografning fidoyi xodimlari xotirasini abadiylashtirish uchun har bir hududdagi umumta’lim maktablarini Razzoq Hamroyev, Shukur Burhonov, Nabi Rahimov, Hamza Umarov, Lutfixonim Sarimsoqova kabi mashhur aktyor va aktrisalar nomi bilan atashni taklif qildilar. “O‘zbekiston hayratlanarli darajada xilma-xil bo‘lib, tarixiy va me’moriy obidalar, landshaft makonlarga boy mamlakatdir, bu esa kino ishlab chiqarish sohasida xalqaro hamkorlikka ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Bu nafaqat mamlakatimiz nufuzini oshirish, balki moliyaviy investitsiyalarni jalb qilish va mintaqaviy iqtisodiyotni rivojlantirishda ham katta rol o‘ynashi mumkin”, – dedi Abduhakimov.
Shuningdek, Bosh vazir o‘rinbosari so‘nggi yillarda butun mamlakat bo‘ylab kinofestivallar, kino bozorlari va kinoforumlar kabi tadbirlarga qiziqish ortib borayotgani borasida so‘z yuritdi. Kinokonferensiya esa buning yorqin tasdig‘i ekanligini ta’kidladi. O‘zbekiston kinosi nafaqat o‘z o‘tmishi va buguni, balki kelajagiga ham ega ekanligi alohida qayd etildi.

Азиз Абдухакимов: «Обязательно должен быть фильм об истории Узбекистана, время настало»
Заместитель премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Азиз Абдухакимов выступил с поздравительной речью по случаю открытия киноконференции «Кинематограф Узбекистана: Прошлое, настоящее, будущее», проходящей в рамках IV Международного Конгресса «Культурное наследие Узбекистана-фундамент нового Ренессанса».
В своей речи Азиз Абдухакимов подчеркнул, что кинематограф является весомой составляющей частью культуры мирового кинопространства и Узбекистан с честью является страной, имеющей богатую, насыщенную кинобиографию, известную далеко за ее пределами. А такие имена как Камиль Ярматов, Малик Каюмов, Шухрат Аббасов близки любому настоящему кинематографисту в  любой точке планеты.
«Современное узбекское киноискусство может гордиться своими талантливыми творческими людьми, талантливыми фильмами. В последнее время кинематографу уделяется огромное внимание со стороны государства. Как сказал Глава государства Шавкат Мирзиеев : «Кино - это основа воспитания. Нам нужно открыть школу кинематографа. Сейчас не хватает качественных картин, но есть стремление снимать хорошие произведения. Обязательно должен быть фильм об истории Узбекистана.
Время для этого настало», - сказал заместитель Премьер-министра.  Также Азизом Абдухакимовым было отмечено, что несмотря на непростой период, связанный с пандемией запускаются исторические фильмы, рассказывающие о великих людях нашей страны, открывающие новые страницы нашей истории, полным ходом идет реставрация старейшей киностудии в Центральной Азии – студии «Узбекфильм», разрабатываются  новые законы и положения, облегчающие процессы кинопроизводства,  в частности концепция и закон  о кинематографии, программа частичного возвращения субсидий международным проектам «Рибейт», совершенствуется образовательная программа для творческой молодежи.
Для увековечения памяти самоотверженных деятелей национального кинематографа Президент  Шавкат Мирзиёев предложил назвать общеобразовательные школы в каждом регионе именами таких всенародно любимых актеров и актрис, таких как Раззок Хамроев, Шукур Бурханов, Наби Рахимов, Хамза Умаров, Лутфихоним Саримсокова. «Узбекистан-страна,  удивительно разнообразная и богатая на исторические и  архитектурные памятники, ландшафтные локации, что благотворно влияет на международное сотрудничество в области кинопроизводства. И это не только может повысить имидж страны, но и привлечь финансовые инвестиции и сыграть большую роль в развитии региональной экономики», - подчеркнул Абдухакимов.
Также заместитель премьер-министра отметил, что в последние годы по всей стране возрастает интерес к таким мероприятиям как кинофестивали, кинорынки и кинофорумы. И киноконференция - яркое тому подтверждение. У кино Узбекистана есть не только прошлое, настоящее, но и будущее.