Prezident ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi qurilishini borib ko‘rdi
Markaz o‘z nomi bilan ko‘p tarmoqli. Bu yerda jarrohlik, reanimatsiya, ko‘z mikroxirurgiyasi, umumiy terapiya, nefrologiya, pulmonologiya, gepatologiya, allergologiya, kardiologiya, qon-tomir jarrohligi, kardio-reanimatsiya, stomatologiya, gastroenterologiya, endokrinologiya va boshqa ixtisoslashtirilgan bo‘limlar bo‘ladi. Tibbiy xizmatlar xalqaro standartlar asosida kompleks tarzda ko‘rsatiladi.
- Bunday, hamma yo‘nalishni qamrab olgan klinikani boshqarish tajribasi bizda yo‘q. Shuning uchun bu yerni boshqarishni tajribali xorijlik menejerlarga berish, ularni hozirdan jalb etib, qurilish va jihozlash bo‘yicha takliflarini olish zarur, - dedi davlat rahbari.
Markazda 600 ta koyka bo‘ladi. Ambulator va statsionar tartibda 200 dan ortiq tibbiy xizmat yo‘lga qo‘yiladi. Yiliga 3000 dan ziyod, jumladan, aorta-koronar shuntlash, estetik-plastik xirurgiya, artroplastika, organ va to‘qimalarni ko‘chirib o‘tkazish kabi yuqori texnologik jarrohlik amaliyotlarini bajarish mumkin bo‘ladi.
Prezident Qoraqalpog‘iston va viloyatlarda quriladigan klinikalarni ushbu markaz bilan bog‘lash muhimligini ta’kidladi.
- Bemorlar uchun eng azoblisi - yo‘l. Uzoq hududlardagi kasallarga masofadan tashxis qo‘yish va davolashni tashkil etib, xalqimizni shu qiyinchilikdan xalos qilish kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Markaz faoliyatini tashkil etishda xalqaro aloqalarga alohida ahamiyat qaratilmoqda. Germaniya, Turkiya, Janubiy Koreya, Rossiya kabi davlatlarning yetakchi klinikalari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilib, chet ellik shifokorlar ishga olinishi mo‘ljallangan.
Bu yerda 250 nafar shifokor, 500 nafar o‘rta tibbiyot xodimi ishlaydi. Malakali kadrlar tayyorlash maqsadida ta’lim–amaliyot–ilm-fan integratsiyasiga keng o‘rin beriladi.
Xalq tilida «eski ToshMI» deb yuritiladigan hududda qurilayotgan ushbu zamonaviy shifoxonani kelgusi yil dekabrda foydalanishga topshirish mo‘ljallangan.

Shavkat Mirziyoyev got acquainted with construction progress of the Republican Multidisciplinary Medical Center in Tashkent.
Shavkat Mirziyoyev got acquainted with construction progress of the Republican Multidisciplinary Medical Center in Tashkent’s Mirzo Ulugbek district.
This large institution will have departments of surgery, intensive care, eye microsurgery, general therapy, nephrology, pulmonology, hepatology, allergology, cardiology, vascular surgery, cardiac resuscitation, dentistry, gastroenterology, endocrinology and other specialized areas. Services will be provided in a comprehensive manner based on international standards.
“We do not have experience in managing such clinics covering all areas. Therefore, it is necessary to transfer management to experienced foreign managers, to involve them already at the current stage, to receive their proposals for construction and equipment”, the Head of the state said.
The center has a capacity of 600 beds. More than 200 types of outpatient and inpatient medical services will be provided. It is expected that the center’s specialists will perform over 3,000 high-tech operations, including coronary artery bypass grafting, aesthetic plastic surgery, arthroplasty, organ and tissue transplantation.
The President noted the importance of organizing interaction between this center and regional clinics.
“The main inconvenience that patients experience is the road. It is necessary to organize remote diagnosis and treatment of patients in remote districts so that people will not have to travel from afar”, said Shavkat Mirziyoyev.
Special attention in organizing the center’s activities is paid to international cooperation. It is planned to establish partnership with leading clinics of countries such as Germany, Turkey, South Korea, Russia, and hire foreign specialists.
The center will employ 250 doctors and 500 nurses. In order to train qualified personnel, great attention is paid to the integration of education, practice and science.
The modern clinic, being built on the territory of the institution, known as the “old TashMI”, is scheduled to be commissioned in December next year.