Pokiston diniy ulamolari bilan O‘zbekistonda Ziyorat turizmini rivojlantirishga doir videokonferensiya o‘tkazildi
2020-12-17 | Turizm
Bosh vazir o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov  O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi hamkorligida mamlakatimizda ziyorat turizmini rivojlantirish mavzusiga bag‘ishlangan videokonserensiya o‘tkazdi.
Onlayn muloqotda Pokiston Bosh vaziri maslahatchisi Gumman Kavar, Din ishlari bo‘yicha federal vaziri Pir Nur-ul-Haq Qadriy, “Naqshbandiya” ordeni yetakchisi Pir Naqib ur-Rahmon, Ziyorat turizm elchisi Pir Hassib ur-Rahmon, Milliy Assambleya spikeri o‘rinbosari Qosim Kasuriy, O‘zbekistonning Pokistondagi Axborot-turistik markazi direktori Hamid Chouduriy, “Shaheen Pharmaceuticals” sohibi Doud Shahin, Islom ideologiyasi jamiyati raisi Qibla Ayoz, “Petroleum Exploration Pvt.Ltd.” direktori Shahboz Zohir hamda nufuzli jurnalist Salim Safiy ishtirok etdi. Tomonlar O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasida ziyorat turizmini rivojlantirish imkoniyatlarini muhokama qilishdi.
Tadbir doirasida Naqshbandiya tariqati vakillari uchun Buxoroi sharif Makkai mukarrama va Madinai munavvara shaharlaridan keyin turishi qayd etildi. Pokiston Milliy Assambleyasi spikeri o‘rinbosari Qosim Kasuriy o‘z mamlakatida O‘zbekistonning muqaddas qadamjolarini ziyorat qiluvchi kishilar ko‘pligi, ikki davlat o‘rtasidagi aloqalar yana-da mustahkamlanishi ko‘plab pokistonliklarning O‘zbekistonga ziyorat qilishiga sabab bo‘lishini taʼkidladi. Aziz Abduhakimov, o‘z navbatida, Pokiston Milliy Assambleyasi spikeri o‘rinbosari Qosim Kasuriyni O‘zbekistonga taklif qilib, qisqa muddatda unga rasmiy taklifnoma yo‘llanishini bildirdi.
Pokiston tomon ushbu taklifni mamnuniyat bilan qabul qildi. Pokistonning Din ishlari bo‘yicha federal vaziri Pir Nur-ul-Haq Qadriy O‘zbekiston va Pokiston xalqini nafaqat iqtisodiyot, turizm, maʼnaviyat va adabiyot, balki madaniyat, sanʼat, umumiy tarix va yagona din hamda boshqa barcha sohalar chambarchas bog‘lab turishini alohida qayd etdi. Ayniqsa, Pokiston oshxonasining eng sevimli taomi Buxoro palovi va o‘zbek somsasi ekanligi taʼkidlandi.
Shuningdek, Pokistonning islom dinini to‘g‘ri anglash va uni hayotga tadbiq qilishda Movarounnahr ulamolarining xizmati beqiyos ekanligini bildirdi. Bosh vazir o‘rinbosari ikki tomonlama hamkorlik, jumladan ziyorat turizmi yo‘nalishidagi aloqalarni yana-da mustahkamlash uchun viza va transport masalalarini takomillashtirish, aniq takliflarni amalga oshirishni jadallashtirish zarurligini taʼkidladi. Tadbir yakuniga ko‘ra, tomonlar pokistonlik yirik siyosiy arboblar va turizm elchimizning O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish, ziyorat turizmini targ‘ib qilish bo‘yicha alohida memorandum imzolashga oid kelishuvga erishishdi.
Taʼkidlash joizki, kuni kecha O‘zbekiston Prezidenti tomonidan turizm va sport masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida ziyorat turizmi ustuvor yo‘nalishlardan biri sifatida belgilab berildi. Yurtimizda islom diniga oid ko‘plab ziyoratgohlar, yahudiylik, buddaviylik yodgorliklari borligidan kelib chiqib, 700 ming ziyoratchini jalb qilish va 130 million dollarlik xizmatlar eksportini taʼminlash mumkinligi taʼkidlandi.
Davlat rahbari tomonidan kelgusi yildan Yevropa mamlakatlari, Malayziya, Indoneziya, Pokiston, Tailand, Yaponiya kabi davlatlar bilan aviaqatnovlarni bosqichma-bosqich tiklash, yangi reyslarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. O‘zbekistonning chet ellardagi elchixonalariga mamlakatimizning ziyorat turizmi intensiv targ‘ib qilinishi belgilandi. Shuningdek salohiyatli mamlakatlarga aviaqatnovlar sonini oshirish va viza tizimini yengillashtirish ko‘zda tutulmoqda.

Состоялась видеоконференция с пакистанскими религиозными деятелями, посвящённая развитию зиёрат-туризма в Узбекистане
2020-12-17 | Туризм
Заместитель Премьер-министра, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов совместно с Посольством Узбекистана в Пакистане провел видеоконференцию, посвященную развитию паломнического туризма (зиёрат-туризма) в нашей стране.
Участниками видеоконференции от пакистанской стороны стали федеральный министр по делам религий Пир Нур ул-Хак Кадри, федеральный министр по делам религий и межконфессиональной гармонии, посол Узбекистана по зиёрат-туризму в Пакистане Пир Хасиб ур-Рехман, заместитель спикера Национальной Ассамблеи (нижняя палата парламента) Касим Хан Сури, председатель Совета исламской идеологии Кибла Аяз, председатель комитета по промышленности правящей партии ПТИ Ифтихар Расул Гхумман, глава крупной пакистанской компании «Shahzad International Petroleum Exploration (Pvt) Ltd.» Пир Накиб ур-Рехманом, директор информационно-туристического Центра Узбекистана в Пакистане Хамид Чоудри. Стороны обсудили возможности развития зиёрат-туризма между Узбекистаном и Пакистаном.
В ходе мероприятия было отмечено, что для представителей Накшбандия Бухара уступает только священным городам Мекка и Медина. Касим Касури, заместитель спикера Национального собрания Пакистана, сказал, что большое количество людей посещают святые святыни Узбекистана в его стране, и дальнейшее укрепление связей между двумя странами побудят многих пакистанцев посетить Узбекистан. Азиз Абдухакимов, в свою очередь, пригласил в Узбекистан заместителя спикера Национального собрания Пакистана Касима Касури и сообщил, что вскоре Касури получит официальное приглашение. Пакистанская сторона приветствовала это предложение. Пир Нур-уль-Хак Кадри, федеральный министр по делам религий Пакистана, подчеркнул, что народы Узбекистана и Пакистана тесно связаны не только в экономике, туризме, духовности и литературе, но также в культуре, искусстве, общей истории и религии, а также во всех других областях. В частности, было отмечено, что любимыми блюдами пакистанской кухни являются бухарский плов и узбекские сомы.
Он также сказал, что служба священнослужителей Мовароуннахра в понимании исламской религии Пакистана и применении ее на практике бесценна. Заместитель премьер-министра подчеркнул необходимость дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества, в том числе в сфере паломнического туризма, улучшения визовых и транспортных вопросов, а также ускорения реализации конкретных предложений. По итогам мероприятия стороны договорились подписать меморандум об организации визита видных пакистанских политиков и посла по туризму в Узбекистан, продвижении паломнического туризма.
Отметим, что вчера на видеоконференции, посвященной туризму и спорту, Президент Узбекистана назвал паломнический туризм одним из приоритетных направлений.
Было отмечено, что благодаря большому количеству исламских святынь, еврейских и буддийских памятников в нашей стране можно привлечь 700 тысяч паломников и экспортировать услуги на сумму 130 миллионов долларов. Глава государства поручил в следующем году постепенно возобновить полеты в страны Европы, Малайзию, Индонезию, Пакистан, Таиланд и Японию, а также открыть новые рейсы. Планируется интенсивное продвижение паломнического туризма Узбекистана в посольства за рубежом. Также планируется увеличить количество рейсов в потенциальные страны и упростить визовый режим.