Islom mamlakatlarining standartlar va metrologiya instituti tomonidan Halol taʼminot zanjiri tizimi boʻyicha yangi qabul qilindi
2020-11-17 | Iqtisodiyot
Halol taʼminot zanjiri tizimidagi Halol mahsulstandartlariotlarni tashish, saqlash hamda ularni chakana sotishga boʻlgan talablarni belgilovchi
1. OIC/SMIIC 17-1:2020 (Halal supply chain management system - Part 1: Transportation - General requirements) “Halol taʼminot zanjirini boshqarish tizimi - 1-qism: Tashish - Umumiy talablar”,
2. OIC/SMIIC 17-2:2020 (Halal supply chain management system - Part 2: Warehousing - General requirements) “Halol taʼminot zanjirini boshqarish tizimi - 2-qismOmborxona - Umumiy talablar”
3. OIC/SMIIC 17-3:2020 (Halal supply chain management system - Part 3: Retailing- General requirements) “Halol taʼminot zanjirini boshqarish tizimi - 3-qismChakana savdo - Umumiy talablar”
OIC/SMIIC standartlari SMIIC tashkilotining “Halol taʼminot zanjiri” boʻyicha SMIIC TC10 Texnik qoʻmitasi tomonidan ishlab chiqildi.
Halol taʼminot zanjiri mahsulot ishlab chiqaruvchilarni isteʼmolchilar bilan bogʻlaydi. Tizim bir saqlovchidan boshqasiga yetkazib beriladigan mahsulotlar, tovarlar va/yoki yuklarning halol talablariga muvofiqligiga ishonch hosil qilishda, shu bilan mahsulotlar va yuklarning halol yaxlitligini saqlashga xizmat qiladi.
Mazkur yangi xalqaro standartlar haqidagi qoʻshimcha maʼlumot olish uchun “Oʻzstandart” agentligi Xalqaro hamkorlik boshqarmasiga yoki quyidagi havolaga murojaat qilishingiz mumkin https://www.smiic.org/en/content/617

Институт стандартов и метрологии исламских стран (SMIIC) принял 3 новых стандарта OIC / SMIIC для системы цепочки поставок Халяль
2020-11-17 | Экономика
Определение требований к транспортировке, хранению и розничной реализации халяльной продукции в системе цепочки поставок Халяль
1. OIC / SMIIC 17-1: 2020 (Halal supply chain management system - Part 1: Transportation - General requirements) «Система управления цепочкой поставок Халяль - Часть 1: Транспортировка - Общие требования»,
2. OIC / SMIIC 17-2: 2020 (Halal supply chain management system - Part 2: Warehousing - General requirements) «Система управления цепочкой поставок Халяль - Часть 2: Склад - Общие требования»
3. OIC / SMIIC 17-3: 2020 (Halal supply chain management system - Part 3: Retailing- General requirements) «Система управления цепочкой поставок Халяль - Часть 3: Розница - Общие требования»
Стандарты OIC/SMIIC были разработаны Техническим комитетом SMIIC TC10 для «Халяльной цепочки поставок» SMIIC.
Халяльная цепочка поставок соединяет производителей продукции с потребителями. Система служит для поддержания халяльной целостности продуктов, товаров и / или грузов, обеспечивая при этом, что продукты, товары и/или груз, доставляемые с одного склада на другой, соответствуют халяльным требованиям.
Для получения дополнительной информации об этих новых международных стандартах, пожалуйста, свяжитесь с отделом международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке