O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni faollashtirish mexanizmlari muhokama qilindi
2020-12-14 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 11-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning Italiya tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri Luidji di Mayo bilan videokonferensiya shaklida muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida tomonlar savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi O‘zbekiston-Italiya hamkorligining dolzarb kun tartibini hamda mamlakatlar o‘rtasidagi sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Ishbilarmonlikda erishilgan sheriklik samaradorligi va o‘sish sur'atlariga ijobiy baho berildi - Italiya kompaniyalarining O‘zbekistondagi loyihalarni amalga oshirishda muvaffaqiyatli ishtiroki, shuningdek Italiya biznesi vakillarining qishloq xo‘jaligi va sanoatning turli sohalarida yangi loyihalarni amalga oshirishga qiziqishi ortib borayotganligi qayd etildi.
Xususan, Italiyaning “Danieli” kompaniyasi Toshkent metallurgiya zavodini qurish va jihozlashda ishtirok etib, hozirgi vaqtda Bekobod shahrida quyma-prokat majmuasini yaratish bo‘yicha loyihani amalga oshirmoqda. Qishloq xo‘jaligi sohasida “Opera” kompaniyasi ishtirokida za'faron o‘stirish bo‘yicha plantasiya yaratilmoqda, qurilish materiallari sohasida esa “Italmatec” kompaniyasi bilan hamkorlikda marmar, granit va ohaktoshdan panellar ishlab chiqarilmoqda.
Shu bilan birga, ikki mamlakat iqtisodiyotining o‘zaro bog‘liqligi yirik sanoat ishlab chiqarishini yaratishga qaratilgan qo‘shimcha loyihalarni ishlab chiqish orqali investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish uchun qulay sharoit yaratayotgani ta'kidlandi. Kimyo va neft'-kimyo, to‘qimachilik, charm-poyabzal sanoati, energetika va qishloq xo‘jaligi sohalari yangi loyihalarni amalga oshirishning istiqbolli yo‘nalishlari etib belgilandi.
Ikki tomonlama biznes sheriklikni chuqurlashtirish, shu jumladan, ikki mamlakat ishbilarmon missiyalarining o‘zaro tashriflari va ishbilarmon doiralar ishtirokida qo‘shma tadbirlarni tashkil etish orqali samarali o‘zaro hamkorlik qilish mexanizmini yaratish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Innovasiyalar va yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash sohasidagi hamkorlikning istiqbollariga to‘xtalib o‘tildi – tomonlar O‘zbekistonning tegishli vazirlik va idoralari bilan Italiyaning Milliy innovasiya jamg‘armasi o‘rtasida o‘zaro amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarini, va, xususan, O‘zbekistonda yoshlar “startaplarini” qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma dasturni boshlab yuborish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar.
Muzokaralar yakunida tomonlar muloqot davomida muhokama qilingan barcha yo‘nalishlarda natijador hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha izchil chora-tadbirlarga o‘zlarining ikki tomonlama sodiqligini ta'kidladilar.

Обсуждены механизмы активизации многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Италией
11 декабря текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Луиджи ди Майо.
В ходе переговоров стороны обсудили актуальную повестку узбекско-итальянского сотрудничества в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, а также перспективы развития промышленной кооперации между странами.
Дана положительная оценка эффективности и темпам роста делового партнерства – отмечено успешное участие итальянских компаний в реализации проектов Узбекистана, а также растущий интерес представителей итальянского бизнеса к реализации новых проектов в различных отраслях сельского хозяйства и промышленности.
Так, итальянская компания «Danieli» участвовала в строительстве и оснащении Ташкентского металлургического завода, а в настоящее время реализует проект по созданию литейно-прокатного комплекса в г.Бекабаде. В сфере сельского хозяйства при участии компании «Opera» создается плантация по выращиванию шафрана, а в сфере производства строительных материалов в сотрудничестве с компанией «Italmatec» выпускаются панели из мрамора, гранита и известнякового камня.
При этом, отмечалось, что взаимосвязанность экономик двух стран формирует благоприятные условия для расширения инвестиционного сотрудничества, путем выработки дополнительных проектов, ориентированных на создание крупных промышленных производств. В качестве перспективных направлений для реализации новых проектов были обозначены химическая и нефтехимическая, текстильная, кожевенно-обувная промышленность, энергетика и сельское хозяйство.
Была достигнута договоренность о создании механизма эффективного взаимодействия для углубления двустороннего делового партнерства, в том числе путем организации взаимных визитов бизнес-миссий двух стран и совместных мероприятий с участием деловых кругов.
Отдельно были затронуты перспективы сотрудничества в сфере инноваций и поддержки молодежного предпринимательства – стороны рассмотрели возможности налаживания практического взаимодействия профильных министерств и ведомств Узбекистана с Национальным инновационным фондом Италии, и в частности, перспективы запуска совместной программы по поддержке молодежных «стартапов» в Узбекистане.
По итогам переговоров стороны подчеркнули двустороннюю приверженность последовательным мерам по расширению результативного сотрудничества по всем обсужденным в ходе диалога направлениям.