Bunyodkorlik loyihalari taqdimot qilindi
Ma’lumki, Imom Buxoriy yodgorlik majmuasini rekonstruksiya qilish va kengaytirish rejalashtirilgan. Davlatimiz rahbari Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida bu ishlarni har tomonlama chuqur o‘ylab loyihalashtirish zarurligini ta’kidlagan edi. Shu asosida loyiha qayta ko‘rib chiqilib, takomillashtirildi. Unga ko‘ra, katta masjid, to‘rtta minora va keng ayvonlar qurish, xiyobon, uning atrofida mehmonxonalar hamda boshqa infratuzilma ob’ektlari barpo etish ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz taqdimot bilan tanishar ekan, ziyoratchi va boshqa sayyohlar uchun qulayliklarni kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shavkat Mirziyoyev bugungi taqdimot chog‘ida majmuani jahon andozalari darajasida sifatli qurish, ziyoratchilarga qulayliklarni oshirish bo‘yicha qator ko‘rsatmalar berdi.
Tadbirda O‘zbekiston davlat san’at muzeyining yangi binosi loyihasi ham muhokama qilindi.
Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi buyurtmasi bilan dunyoga mashhur yapon me’mori Tadao Ando tomonidan ishlab chiqilgan loyihaga muvofiq, muzeyning mavjud binosi yonida aylana shaklida 3 qavatli yangi inshoot qad ko‘tarishi ko‘zda tutilgan.
Bu qurilishning ahamiyati shundaki, muzeyning hozirgi sharoiti bilan mavjud eksponatlarning bor-yo‘g‘i 3 foizini namoyishga qo‘yish mumkin. Yangi imorat qurilgach, ushbu san’at dargohining ko‘rgazma maydoni kengayadi.
Muzey binosini rekonstruksiya qilish loyihasi ob’ektning tarixiy qiymati va yaxlitligini saqlab qolgan holda me’morchilikdagi zamonaviy tendensiyalarni hamda bugungi kunning ijtimoiy arxitekturasini aks ettiradi, poytaxtimiz ko‘rkiga ko‘rk qo‘shadi.
Davlatimiz rahbari 16-oktabr kuni Toshkent arxitektura-qurilish institutining yangi binosini borib ko‘rganida bu yerda soha klasteri tashkil etish, hududni quruvchilar massiviga aylantirish lozimligi yuzasidan topshiriqlar berilgan edi. Shu maqsadda institut atrofidagi maydonlar ham qo‘shilib, yangi loyiha ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, oliy ta’lim muassasasi yonida qurilish kolleji, qurilish materiallari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot markazi, laboratoriya, yotoqxonalar, sport majmuasi va boshqa ob’ektlar barpo etilishi mo‘ljallangan.
Keyingi yillarda mamlakatimizda bunyodkorlik ko‘lami kengaydi. Ayniqsa, ko‘p qavatli uylar qurilib, aholining eng muhim talabi qondirilmoqda.
Surxondaryo viloyatida ham shu kabi ishlar rejalashtirilgan. Xususan, Termiz shahrining Beruniy ko‘chasida Imom Termiziy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, masjid, mehmonxona, turar joylar, mahalla guzari va ko‘plab tadbirkorlik sub’ektlari joylashgan. Mazkur markaziy ko‘chaning yangi loyihasiga ko‘ra, rekonstruksiya va qurilish ishlari amalga oshiriladi. Denov tumanining Nurli manzil va Lochin mahallalarida energiya tejamkor ko‘p qavatli uylar, ijtimoiy muassasalar barpo etilishi ko‘zda tutilgan.
Taqdimotda Toshkent shahrida amalga oshiriladigan bunyodkorlik ishlari haqida ham ma’lumot berildi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbari shu yil 12-iyun kuni poytaxtimizning Olmazor tumanida bo‘lib, uni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha vazifalarni belgilab bergan edi. Xususan, Toshkent tumanining bir qismini Olmazor tumaniga o‘tkazib, yangi turar joylar va korxonalar barpo etish taklif qilingandi.
Bugun taqdim etilgan loyihaga binoan, 200 gektardan ziyod ushbu hududda 150 ming aholiga mo‘ljallangan ko‘p qavatli uylar, maktab, bolalar bog‘chasi, istirohat bog‘i, tijorat zonasi qurilishi ko‘zda tutilgan.
Yana bir loyiha poytaxtimizdagi “Navro‘z” qabullar uyidan samarali foydalanishga oid. Ushbu majmuani kapital ta’mirlab, Davlat ishtirokidagi korxonalarni sog‘lomlashtirish hamda davlat aktivlarini xususiylashtirish markazi tashkil etish rejalashtirilgan. Bu yerda tadbirkorlarga ma’lumotlar ochiq va shaffof tarzda taqdim etiladi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahridagi Temurbeklar maktabi qurilishiga doir taqdimot bilan ham tanishdi va zarur ko‘rsatmalar berdi.

Состоялась презентация проектов строительства
Президент Шавкат Мирзиёев 19 ноября ознакомился с презентацией проектов строительства ряда объектов по стране.
Как известно, была запланирована реконструкция и расширение мемориального комплекса Имама Бухари в Самаркандской области. Ранее, во время поездки в регион глава государства указал на необходимость всесторонне продуманного подхода к проектированию этих работ. В соответствии с этим проект был пересмотрен и усовершенствован. Он предусматривает строительство большой мечети, минаретов и террас, аллею, вдоль нее – гостиниц и других объектов инфраструктуры.
Знакомясь с презентацией, Президент дал указания по качественному строительству комплекса в соответствии с мировыми стандартами, создать больше удобств для паломников и путешественников.
Рассмотрен проект нового здания Государственного музея искусств Узбекистана.
Согласно проекту, разработанному всемирно известным японским архитектором Тадао Андо по заказу Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры нашей страны, рядом с нынешним зданием Государственного музея искусств планируется построить новое трехэтажное сооружение круглой формы.
Необходимость строительства нового здания для музея обусловлено ограниченными выставочными возможностями существующего здания – сейчас можно представить лишь 3 процента экспонатов. Со строительством нового объекта возможности и площадь музея намного расширятся.
Проект реконструкции музея, отражающий современные тенденции и решения социально-ориентированной архитектуры, сохранит историческую ценность и целостность объекта, станет украшением столицы.
16 октября, во время посещения нового здания Ташкентского архитектурно-строительного института глава государства отмечал, что необходимо создать здесь профильный кластер и превратить этот район в массив строителей. С этой целью территория института была укрупнена, разработан новый проект.
Так, рядом с вузом намечено возвести строительный колледж, научно-исследовательский центр строительных материалов, лабораторию, общежития, спортивный комплекс и другие объекты.
В последние годы в стране значительно расширился масштаб созидательной работы. В частности, для обеспечения растущей потребности населения в жилье строятся многоквартирные дома.
Ряд проектов в этом направлении запланировано реализовать в Сурхандарьинской области, которые были представлены сегодня Президенту Шавкату Мирзиёеву. Так, намечено осуществить реконструкцию и благоустройство центральной улицы Беруни в городе Термезе, где расположены Международный научно-исследовательский центр Имама Термизи, мечеть, гостиница, дома, махаллинский гузар и множество предприятий. А в махаллях Нурли манзил и Лочин Денауского района будут построены энергоэффективные многоквартирные дома и социальные объекты.
В ходе презентации представлена также информация о строительных объектах в городе Ташкенте.
Как известно, 12 июня этого года глава государства посетил Алмазарский район столицы и поставил задачи по его социально-экономическому развитию. В частности, было предложено передать часть Ташкентского района в состав Алмазарского района и построить новые жилые массивы и предприятия.
Согласно представленному сегодня проекту, на территории площадью более 200 гектаров планируется построить многоэтажные дома для более чем 150 тысяч человек, школу, детский сад, парк и коммерческую зону.
Еще один проект посвящен эффективному использованию дома приемов «Навруз». Планируется осуществить капитальный ремонт комплекса и организовать в нем Центр оздоровления предприятий с участием государства и приватизации государственных активов. Здесь открыто и прозрачно будет представлена соответствующая информация для предпринимателей.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился также с презентацией о ходе строительства школы «Темурбеклар мактаби» в Ташкенте и дал необходимые указания.