O‘zbekiston-Amirliklar hamkorligi: taraqqiyot va istiqbollar
Joriy yilning 5-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Birlashgan Arab Amirliklarining O‘zbekiston Respublikasidagi yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Sulton As-Siri al-Qamzi bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida S.Umurzakov BAA elchisini O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga ishonch yorliqlarini taqdim etish marosimi va lavozimga rasman kirish bilan tabriklab, unga O‘zbekistondagi diplomatik faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.
Suhbat davomida ikki tomonlama shartnomalarning bajarilishi va ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Energetika, logistika va qishloq xo‘jaligi sohasida qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirilishi hamda O‘zbekiston-Amirliklar qo‘shma investitsiya kompaniyasining faoliyati ko‘rib chiqildi.
Qishloq xo‘jaligi sohasida yangi loyihalarni amalga oshirish orqali hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Xususan, Amirliklar va xalqaro sifat standartlariga muvofiq qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish uchun innovasion issiqxonalar yaratish bo‘yicha loyihalar ko‘rib chiqildi, bu esa ushbu mahsulotlarni BAA va uchinchi mamlakatlar bozorlariga yirik hajmlarda yetkazib berishni yo‘lga qo‘yish imkonini beradi. Shu nuqtai nazardan O‘zbekistonda tegishli laboratoriyalar va sertifikatlashtirish markazlarini tashkil etish dolzarbligi qayd etilib, bu yo‘nalishda hamkorlikda ish olib borish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
25 ta ustuvor yo‘nalish bo‘yicha amalga oshirilayotgan davlat boshqaruvi samaradorligini oshirishda hamkorlik Dasturi ijrosining amaldagi natijalari ijobiy baholandi.
Tomonlar turizm va ta'lim sohalarida yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish yo‘li orqali hamkorlikni chuqurlashtirish zarurligi to‘g‘risida kelishib oldilar.
Uchrashuv natijasida muhokama etilayotgan yo‘nalishlar doirasida samarali hamkorlikni davom ettirish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari o‘rtasida savdo-iqtisodiy va texnik hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning bo‘lajak yig‘ilishiga yuqori sifatli tayyorgarlik bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Узбекско-Эмиратское сотрудничество: прогресс и перспективы
5 ноября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Объединенных Арабских Эмиратов в Республике Узбекистан Султаном ас-Сири аль-Камзи.
В ходе встречи С.Умурзаков поздравил Посла ОАЭ с состоявшейся церемонией вручения верительных грамот Президенту Республики Узбекистан и официальным вступлением в должность и пожелал успехов в дипломатической работе в Узбекистане.
Стороны обсудили ход реализации двусторонних договоренностей и перспективы расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества двух стран.
Рассмотрен ход реализации совместных инвестиционных проектов в сфере энергетики, логистики и сельского хозяйства, а также деятельность совместной узбекско-эмиратской инвестиционной компании.
Обсуждены возможности расширения сотрудничества за счет реализации новых проектов в сфере сельского хозяйства. В частности, рассмотрены проекты по созданию инновационных теплиц для производства сельскохозяйственной продукции в соответствии с эмиратскими и международными стандартами качества, что позволит наладить крупные поставки данных товаров на рынки ОАЭ и третьих стран. В данном контексте была отмечена актуальность создания в Узбекистане соответствующих лабораторий и центров сертификации, а также достигнута договоренность о совместной работе в данном направлении.
Были положительно оценены текущие результаты имплементации Программы сотрудничества в сфере повышения эффективности государственного управления, реализуемой по 25 приоритетным направлениям.
Стороны сошлись в мнении о необходимости углубления взаимодействия за счет рассмотрения возможностей для реализации новых совместных проектов в сферах туризма и образования.
По итогам встречи была достигнута договоренность о продолжении эффективного взаимодействия в рамках обсужденных направлений, а также об организации системной работы по качественной подготовке к предстоящему заседанию Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и техническому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Объединенными Арабскими Эмиратами.