O‘zbekiston va YeTTB yangi loyihalarni amalga oshirish orqali hamkorlikni kengaytirmoqda
Joriy yilning 9-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov videokonferensiya shaklida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YETTB) Prezidenti Odil Reno-Basso bilan muzokaralar o‘tkazdi.
YeTTB rahbari O‘zbekistondagi ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning izchilligi va jadalligiga yuqori baho berdi, shuningdek, Bankning Respublikadagi iqtisodiy o‘zgarish jarayonlariga moliyaviy, investitsiyaviy va maslahat ko‘magi berishni davom ettirishga sodiqligini bildirdi.
Muloqot davomida energetika, uy-joy va kommunal xo‘jaligi, ekologiya va xususiy sektor sohalaridagi umumiy qiymati 1 mlrd yevrodan ortiq bo‘lgan qator loyihalar amalga oshirilishi batafsil ko‘rib chiqildi. Tomonlar mazkur loyihalar ijrosini jadallashtirish imkoniyatlari, shuningdek, pandemiyaning O‘zbekiston iqtisodiyotiga salbiy ta'sirini bartaraf etish bo‘yicha hamkorlikning istiqbolli mexanizmlari yuzasidan fikr almashdilar.
Videokonferensiya davomida YeTTB bilan hamkorlikda O‘zbekistonda ishlab chiqilayotgan loyihalar bilan bog‘liq amaliy jihatlar va ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlari ham muhokama qilindi.
Bank Prezidentining fikricha, O‘zbekiston bilan hamkorlik qilishda YeTTB uchun g‘oyat jozibador va istiqbolli yo‘nalish bo‘lgan xususiy sektordagi loyihalarni moliyalashtirish masalalari alohida muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida Odil Reno-Basso bank-moliya sektori va kapital bozorida islohotlarni jadallashtirishni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi. YeTTB rahbariga ko‘ra, mukammal va raqobatdosh muhitni yaratish nafaqat mamlakat iqtisodiyotiga xorijiy investitsiyalarni jalb etilishini faollashtirish, balki mahalliy korxonalar va aholini faol tadbirkorlik bilan shug‘ullanishga rag‘batlantirish imkonini beradi.
Muzokaralar yakunida “Hayot uchun muxim infratuzilmani qo‘llab-quvvatlash dasturi: elektroenergetika sektorini qo‘llab-quvvatlash uchun kredit” va “Surxondaryo viloyati Muzrabot tumanida “Oqtosh” va “Poshhurt” yer osti suvlari manbalaridan suv quvurini tortib kelish orqali suv ta'minotini yaxshilash uchun tarmoqlarni qurish va rekonstruksiya qilish” loyihalarini amalga oshirish doirasida umumiy qiymati 150,0 mln dollarlik qarz bitimlarini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, muzokaralar yakunida ishtirokchilar erishilgan yuqori darajadagi ishonch va sheriklikni saqlab qolish hamda yangi istiqbolli yo‘nalishlarda o‘zaro aloqalarni faollashtirish orqali O‘zbekiston va YeTTB o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga umid bildirdilar.

Узбекистан и ЕБРР расширяют сотрудничество путем реализации новых проектов
9 декабря текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с Президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Одиль Рено-Бассо.
Главой ЕБРР были дана высокая оценка последовательности и интенсивности проведения в Узбекистане социально-экономических реформ, а также озвучена приверженность Банка дальнейшему оказанию финансовой, инвестиционной и консультационной поддержки процессам экономических преобразований в Республике.
В ходе диалога был предметно рассмотрен ход реализации ряда проектов в области энергетики, жилищно-коммунального хозяйства, экологии и частного сектора на общую сумму более 1 млрд евро. Стороны обменялись мнениями о возможностях ускорения имплементации данных проектов, а также о перспективных механизмах взаимодействия по преодолению негативного воздействия пандемии на экономику Узбекистана.
Также в рамках видеоконференции были обсуждены практические аспекты, связанные с прорабатываемыми совместно с ЕБРР проектами в Узбекистане и приоритетные направления дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества.
Отдельно были обсуждены вопросы финансирования проектов в частном секторе, который, по мнению Президента Банка, является чрезвычайно привлекательным и перспективным направлением для ЕБРР в сотрудничестве с Узбекистаном.
В ходе переговоров Одиль Рено-Бассо была выражена готовность к оказанию всесторонней поддержки ускорению реформ в сферах финансово-банковского сектора и рынка капитала, так как создание совершенной и конкурентной среды по мнению главы ЕБРР позволит не только интенсифицировать привлечение иностранных инвестиций в экономику страны, но и стимулировать местные предприятия и население к активной предпринимательской деятельности.
По итогам переговоров состоялась церемония подписания заёмных соглашений на общую сумму 150,0 млн долларов в рамках реализации проектов «Программа поддержки жизненно важной инфраструктуры: кредит для поддержки электроэнергетического сектора» и «Строительство и реконструкция сетей для улучшения водоснабжения Музрабадского района Сурхандарьинской области путём строительства водовода из месторождений подземных вод «Октош» и «Пошхурт».
В завершении переговоров участники выразили надежду на дальнейшее развитие взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и ЕБРР путем сохранения достигнутого высокого уровня доверия и партнерства, а также активизации взаимодействия в новых перспективных направлениях.