O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
2020-11-27 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 27-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov bilan Vengriya tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri P.Siyyarto o‘rtasida videokonferensiya shaklida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar ikki mamlakatdagi joriy epidemiologik vaziyat va koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar to‘g‘risida fikr almashdilar, shuningdek, O‘zbekiston-Vengriya sherikligining kun tartibidagi dolzarb masalalari va uni ustuvor yo‘nalishlarda kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar yaratishga yo‘naltirilgan investisiyaviy hamkorlikning salohiyatli yo‘nalishlari muhokama qilindi va sanoat kooperatsiyasini yanada chuqurlashtirish uchun ustuvor vazifalar qayd etildi.
Hozirgi vaqtda Vengriya sheriklari bilan qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, parrandachilik, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, shuningdek, to‘qimachilik, farmatsevtika va oziq-ovqatni ishlab chiqarish sohalarida sanoat kooperatsiyasining 37ta investitsiyaviy loyihalari amalga oshirilishi boshlab yuborilgan.
Shu nuqtai nazardan tomonlar ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash va kengaytirish uchun platforma sifatida O‘zbekiston-Vengriya ishbilarmonlar Kengashini tashkil etish to‘g‘risidagi bitimni tezkor ravishda imzolash imkoniyatini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.
Joriy yilning 10 oyi yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi savdo aylanmasi hajmini sezilarli darajada oshirish imkonini bergan o‘zaro savdodagi ijobiy tendensiyalar qayd etildi. Shu nuqtai nazardan ikki tomonlama savdoni yanada kengaytirish, uning diversifikasiyasi va muvozanatini ta'minlash, jumladan, o‘zaro savdo missiyalarini tashkil etish, savdo uylarini ochish va har ikki mamlakatda o‘zbek va venger ishlab chiqaruvchilari mahsulotlarining ko‘rgazmalarini tashkil etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, tomonlar keyingi yig‘ilishi 2021-yil yanvar oyida Budapesht shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Vengriya Hukumatlararo komissiyasining faoliyatini rivojlantirishga qaratilgan keyingi qadamlarni muhokama qildilar.
Alohida tartibda ilm-fan va ta'lim sohasidagi o‘zaro aloqalar masalalariga to‘xtalib o‘tildi - Vengriyaning Debresen universiteti filialini O‘zbekistonda ochish bo‘yicha ishlab chiqilayotgan bitimning amaliy ahamiyati qayd etildi. Kelgusidagi hamkorlik masalalarini muhokama qilish uchun Vengriyaning Debresen universiteti rahbariyatining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Muzokaralar yakunida yuzaga kelayotgan masalalarni zudlik bilan hal qilishga va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishda o‘zaro yordam berishga imkon beradigan o‘zaro manfaatli sohalar doirasidagi muntazam muloqotni rivojlantirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Обсуждены вопросы развития многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Венгрией
27 ноября текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром внешнеэкономических связей и иностранных дел Венгрии П.Сийярто.
Стороны обменялись мнениями о текущей эпидемиологической ситуации в двух странах и мерах, предпринимаемых по предупреждению распространения коронавирусной инфекции, а также обсудили актуальные вопросы повестки узбекско-венгерского партнерства и перспективы его расширения в приоритетных направлениях.
Были обсуждены потенциальные направления инвестиционного сотрудничества, направленного на создание совместных предприятий по производству продукции с высокой добавленной стоимостью и отмечены приоритетные задачи для дальнейшего углубления промышленной кооперации.
В настоящее время с венгерскими партнерами начата реализация 37 инвестиционных проектов промышленной кооперации в сферах сельского хозяйства, животноводства, птицеводства, переработки сельскохозяйственной продукции, а также текстильной, фармацевтической и пищевой отраслях.
В данном ключе стороны договорились рассмотреть возможность  скорейшего подписания соглашения о создании Узбекско–Венгерского делового Совета в качестве платформы для укрепления и расширения  связей между представителями деловых кругов двух стран.
Были отмечены позитивные тенденции во взаимной торговле, позволившие существенно нарастить объемы товарооборота между Узбекистаном и Венгрией по итогам 10 месяцев текущего года. В данном ключе были рассмотрены конкретные меры по дальнейшему расширению двусторонней торговли, обеспечению ее диверсифицированности и сбалансированности, в том числе путем организации взаимных торговых миссий, открытия торговых домов и организации выставок продукции узбекских и венгерских производителей в обеих странах.
Также стороны обсудили дальнейшие шаги, направленные на активизацию деятельности Узбекско-Венгерской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, следующее заседание которой планируется провести в январе 2021 года в г.Будапеште.
В отдельном порядке были затронуты вопросы взаимодействия в научно-образовательной сфере – было отмечено практическое значение прорабатываемого соглашения об открытии филиала Дебреценского университета Венгрии в Узбекистане. Достигнута договоренность об организации визита руководства Дебреценского университета Венгрии в Узбекистан для обсуждения вопросов дальнейшего сотрудничества.
По итогам переговоров достигнута договоренность о развитии регулярного диалога в рамках направлений, представляющих взаимный интерес, что позволит оперативно решать возникающие вопросы и оказывать взаимное содействие в реализации совместных инициатив.