Joriy yilning 28-oktabr kuni Hindiston Respublikasi raisligida Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) a'zo davlatlarning tashqi iqtisodiy va tashqi savdo faoliyatiga mas'ul vazirlarining videokonferensiya shaklida 19chi yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishda Hindiston Respublikasi savdo va sanoat vaziri Piyush Goyal, Qozog‘iston Respublikasi milliy iqtisodiyot vazirining birinchi o‘rinbosari A.Irgaliev, Xitoy Xalq Respublikasi savdo vazirining o‘rinbosari va xalqaro savdo muzokaralarida Xitoy Xalq Respublikasi vakilining o‘rinbosari Yuy Szyan'xua, Qirg‘iziston Respublikasi Iqtisodiyot vazirining o‘rinbosari A.Alibaev, Pokiston Islom Respublikasi savdo vazirining o‘rinbosari Muhammad Xumayr Karim, Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vazirining o‘rinbosari V.Il'ichev, Tojikiston Respublikasi iqtisodiy rivojlanish va savdo vazirining o‘rinbosari A.Safarali, O‘zbekiston Respublikasi investisiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.Voitov ishtirok etdi.
Tadbirda ShHT Bosh kotibi V.Norov va ShHT Ishbilarmonlar Kengashi ijrochi kotibi S.Kanavskiy ham qatnashdi.
Uchrashuv ishtirokchilari mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish bilan bog‘liq masalalarning keng ko‘lamini ko‘rib chiqib, ShHT makonidagi savdo-iqtisodiy va investisiyaviy hamkorlikning joriy holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Delegatsiyalar rahbarlari ShHTga a'zo davlatlarning ko‘p tomonlama Savdo-iqtisodiy hamkorlik dasturini amalga oshirish uchun 2021-2025 yillarga mo‘ljallangan Tadbirlar rejasi loyihasini ma'qulladilar va tashkilot Kotibiyatiga hujjat loyihasini ShHTga a'zo davlatlar hukumat rahbarlari Kengashining bo‘lajak yig‘ilishi doirasida tasdiqlash uchun kiritishni tavsiya etdilar. Bundan tashqari, yig‘ilish ishtirokchilari ShHTga a'zo davlatlarning raqamli davrda uzoq va qishloq hududlarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik qilish Konsepsiyasi loyihasini ma'qulladilar va Kotibiyatga hujjatni ShHTga a'zo davlatlar rahbarlari Kengashining 2020-yil 10-noyabrda o‘tkazilishi rejalashtirilgan navbatdagi yig‘ilishida tasdiqlash uchun kiritishni tavsiya qildilar.
Shuningdek, Yig‘ilish kun tartibiga muvofiq, ShHTga a'zo davlatlar tashqi iqtisodiy va tashqi savdo faoliyati uchun mas'ul vazirlarining COVID-19 pandemiyasiga javoban choralar ko‘rish va ko‘p tomonlama savdo tizimini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risidagi bayonotlari shuningdek, tashkilotga a'zo davlatlarning tegishli vazirliklari o‘rtasida mikro-, kichik va o‘rta biznes sohasida ShHT doirasidagi hamkorlikni rag‘batlantirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv Memorandumini amalga oshirish bo‘yicha tadbirlar rejasi tasdiqlandi.
Qambag‘allikni qisqartirish va startaplarni rivojlantirish bo‘yicha maxsus ishchi guruhlar tuzish bo‘yicha tashabbuslarni amalga oshirishning amaliy jihatlari alohida tartibda ko‘rib chiqildi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar ShHTga a'zo davlatlar o‘rtasida savdo, investisiyalar, transport va logistika, sayyohlik, qishloq xo‘jaligi, sanoat, energetika, axborot-kommunikasiya texnologiyalari, fan, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, intellektual mulkni muhofaza qilish kabi sohalarda hamkorlikni yanada mustahkamlash muhimligini ta'kidladilar.

Обсуждены ключевые вопросы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества на пространстве ШОС
2020-10-29 | ШОС
28 октября текущего года в формате видеоконференции под председательством Республики Индия состоялось 19-е Совещание министров государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), отвечающих за внешнеэкономическую и внешнеторговую деятельность.
В Совещании приняли участие министр торговли и промышленности Республики Индия Пиюш Гоял, первый вице-министр национальной экономики Республики Казахстан А.Иргалиев, заместитель министра коммерции Китайской Народной Республики и заместитель представителя Китайской Народной Республики на международных торговых переговорах Юй Цзяньхуа, заместитель министра экономики Кыргызской Республики А.Алыбаев, заместитель министра коммерции Исламской Республики Пакистан Мухаммад Хумайр Карим, заместитель министра экономического развития Российской Федерации В.Ильичев, заместитель министра экономического развития и торговли Республики Таджикистан А.Сафарали, первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан А.Воитов. В мероприятии также участвовали генеральный секретарь ШОС В.Норов и исполнительный секретарь Делового совета ШОС С.Канавский.
Участники Совещания рассмотрели широкий круг вопросов дальнейшего развития регионального экономического взаимодействия и обменялись мнениями о состоянии и перспективах торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества на пространстве ШОС.
Главы делегаций одобрили проект Плана мероприятий на 2021-2025 годы по реализации Программы многостороннего торгово-экономического сотрудничества государств-членов ШОС и рекомендовали Секретариату организации внести проект Плана на утверждение в рамках предстоящего заседания Совета глав правительств государств-членов ШОС. Кроме того, участники совещания одобрили проект Концепции сотрудничества государств-членов ШОС по развитию удаленных и сельских территорий в цифровую эпоху и рекомендовали Секретариату внести документ на утверждение очередного заседания Совета глав государств-членов ШОС, намеченного на 10 ноября 2020 года.
Также в рамках повестки Совещания были утверждены заявления министров государств-членов ШОС, отвечающих за внешнеэкономическую и внешнеторговую деятельность, о мерах реагирования на пандемию COVID-19 и поддержке многосторонней торговой системы, а также план действий по реализации Меморандума о взаимопонимании по стимулированию сотрудничества в рамках ШОС в области микро-, малого и среднего предпринимательства между соответствующими министерствами государств-членов Организации.
В отдельном порядке рассмотрены практические аспекты реализации инициатив создания специальных рабочих групп по сокращению бедности и развитию стартапов.
По итогам мероприятия участниками была обозначена важность дальнейшего укрепления сотрудничества государств-членов ШОС в таких сферах, как торговля, инвестиции, транспорт и логистика, туризм, сельское хозяйство, промышленность, энергетика, информационно-коммуникационные технологии, наука, экология и охрана окружающей среды и защита интеллектуальной собственности.