AQShning O'zbekiston Respublikasidagi elchisi Daniel Rozenblum bilan AQSH va O'zbekiston Respublikasi o'rtasida texnik hamkorlik bo'yicha onlayn suhbat
2020-12-03 | Iqtisodiyot
2020-yil 2-dekabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vaziri - Jamshid Qo'chqorov va AQShning O'zbekiston Respublikasidagi elchisi Deniel Rozenblyum bilan AQSH tomonidan taklif qilinayotgan texnik hamkorlik to'g'risida onlayn suhbat bo'lib o'tdi.
Uchrashuv boshida O'zbekiston tomoni pandemiya sharoitida Respublika iqtisodiyotiga ta’sir ko'rsatgan omillarga qaramasdan iqtisodiy taraqqiyot yo'nalishida olib borilayotgan islohotlar va amalga oshirilib kelinayotgan chora-tadbirlar to'g'risida ma’lumot berib o'tdi.
Uchrashuv davomida iqtisodiyotni o'sishiga ta’sir ko'rsatuvchi omillar, ya’ni aholi bandligini ta’minlash, tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash, ta’lim sifati va aholi malakasini oshirish va boshqa bir qator masalalar muhokama qilindi.
Muhokama so'ngida janob Daniel Rozenblum pandemiya davrida, amalga oshirilayotgan islohotlar va ijobiy iqtisodiy ko'rsatkichlarni yuqori baholadi va shuningdek, bu iqtisodiy islohotlar davomida donor davlatlar bilan hamkorlikda texnik yordam ko'rsatishga tayyorligini bildirib o'tdi.

Online meeting with US Ambassador in Uzbekistan Daniel Rosenblum on technical cooperation between the United States and the Republic of Uzbekistan
2020-12-03 | Economics
On November 2, 2020, an online meeting was held between the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Economic Development and Poverty Reduction - Jamshid Kuchkarov and Daniel Rosenblum, the US Ambassador in Uzbekistan, on technical cooperation between the United States and the Republic of Uzbekistan.
At the beginning of the meeting, the Uzbek side provided information on the ongoing reforms and measures in the field of economic development, despite the factors that influenced the economy of the republic in the context of the pandemic.
During the meeting, the factors influencing the growth of the economy were discussed, namely: ensuring employment of the population, supporting entrepreneurship, improving the quality of education and qualifications of the population, and a number of other issues.
Following the discussion, Mr. Daniel Rosenblum praised the ongoing reforms and positive economic indicators during the pandemic, and also expressed his readiness to provide technical support together with donor countries in the course of further economic reforms.