Prezident topshiriqlari ijrosining borishi ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 26-noyabr kuni Qashqadaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va aholi hayotini yaxshilash masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari 12-13 noyabr kunlari viloyatda bo‘lib, shu boradagi vazifalarni belgilab bergan edi. Har bir tuman va shaharni jadal rivojlantirishga turtki berish maqsadida markaziy idoralar, jumladan, vazirlik va tijorat banklari rahbarlari biriktirilib, zarur resurslar ajratildi. 2021-yil Qashqadaryoda “Tadbirkorlikni rivojlantirish yili” deb e’lon qilindi. 10 mingta yangi tadbirkorlik sub’ekti tashkil etish maqsadi belgilandi.
bugungi yig‘ilishda har bir tuman va shaharning “o‘sish nuqtalari”ga asoslanib, sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish bo‘yicha loyihalarni mijozbay ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Masalan, Yakkabog‘, Qamashi, Chiroqchi, Shahrisabz hamda Kitob tumanlarida 20 ming gektarda intensiv bog‘ va uzumzorlar yaratish orqali viloyatda meva-sabzavotni qayta ishlash darajasini 25 foizga yetkazish mumkin.
Shahrisabz shahri, Nishon, Dehqonobod, Yakkabog‘, Mirishkor, G‘uzor, Shahrisabz, Muborak tumanlarida tashkil etiladigan 11 ta kichik sanoat zonasida loyihalarni joylashtirish va infratuzilmaga ulash kerakligi qayd etildi.
2021-yilda tijorat banklari kreditlari asosida xizmat ko‘rsatish sohasida 650 milliard so‘mlik 500 ta yangi loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari kelgusi ikki yilga mo‘ljallangan 1 ming 153 ta investitsiya loyihasining iqtisodiy-ijtimoiy ahamiyatini ta’kidlab o‘tdi. Bunda qariyb 1 milliard dollar xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirib, 19 mingta yangi ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan.
Mutasaddilarga sanoat past darajada rivojlangan tumanlar uchun qo‘shimcha loyihalar ishlab chiqish, mavjud zaxiralarni samarali ishga solish vazifasi qo‘yildi.
“Temir daftar”ga kiritilgan oilalarni kambag‘allikdan chiqarish choralari muhokama qilindi. Kichik biznesni rivojlantirish, yoshlar va ayollarda tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish muhimligi ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligida foydalanishdan chiqib ketgan 81 ming gektar yerni o‘zlashtirish, 63 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish belgilangan edi.
Qarshi, Qamashi va Koson tumanlarida 1200 gektar maydonda zamonaviy issiqxonalar, Dehqonobod tumani hamda viloyatning tog‘oldi hududlarida pista va dorivor o‘simliklar plantatsiyalari tashkil qilish zarurligi aytilgandi.
bugungi yig‘ilishda shu boradagi tashkiliy va moliyaviy ishlarni jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish, ichimlik suvi tarmoqlarini qurish va rekonstruksiya qilish, avtomobil yo‘llarini ta’mirlashga oid masalalar ko‘rib chiqildi. Turar joyga talab yuqori bo‘lgan hududlarda muhtoj aholi uchun 5 qavatli energiya tejamkor uylar qurish muhimligi aytib o‘tildi.
Ijtimoiy masalalarga alohida e’tibor qaratildi. Maktablarni rekonstruksiya qilish va ta’mirlash uchun 2021-yilgi Investitsiya dasturi doirasida qo‘shimcha 100 milliard so‘m ajratilishi qayd etildi. Ushbu mablag‘lar hisobiga 88 ta maktabda qo‘shimcha imorat quriladi, 100 tadan ko‘prog‘i esa to‘liq jihozlanadi, paxsa devorli filiallar o‘rniga yangi binolar barpo etiladi.
Yig‘ilishda Qarshi shahridagi 42-maktab, shuningdek, tuman markazlaridagi bittadan shunday muassasa negizida axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan maktablar tashkil etish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Ta’lim va sog‘liqni saqlash tizimida boshlangan islohotlarni samarali tashkil etish, ayniqsa, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va bandligini ta’minlash dolzarb masala ekani ta’kidlandi.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorovga vazirlik va idoralar, tijorat banklari rahbarlari bilan birga Qashqadaryo viloyatini kompleks rivojlantirish, tadbirkorlarga ko‘maklashish, kambag‘allikni qisqartirish masalalari ijrosini nazoratga olish topshirildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga har bir investitsiya loyihasining holatini joyiga chiqib, tanqidiy tahlil qilish, muammolarni samarali hal etish vazifasi qo‘yildi.
Sektor rahbarlari topshiriqlar ijrosi natijadorligi yuzasidan Xalq deputatlari mahalliy kengashlarida har oyda hisobot berib borishi belgilandi.
Yig‘ilishda Qashqadaryo viloyati va tumanlar hokimlari, soha va tarmoqlar mutasaddilari loyihalarni bajarishga qaratilgan rejalari yuzasidan axborot berdi.

Рассмотрен ход исполнения поручений Президента
Под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 26 ноября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное социально-экономическому развитию Кашкадарьинской области и улучшению жизни населения региона.
Глава государства определил задачи в этом направлении в ходе своей поездки в область 12-13 ноября. Для придания импульса ускоренному развитию каждого района и города за ними были закреплены руководители министерств и коммерческих банков, выделены необходимые ресурсы. 2021 год был объявлен в Кашкадарье Годом развития предпринимательства. Определена цель создать 10 тысяч новых хозяйствующих субъектов.
На сегодняшнем совещании отмечалось, что с учетом «точек роста» каждого района и города необходимо разработать ориентированные на конкретный результат проекты в промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг.
К примеру, за счет создания интенсивных садов и виноградников на 20 тысячах гектаров в Яккабагском, Камашинском, Чиракчинском, Шахрисабзском и Китабском районах уровень переработки овощей и фруктов в регионе можно повысить до 25 процентов.
Необходимо разместить проекты и подключить их к инфраструктуре в 11 малых промышленных зонах, которые будут созданы в городе Шахрисабзе, в Нишанском, Дехканабадском, Яккабагском, Миришкарском, Гузарском, Шахрисабзском, Мубарекском районах.
В 2021 году планируется реализовать 500 новых проектов на сумму 650 миллиардов сумов в сфере услуг на основе кредитов коммерческих банков.
Глава государства подчеркнул экономическую и социальную значимость 1153 инвестиционных проектов, намеченных на ближайшие два года. Планируется привлечь около 1 миллиарда долларов иностранных инвестиций и создать 19 тысяч новых рабочих мест.
Ответственным лицам поручено разработать дополнительные проекты для районов с низким уровнем промышленного развития, эффективно задействовать имеющиеся ресурсы.
Обсуждены меры по выводу из бедности семей, включенных в «железную тетрадь». Подчеркнута важность развития малого бизнеса и формирования предпринимательских навыков у молодежи и женщин.
В ходе поездки Президента в область было запланировано освоить 81 тысячу гектаров земель, выбывших из оборота, и внедрить водосберегающие технологии на 63 тысячах гектаров.
Было указано на необходимость создания современных теплиц на 1,2 тысячи гектаров в Каршинском, Камашинском и Касанском районах, а также плантаций фисташек и лекарственных растений в Дехканабадском и других предгорных районах.
Дано указание ускорить решение организационных и финансовых вопросов.
Рассмотрен ход развития инженерной и коммуникационной инфраструктуры, строительства и реконструкции сетей питьевого водоснабжения, ремонта дорог. Подчеркнута важность возведения в районах с высоким спросом на жилье 5-этажных энергоэффективных домов для нуждающихся.
Особое внимание уделено социальным вопросам. Отмечалось, что дополнительно 100 миллиардов сумов будет направлено на реконструкцию и ремонт школ в рамках Инвестиционной программы на 2021 год. За счет этих средств будут сооружены дополнительные корпуса в 88 школах, дооснащены более 100 школ, а для филиалов с глинобитными стенами будут построены новые здания.
На совещании поручено организовать школу с углубленным изучением информационных технологий на базе школы №42 города Карши, а также по одной такой школе в каждом из районных центров.
Отмечалось, что актуальной задачей является эффективная организация реформ, начатых в системах образования и здравоохранения, особенно поддержка и обеспечение занятости молодежи.
Заместителю Премьер-министра Джамшиду Кучкарову поручено совместно с руководителями министерств и ведомств, коммерческих банков проконтролировать реализацию задач комплексного развития Кашкадарьинской области, содействия предпринимателям и сокращения бедности в регионе.
Перед Министерством инвестиций и внешней торговли поставлена задача с выездом на места провести критический анализ состояния каждого инвестиционного проекта и эффективно решать проблемы.
Отмечалось, что руководители секторов будут ежемесячно отчитываться перед местными Кенгашами народных депутатов о выполнении поставленных задач.
На совещании хокимы области и районов Кашкадарьи, руководители отраслей и секторов представили информацию о предстоящей работе по реализации проектов.