O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya delegatsiyasi bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-dekabr kuni Toshkent metallurgiya zavodining ochilishiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlar doirasida Rossiya Federatsiyasi sanoat va savdo vaziri Denis Manturov boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari poytaxt hududida amalga oshirilgan metallurgiya mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha yirik va zamonaviy korxonani tashkil etish loyihasi O‘zbekiston va Rossiya kompaniya va banklari o‘rtasidagi samarali hamkorlikning namunasi ekanini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Ushbu zavodning vujudga kelishi keyingi yillarda ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikda jiddiy sifat o‘zgarishlari kuzatilayotganidan ham dalolat beradi.
Denis Manturov samimiy qabul uchun O‘zbekiston rahbariga minnatdorlik bildirdi hamda Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda ustuvor qo‘shma dastur va loyihalarning borishi ko‘rib chiqildi, amaliy hamkorlikni kengaytirish borasidagi rejalar muhokama qilindi.
Mashinasozlik, agrosanoat, farmatsevtika, yengil va oziq-ovqat sanoati, ko‘plab boshqa tarmoqlarda yuqori texnologik ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etishda ikki mamlakatning yetakchi korxonalari o‘rtasidagi kooperatsiya loyihalarini ishlab chiqish va ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Sanoat kooperatsiyasi loyihalarini, shu jumladan tashkil etilgan qo‘shma Loyiha ofisi faoliyati doirasida har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va ularga hamrohlik qilish, shuningdek, iqtisodiyotning muhim tarmoqlariga investitsiyalarni ko‘paytirish uchun qulay sharoitlar yaratish muhimligi qayd etildi.

Президент Республики Узбекистан встретился с российской делегацией
В рамках торжественных мероприятий по открытию Ташкентского металлургического завода 4 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Российской Федерации во главе с министром промышленности и торговли Денисом Мантуровым.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил, что реализованный проект создания крупного и современного металлургического производства в столичном регионе является примером эффективной кооперации компаний и банков Узбекистана и России.
Возведенный завод также свидетельствует о наблюдаемых в последние годы серьезных качественных изменениях в двустороннем торгово-экономическом сотрудничестве.
Денис Мантуров выразил искреннюю  признательность лидеру Узбекистана за теплый прием, передал приветствия и наилучшие пожелания Президента России Владимира Путина.
На встрече рассмотрен ход реализации приоритетных программ и проектов, обсуждены совместные планы по расширению практического взаимодействия.
Особое внимание уделено подготовке и продвижению проектов кооперации ведущих предприятий двух стран по созданию высокотехнологичных производств в машиностроении, агропромышленном комплексе, фармацевтике, легкой и пищевой промышленностях, многих других отраслях.
Подчеркнута важность всемерной поддержки и сопровождения проектов промышленной кооперации, в том числе в рамках деятельности созданного совместного Проектного офиса, а также формирования благоприятных условий для роста прямых инвестиций в ключевые отрасли экономики.