Shoshilinch tibbiy yordam qamrovini kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Bu yerda kardiojarrohlik, transplantologiya va neyro-qon-tomir jarrohligi bo‘limlari uchun 75 o‘rinli yangi bino qurilmoqda. Buning natijasida mazkur murakkab yo‘nalishlarda zamonaviy sharoit yaratiladi, ham jarrohlik amaliyotlari o‘tkazish qamrovi oshadi.
Ushbu bo‘limlarda yiliga qo‘shimcha 3 ming bemorga yuqori texnologik shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatishga imkoniyat bo‘ladi. Bu yerda ishlaydigan shifokorlar Avstriya, Turkiya va Yaponiyadagi yetakchi tibbiy ilmiy markazlarda malaka oshirib qaytdi.
Bundan tashqari, intervension muolajalar bo‘limida har yili qo‘shimcha mingdan ziyod o‘tkir koronar sindrom, bosh miya qon aylanishining o‘tkir buzilishida yuqori darajadagi minimal invaziv diagnostika va davolash muolajalari o‘tkaziladi.
Shuningdek, binoda reanimatsiya bo‘limi, intensiv davolash o‘rinlari, amaliyot bo‘limlari, yuqori texnologik uskunalarga ega tashxislash bo‘limi bo‘ladi. Yangi imorat 2021 yilda foydalanishga topshiriladi.
Prezident bo‘limlar qurilishini ko‘zdan kechirdi. Bu shifoxona ilmiy markaz ekaniga alohida urg‘u berib, malakali xizmat qamrovini kengaytirish zarurligini ta’kidladi. Buning uchun uni birlamchi bo‘g‘in bilan bog‘lash, chet eldan olimlarni jalb etib, joylardagi shifokorlar bilan tajriba almashtirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.

2020-11-20 | Politics
A new building intended for 75 beds is being built here for the departments of cardiac surgery, transplantology and vascular neurosurgery. Modern working conditions will be created and the frequency of operations will increase.
The departments will provide high-tech emergency medical care to an additional 3 thousand patients per year. Doctors, who will start working here, have improved their qualifications in leading medical and scientific centers in Austria, Turkey and Japan.
More than a thousand minimally invasive diagnostic and therapeutic procedures for acute coronary syndrome and acute circulatory disorders of the brain will be performed annually in the department of interventional procedures.
The building will also have an intensive care unit, intensive care beds, practice rooms, a diagnostic department with high-tech equipment. It will be commissioned in 2021.
The President inspected the construction of departments. Emphasizing that this institution is primarily a research center, the Head of the state noted the need for enhancing the coverage of qualified services. An instruction was given to establish interaction with primary care, invite scientists from abroad, organize an exchange of views with local doctors.