Shoshilinch tibbiy yordam qamrovini kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Bu yerda kardiojarrohlik, transplantologiya va neyro-qon-tomir jarrohligi bo‘limlari uchun 75 o‘rinli yangi bino qurilmoqda. Buning natijasida mazkur murakkab yo‘nalishlarda zamonaviy sharoit yaratiladi, ham jarrohlik amaliyotlari o‘tkazish qamrovi oshadi.
Ushbu bo‘limlarda yiliga qo‘shimcha 3 ming bemorga yuqori texnologik shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatishga imkoniyat bo‘ladi. Bu yerda ishlaydigan shifokorlar Avstriya, Turkiya va Yaponiyadagi yetakchi tibbiy ilmiy markazlarda malaka oshirib qaytdi.
Bundan tashqari, intervension muolajalar bo‘limida har yili qo‘shimcha mingdan ziyod o‘tkir koronar sindrom, bosh miya qon aylanishining o‘tkir buzilishida yuqori darajadagi minimal invaziv diagnostika va davolash muolajalari o‘tkaziladi.
Shuningdek, binoda reanimatsiya bo‘limi, intensiv davolash o‘rinlari, amaliyot bo‘limlari, yuqori texnologik uskunalarga ega tashxislash bo‘limi bo‘ladi. Yangi imorat 2021 yilda foydalanishga topshiriladi.
Prezident bo‘limlar qurilishini ko‘zdan kechirdi. Bu shifoxona ilmiy markaz ekaniga alohida urg‘u berib, malakali xizmat qamrovini kengaytirish zarurligini ta’kidladi. Buning uchun uni birlamchi bo‘g‘in bilan bog‘lash, chet eldan olimlarni jalb etib, joylardagi shifokorlar bilan tajriba almashtirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.

Даны указания по расширению охвата экстренной медицинской помощью
Здесь строится новый корпус на 75 коек для отделений кардиохирургии, трансплантологии и сосудистой нейрохирургии. В результате будут созданы современные условия работы, увеличится частота операций.
Указанные отделения смогут оказывать высокотехнологичную неотложную медицинскую помощь дополнительно 3 тысячам пациентов в год. Врачи, которые приступят к работе, повысили квалификацию в ведущих медицинских и научных центрах Австрии, Турции и Японии.
Кроме того, в отделении интервенционных процедур будут проводиться ежегодно более тысячи малоинвазивных диагностических и терапевтических процедур при остром коронарном синдроме, острых нарушениях кровообращения головного мозга.
В здании также будут реанимационное отделение, койки интенсивного лечения, кабинеты для практики, диагностическое отделение с высокотехнологичным оборудованием. Новое здание будет сдано в эксплуатацию в 2021 году.
Президент осмотрел ход строительства отделений. Подчеркнув, что это учреждение является прежде всего научным центром, глава государства отметил необходимость расширения охвата квалифицированными услугами. Дано указание установить взаимодействие с первичным звеном, пригласить ученых из-за рубежа, организовать обмен мнениями с врачами на местах.