O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya delegatsiyasi bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-dekabr kuni Toshkent metallurgiya zavodining ochilishiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlar doirasida Rossiya Federatsiyasi sanoat va savdo vaziri Denis Manturov boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari poytaxt hududida amalga oshirilgan metallurgiya mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha yirik va zamonaviy korxonani tashkil etish loyihasi O‘zbekiston va Rossiya kompaniya va banklari o‘rtasidagi samarali hamkorlikning namunasi ekanini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Ushbu zavodning vujudga kelishi keyingi yillarda ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikda jiddiy sifat o‘zgarishlari kuzatilayotganidan ham dalolat beradi.
Denis Manturov samimiy qabul uchun O‘zbekiston rahbariga minnatdorlik bildirdi hamda Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda ustuvor qo‘shma dastur va loyihalarning borishi ko‘rib chiqildi, amaliy hamkorlikni kengaytirish borasidagi rejalar muhokama qilindi.
Mashinasozlik, agrosanoat, farmatsevtika, yengil va oziq-ovqat sanoati, ko‘plab boshqa tarmoqlarda yuqori texnologik ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etishda ikki mamlakatning yetakchi korxonalari o‘rtasidagi kooperatsiya loyihalarini ishlab chiqish va ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Sanoat kooperatsiyasi loyihalarini, shu jumladan tashkil etilgan qo‘shma Loyiha ofisi faoliyati doirasida har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va ularga hamrohlik qilish, shuningdek, iqtisodiyotning muhim tarmoqlariga investitsiyalarni ko‘paytirish uchun qulay sharoitlar yaratish muhimligi qayd etildi.

The President meets with Russian delegation
As part of the events occasioned to launching the Tashkent Metallurgy Plant on December 4, President Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the Russian Federation led by Minister of Industry and Trade Denis Manturov.
The head of our state noted with deep satisfaction that the project just implemented is an example of effective cooperation between companies and banks of Uzbekistan and Russia.
The new plant is also indicative of the considerable qualitative changes observed in recent years in bilateral trade and economic cooperation.
Denis Manturov expressed sincere gratitude to the leader of Uzbekistan for the warm welcome, and conveyed greetings and best wishes of Russian President Vladimir Putin.
At the meeting, the progress in the execution of priority programs and projects was discussed, so were joint plans to enhance practical interaction.
Particular attention was paid to the preparation and promotion of cooperation projects among leading enterprises of the two countries to create high-tech industries in mechanical engineering, agro-industrial complex, pharmaceuticals, light and food industries, as well as many other sectors.
The importance of comprehensive support for industrial cooperation projects, including within the framework of the established joint Project Design Office, as well as the delivery of favorable conditions for the growth of direct investments in key sectors of the economy was emphasized.