O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston tashqi ishlar vazirlarining o‘rinbosarlari qo‘shma tadbirlarning kun tartibi va muddatlari bo‘yicha fikr almashdi
2020-11-03 | Siyosat
O‘zbekiston tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Furqat Sidiqov Mo‘g‘uliston tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Batsumber Munxjin bilan videokonferensaloqa shaklida muzokaralar o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Onlayn-muloqot davomida O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi munosabatlarni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar BMT, ShHT va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasidagi o‘zaro hamkorlikning ijobiy dinamikasini mamnuniyat bilan qayd etdi, ushbu yo‘nalishlardagi samarali muloqotni davom ettirishga tayyor ekanini bildirdi.
Tashqi ishlar vazirlarining o‘rinbosarlari joriy yil ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlarida tashkil etilgan Do‘stlik guruhlari faoliyatini takomillashtirish orqali O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston parlamentlararo aloqalarini yanada rivojlantirishga qiziqishini tasdiqladi.
Qo‘shma tadbirlar, shu jumladan, O‘zbekiston-Mo‘g‘uliston tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning 6-raundi kun tartibi va muddatlari bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Suhbat doirasida o‘zaro munosabatlarning shartnomaviy-huquqiy bazasini takomillashtirish bo‘yicha ham fikr almashildi.

Заместители глав МИД Узбекистана и Монголии обменялись мнениями по повестке дня и срокам проведения совместных мероприятий
2020-11-03 | Политика
Заместитель Министра иностранных дел Узбекистана Фуркат Сидиков в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с заместителем Министра иностранных дел Монголии Батсумбэром Мунхжином, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе онлайн-беседы обсуждены вопросы дальнейшего развития отношений между Узбекистаном и Монголией в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других областях.
Стороны с удовлетворением отметили положительную динамику взаимодействия в рамках ООН, ШОС и других международных структур, выразили готовность к продолжению продуктивного диалога на этих направлениях.
Заместители глав МИД подтвердили заинтересованность Узбекистана и Монголии в дельнейшем развитии межпарламентских связей путем активизации деятельности созданных в текущем году в законодательных органах двух стран Групп дружбы.
Рассмотрены предложения по повестке дня и срокам проведения совместных мероприятий, в том числе 6-го раунда узбекско-монгольских межмидовских политических консультаций.
В рамках беседы также состоялся обмен мнениями по совершенствованию договорно-правовой базы двусторонних отношений.