2020-11-04 | Jamiyat
Joriy yilning 2-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi adliya vaziri Ruslanbek Davletov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi  ser Suma Chakrabarti bilan uchrashdi.
Vazir maslahatchiga Adliya vazirligi faoliyati, uning O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan huquqiy islohotlardagi roli, adliya organlarini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari haqida ma'lumot berdi.
R. Davletov BMTTD, USAID, YeXHT, YeI, BMT NJB, GXHT, TIKA, Buyuk Britaniyaning Toshkentdagi elchixonasi singari va boshqa xalqaro tashkilotlarning O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan huquqiy islohotlardagi faol ishtirokini qayd etdi.
Ser Suma Chakrabarti o‘z navbatida vazirga o‘zining O‘zbekistondagi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari, xususan investisiya muhitini yaxshilash, davlat organlari salohiyatini oshirish, boshqaruv kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish, shuningdek davlat organlari bilan muloqotning yangi usullarini joriy qilish borasidagi ishlar xususida ma'lumot berdi.
Tomonlar huquq ustuvorligini ta'minlash, davlat boshqaruvi, ma'muriy taomillar, investorlar uchun qulay muhit yaratish borasidagi o‘zgarishlar bo‘yicha fikr almashdi.
Vazir maslahatchi bilan kelgusida keng ko‘lamli masalalar bo‘yicha o‘zaro hamkorlik qilishga tayyor ekanini bildirdi va  vazirlik innovasiyalar uchun ochiq ekanini qayd etdi.

Министр юстиции Русланбек Давлетов встретился с советником Президента Сэр Сумой Чакрабарти
2 ноября текущего года министр юстиции Республики Узбекистан Русланбек Давлетов встретился с советником Президента Республики Узбекистан по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Сэр Сумой Чакрабарти.
Министр ознакомил советника с деятельностью Министерства юстиции, его роли в реализации правовых реформ в Узбекистане, приоритетными направлениями развития органов юстиции. Р. Давлетов отметил активное участие таких международных организаций, как ПРООН, ЮСАИД, ОБСЕ, ЕС, УНП ООН, Всемирный банк, ГИЦ, ТИКА, посольство Великобритании в Ташкенте и других, в осуществлении правовых реформ в Узбекистане.
Сэр Сума Чакрабарти в свою очередь проинформировал министра об основных направлениях его деятельности в Узбекистане, в частности, улучшение инвестиционного климата, развитие потенциала государственных органов, подготовку и повышение квалификации управленческих кадров, а также внедрение новых методов диалога народа с государственными органами.
Стороны обменялись мнениями о преобразованиях в сфере обеспечения верховенства права, государственного управления, административных процедур, создания благоприятной среды для инвесторов.
Министр юстиции выразил готовность к дальнейшему взаимодействию с советником по широкому спектру вопросов, отметив открытость министерства к инновациям.