Davlat korxonalarini transformasiya qilish va davlat aktivlarini xususiylashtirish bo‘yicha birinchi darajali chora-tadbirlarga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
2020-11-09 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 6-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov rahbarligida videokonferensiya shaklida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilishni jadallashtirish hamda davlat aktivlarini xususiylashtirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmonida belgilangan vazifalarni amaliy bajarilishini tashkil etishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Majlisda eksport va investitsiyalarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi a'zolari, vazirliklar, idoralar, mahalliy hokimiyat organlari, sanoat va ho‘jalik birlashmalari rahbarlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining mas'ul xodimlari ishtirok etdilar.
Eslatib o‘tamiz, Farmonga binoan 32ta yirik davlat korxonalari va xo‘jalik birlashmalarini transformasiyasini o‘tkazish, 39ta korxonada korporativ boshqaruv va moliyaviy auditning zamonaviy standartlarini joriy etish, shuningdek, operasion faoliyatining samaradorligini oshirish, 62ta yirik tizim yaratuvchi sanoat korxonalarining davlat ulushining xususiy investorlarga sotish maqsadida investitsiya jozibadorligini oshirish, 479ta korxonaning davlatga tegishli aksiyalarini sotish va 15ta davlat ko‘chmas mulki ob'ektlarini xususiy sektorga sotish bo‘yicha choralar ko‘rish topshirilgan.
Bundan tashqari, ilgari qabul qilingan qarorlarga binoan, hududiy darajadagi mahalliy hokimiyat organlari vakolatlari doirasida 386ta va 560ta davlat aktivlarini xususiylashtirish rejalashtirilgan.
Yig‘ilish davomida Farmonda ko‘rsatilgan vazifalarni amalga oshirishga mas'ul shaxslar - tegishli vazirliklar, idoralar va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari belgilandi. Transformasiya qilinadigan va xususiylashtiriladigan ob'ektlar manzilli tartibda aniq rahbarlarga biriktirildi, ular uchun tegishli uslubiy qo‘llanmalar ishlab chiqiladi.
Ommaviy kim oshdi savdosi orqali xususiy investorlarga sotishga tayyorlash bosqichida davlat aktivlarining investitsiya jozibadorligini oshirish bo‘yicha manzilli dasturlarni ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Davlat ulushi bo‘lgan 62ta yirik korxonalarni, shuningdek, 118ta sanoat korxonalari va hududiy ahamiyatga ega bo‘lgan ob'ektlarni moliyaviy va texnologik audit qilish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish topshirildi.
“Yo‘l xaritasi”da moliyaviy, yuridik, texnik va baholash bo‘yicha maslahatchilarni, jumladan, xorijiy mutaxassislar va xalqaro moliya institutlarining ekspertlarini tanlov asosida jalb qilish, korxonalarni o‘rganish (due diligence), korxonalar to‘g‘risida reklama roliklari yaratish, moliyaviy modellarni ishlab chiqish, korxonalar va bo‘lajak investorlarning kengaytirilgan ro‘yxati bilan virtual ma'lumotlar bazasini (data room) shakllantirish, road-show o‘tkazish, shuningdek, bo‘lajak xaridorlardan boshlang‘ich va yakuniy sotib olish takliflarini qabul qilish va tasdiqlash jarayonlarini yuqori sifatli va shaffofli tashkil etish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘zda tutilgan.
Tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga davlat unitar korxonalarining mulkchilik shaklini xo‘jalik jamiyatlariga o‘zgartirish, shuningdek, xalqaro moliya institutlari bilan birgalikda xorijiy ekspertlar va maslahatchilarni jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga mavjud 479 ob'ektlarni oziq-ovqat va to‘qimachilik yo‘nalishidagi korxonalar, alohida tartibda kim oshdi savdosiga chiqarilayotgan yirik korxonalar, davlat ulushi 100 million so‘mdan oshmaydigan korxonalar va davlatga tegishli aksiyalar to‘plami 100 million so‘mdan oshadigan yoki alohida shakllanadigan korxonalar turlari bo‘yicha tasniflash topshirildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida “Korxonalarni sog‘lomlashtirish va xususiylashtirish klinikalari” hamda xususiylashtirish va joylarda tegishli qo‘llanmalar chop etish va tarqatish masalalari bo‘yicha “Koll-markaz” faoliyatini tashkil etishga alohida e'tibor qaratildi. Mazkur klinikalar tuman va shaharlarda filiallariga ega bo‘lib, tunu-kun rejimida ishlashga mo‘ljallangan.
Shuningdek, maxsus iqtisodiy zonalarda tashqi boshqaruvni joriy etish va xorijda joylashgan davlat aktivlarini xususiylashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish topshirildi.
Amalga oshirilayotgan tadbirlarni yoritish va bo‘lajak investorlar va xaridorlarni jalb etishga qaratilgan samarali PR-kampaniyani tashkil etish muhimligi qayd etildi.
Yig‘ilish yakunida vazifalarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishi uchun vazirliklar, idoralar va mahalliy hokimliklar rahbarlarining shaxsiy javobgarligi ta'kidlandi. Topshiriqlar amalga oshirilishining monitoringi O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi tomonidan doimiy ravishda olib boriladi.

Состоялось совещание, посвящённое первоочередным мерам по трансформации государственных предприятий и приватизации государственных активов
6 ноября текущего года под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова в формате видеоконференции состоялось совещание, посвящённое организации практической реализации задач, определённых в Указе Президента Республики Узбекистан “О мерах по ускоренному реформированию предприятий с участием государства и приватизации государственных активов”.
В совещании приняли участие члены Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций, руководители министерств, ведомств, органов местной власти, отраслевых и хозяйственных объединений, а также ответственные сотрудники Кабинета Министров Республики Узбекистан.
Напомним, что в соответствии с Указом поручено провести трансформацию 32 крупных государственных предприятий и хозяйственных объединений, внедрить современные стандарты корпоративного управления и финансового аудита, а также повысить эффективность операционной деятельности 39 предприятий, принять меры по повышению инвестиционной привлекательности государственных долей в 62 крупных системообразующих промышленных предприятиях с целью их продажи частным инвесторам, продаже акций, принадлежащих государству в 479 предприятиях и реализации частному сектору 15 государственных объектов недвижимости.
Кроме этого, по ранее принятым решениям запланирована приватизация 386 и 560 государственных активов в рамках полномочий органов местной власти областного уровня.
В ходе совещания за реализацию задач, обозначенных в Указе были определены ответственные лица – руководители соответствующих министерств, ведомств и органов местной власти. Объекты, подлежащие трансформации и приватизации были в адресном порядке закреплены за конкретными руководителями, для которых будут разработаны соответствующие методические пособия.
Были даны поручения по разработке и имплементации адресных программ повышения инвестиционной привлекательности государственных активов на стадии их подготовки к реализации частным инвесторам посредством публичных торгов.
Поручено разработать “Дорожную карту” по проведению финансового и технологического аудита 62 крупных предприятий с государственной долей, а также 118 промышленных предприятий и объектов регионального значения.
«Дорожная карта» будет предусматривать меры по привлечению на конкурсной основе финансовых, юридических, технических и оценочных консультантов, в том числе из числа иностранных специалистов и экспертов международных финансовых институтов, проведению изучения предприятий (due diligence), созданию рекламных роликов о предприятиях, разработке финансовых моделей, формированию виртуальной базы данных (data room) с расширенным списком предприятий и потенциальных инвесторов, проведению road-show, а также качественной и прозрачной организации процессов получения и подтверждения первоначальных и окончательных предложений о покупке от потенциальных покупателей.
Руководителям соответствующих министерств и ведомств даны поручения по преобразованию формы собственности государственных унитарных предприятий в хозяйственные общества, а также привлечению совместно с международными финансовыми институтами зарубежных экспертов и консультантов.
Агентству управления государственными активами было поручено классифицировать имеющиеся 479 объектов по направлениям продовольственных и текстильных предприятий, крупных предприятий, выводимых на публичные торги в отдельном порядке, предприятий с госдолей, не превышающей 100 млн сумов и тех, в которых пакет акций, принадлежащих государству, превышает 100 млн сумов или формируется отдельно.
Отдельное внимание было уделено первоочередным задачам по организации деятельности «Клиник по оздоровлению и приватизации предприятий» в Республике Каракалпакстан, областях и г.Ташкенте с филиалами в районах и городах, работающих в круглосуточном режиме, и «Колл-центра» по вопросам приватизации, создания и распространения на местах соответствующих методических пособий.
Также было поручено разработать предложения по внедрению внешнего управления в специальных экономических зонах и приватизации государственных активов, находящихся зарубежом.
Отмечена важность организации эффективной PR-кампании, нацеленной на освещение реализуемых мероприятий и привлечение потенциальных инвесторов и покупателей.
По итогам совещания была обозначена персональная ответственность руководителей министерств, ведомств и органов местной власти за своевременное и качественное исполнение поставленных задач, мониторинг реализации которых будет на постоянной основе вестись Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.