2020-12-02 | Jamiyat
Toshkent viloyatida 2020-yilning 1-dekabrdan boshlab “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali bola ikki yoshga to‘lgunga qadar uni parvarish qilish bo‘yicha, 14 yoshgacha bolalari bo‘lgan oilalarga va kam ta’minlangan oilalariga moddiy yordam tayinlash va to‘lashning soddalashtirilgan mexanizmi ishga tushirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 4-avgustdagi “Aholiga davlat ijtimoiy xizmatlari va yordam taqdim etish tartib-taomillarini avtomatlashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4797-sonli qaroriga asosan “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali elektron ma’lumot almashuvi orqali davlat tomonidan aholiga ijtimoiy yordam berish hamda xizmatlar ko‘rsatishning shaffofligi, adolatliligi ta’minlanadi.

В Ташкентской области запущена информационная система «Единый регистр социальной защиты»
В Ташкентской области с 1 декабря 2020 года запущен упрощенный механизм назначения и выплаты посредством информационной системы «Единый регистр социальной защиты» материальной помощи семьям по уходу за ребенком до 2 лет, семьям с детьми до 14 лет, а также малообеспеченным семьям.
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 4 августа 2020 года № ПП-4797 «О дополнительных мерах по автоматизации процедур предоставления государственных социальных услуг и помощи населению» посредством информационной системы обмена информацией «Единый регистр социальной защиты», со стороны государства будет обеспечена прозрачность и справедливость в оказании социальной помощи и услуг населению.