Turizmni yo’nalishidagi professional kollej va texnikumlarga kirish test sinovlari boshlandi
5-6-7 noyabr kunlari Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tasarrufidagi professional kollej va texnikumlarga kirish test sinovlari bo‘lib o‘tadi.
5-noyabr kuni Andijon, Farg‘ona, Buxoro, Samarqand, Jizzax, Qashqadaryo, Surxondaryo, Xorazm va Toshkent viloyatlarida hamda Toshkent shahrida Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tasarrufidagi kollej va texnikumlarga kirish test sinovlari boshlandi.
Test sinovlari uch smenada, katta sig‘imli binolarda sanitariya-gigiyena talablariga rioya qilingan holda o‘tkaziladi. Hududga kirish joylarida nomzodlarning tana harorati o‘lchanib, ular tibbiy niqob va qo‘lqop bilan ta’minlanadi.
Test sinovlari 22 ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha o‘zbek va rus tillarida o‘tkaziladi. Test olinadigan fanlar 2 blokdan iborat bo‘lib, har bir fan bloki 20 tadan, umumiy 40 ta test topshirig‘ini o‘z ichiga oladi. Eslatma: Abituriyentlar testga kelish vaqti, binoga kirishi uchun ruxsatnoma olishi, test o‘tkaziladigan bino manzili hamda boshqa maʼlumotlarni hujjat topshirgan taʼlim muassasasidan olishlari mumkin.

Начались вступительные экзамены в профессиональные колледжи и техникумы сферы туризма
5-6-7 ноября пройдут вступительные экзамены в профессиональные колледжи и техникумы при Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма.
5 ноября начались вступительные экзамены в профессиональные колледжи и техникумы при Государственном комитете по развитию туризма в Андижанской, Ферганской, Бухарской, Самаркандской, Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Хорезмской и Ташкентской областях, а также в городе Ташкенте.
Тесты проводятся в три смены в зданиях с большими помещениями с соблюдением санитарно-гигиенических требований. При входе абитуриентам измеряется температура тела и выдаются медицинская маска и перчатки.
Тестирование проводится по 22 образовательным направлениям на узбекском и русском языках. Предметные тесты состоят из 2-х блоков, каждый предметный блок содержит 20 тестовых заданий, то есть тест включает в себя 40 вопросов. Примечание: Информацию о времени начала экзамена, о пропуске на вход в здание, адрес здания, в котором будет проводиться тест и другую информацию абитуриенты могут получить от образовательного учреждения, куда было подано заявление.