O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti YeOII sammitida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-dekabr kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining videoanjuman shaklidagi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko raisligida o‘tgan tadbirda kengashning Faxriy Raisi, Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti Nursulton Nazarboyev, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Talant Mamitov va Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan ishtirok etdi.
Bundan tashqari, uchrashuvda Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YeOII) huzuridagi kuzatuvchi davlat rahbari sifatida Moldova Respublikasi Prezidenti Igor Dodon hamda taklif etilgan Kuba Respublikasi Prezidenti Migel Dias-Kanel Bermudes qatnashdi.
Sammit kun tartibiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasiga YeOII huzuridagi kuzatuvchi davlat maqomini berish masalasi ko‘rib chiqildi, shuningdek, birlashma doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb jihatlari muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida O‘zbekistonning kuzatuvchi maqomini olish to‘g‘risidagi murojaati qo‘llab-quvvatlangani uchun samimiy minnatdorlik bildirib, YeOIIning xalqaro nufuzi tobora ortib borayotgani, tashkilotning xorijiy mamlakatlar bilan amaliy hamkorlik geografiyasi keng ekanini alohida ta’kidladi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng miqyosli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning bugungi muhim bosqichida O‘zbekiston barcha xalqaro sheriklar bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni izchil kengaytirib borish, shu jumladan Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan muloqotni rivojlantirish tarafdori ekani qayd etildi.
Bu quyidagi muhim omillar bilan izohlanadi.
YeOII mamlakatlari, eng avvalo, O‘zbekistonning asosiy, tabiiy savdo sheriklaridir. Keyingi yillarda yurtimizning tashkilot davlatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi ikki barobar ortdi.
Mamlakatlarimiz iqtisodiyotlari ko‘p jihatdan bir-birini to‘ldirib turadi, turli tarmoqlarda samarali kooperatsiya va mingdan ortiq qo‘shma korxonalar faoliyati yo‘lga qo‘yilgani bundan dalolatdir.
O‘zbekiston va YeOIIga a’zo davlatlarning transport kommunikatsiyalari va infratuzilmasi chuqur integratsiyalashgan va o‘zaro yaqindan bog‘langan.
Bundan tashqari, keng Yevroosiyo mintaqasi doirasidagi o‘zaro manfaatli munosabatlarga mehnat resurslarining yuqori darajadagi mobilligi xosdir.
Davlatimiz rahbari mamlakatlarimiz iqtisodiyotlarining ulkan salohiyatidan to‘liq hajmda foydalanish, savdo munosabatlaridagi to‘siq va g‘ovlarni birgalikda bartaraf etish, o‘zaro sa’y-harakatlar bilan yangi bozorlarni shakllantirishga chaqirdi.
O‘zbekiston sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, ilg‘or tajriba va innovatsion yondashuvlar asosida qo‘shilgan qiymat yaratishning barqaror zanjirlarini shakllantirishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Transport va tranzit sohasida o‘zaro muvofiqlashgan yondashuvlarni ishlab chiqish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi. Bu esa transport yo‘laklarini yanada faol ishga solish, ularning raqobatbardoshligi va quvvatini salmoqli darajada oshirishga yordam beradi.
Mehnat migratsiyasi sohasida yaqindan hamkorlik qilish muhim ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi. Bu aholi bandligi bilan bog‘liq ko‘plab dolzarb masalalarni hal qilish hamda ishtirokchi davlatlar iqtisodiyotlarining malakali mutaxassislarga tobora ortib borayotgan ehtiyojini ta’minlashga xizmat qiladi.
Yuqorida qayd etilgan barcha omillar mamlakatimizning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan kuzatuvchi davlat maqomida hamkorlik qilishi to‘g‘risidagi taklif O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi tomonidan ma’qullanishi uchun asos bo‘ldi.
Ta’kidlanganidek, bu amaliy va ko‘p qirrali munosabatlarning sifat jihatidan yangi bosqichiga chiqish, tashkilot doirasida ro‘y berayotgan muhim jarayonlarni yanada chuqur va aniq tushunish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida bunday sheriklikni rivojlantirish mamlakatlarimizning milliy manfaatlariga javob berishi, teng huquqlilik, o‘zaro foyda va manfaatlarni hisobga olish prinsiplariga asoslangan bo‘lishi lozimligini alohida ta’kidladi.
Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining yig‘ilishi yakunida YeOIIga a’zo mamlakatlar yetakchilari O‘zbekiston Respublikasiga tashkilot huzuridagi kuzatuvchi davlat maqomini berish to‘g‘risida bir ovozdan qaror qabul qildilar.

Президент Республики Узбекистан принял участие в саммите ЕАЭС
11 декабря, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко, также участвовали Почетный Председатель совета, Первый Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, исполняющий обязанности Президента Кыргызской Республики Талант Мамытов и Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
Кроме того, во встрече участвовали Президент Республики Молдова Игорь Додон в качестве главы государства-наблюдателя при Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), а также приглашенный Президент Республики Куба Мигель Диас-Канель Бермудес.
В соответствии с повесткой дня саммита рассмотрен вопрос предоставления Республике Узбекистан статуса наблюдателя при ЕАЭС, а также обсуждены актуальные аспекты дальнейшего развития многопланового сотрудничества в рамках этого объединения.
В своем выступлении Президент Шавкат Мирзиёев, выразив искреннюю признательность за поддержку заявки Узбекистана на получение статуса наблюдателя, особо отметил растущий международный авторитет организации и широкую географию ее практического сотрудничества с зарубежными странами.
Подчеркнуто, что в контексте проводимого важного этапа масштабных социально-экономических реформ Узбекистан является приверженным последовательному наращиванию и укреплению торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия со всеми международными партнерами, в том числе развитию диалога с Евразийским экономическим союзом.
Это обусловлено следующими ключевыми факторами.
Страны ЕАЭС являются, прежде всего, основными, естественными торговыми партнерами Узбекистана. За последние годы товарооборот нашей страны с государствами объединения вырос в два раза.
Экономики наших стран во многом дополняют друг друга, о чем свидетельствуют налаженная эффективная кооперация и более тысячи новых совместных предприятий в разных отраслях экономики.
Транспортные коммуникации и инфраструктура Узбекистана и стран ЕАЭС глубоко интегрированы и тесно взаимосвязаны.
Кроме того, сегодня взаимовыгодные отношения в рамках обширного Евразийского региона характеризуются высокой мобильностью трудовых ресурсов.
Глава нашего государства призвал в полном объеме использовать огромный потенциал экономик наших стран, совместно устранять барьеры и препятствия в торговых отношениях, взаимно формировать новые рынки.
Отмечена заинтересованность в углублении промышленной кооперации, а также формировании устойчивых цепочек создания добавленной стоимости на основе передового опыта и инновационных подходов.
Отдельное внимание обращено на важность выработки согласованных подходов в сфере транспорта и транзита, что позволит еще активнее задействовать транспортные коридоры, повысить их конкурентоспособность и существенно увеличить загрузку.
Подчеркнуто важное значение тесного сотрудничества в области трудовой миграции, которое будет способствовать решению многих актуальных вопросов занятости населения и обеспечению возрастающих потребностей экономик наших стран в квалифицированных специалистах.
Все вышеотмеченные факторы послужили одобрению Олий Мажлисом Республики Узбекистан предложения о сотрудничестве нашей страны с Евразийским экономическим союзом в статусе государства-наблюдателя.
Как было отмечено, это позволит выйти на качественно новый этап практического и многопланового взаимодействия, глубже и лучше понимать важные процессы, происходящие в рамках объединения.
В завершение своего выступления глава нашего государства особо подчеркнул, что развитие такого партнерства должно отвечать национальным интересам наших стран, основываться на принципах равноправия, взаимной выгоды и учета интересов друг друга.
По итогам заседания Высшего Евразийского экономического совета лидеры государств-членов ЕАЭС приняли единогласное решение о предоставлении Республике Узбекистан статуса наблюдателя при организации.