O‘zbekiston dunyoning eng xavfsiz to‘qqiz mamlakati safidan o‘rin oldi
TOSHKENT, 29-oktabr. / “Dunyo” AA /. Butunjahon qonun va tartib indeksiga ko‘ra, O‘zbekiston dunyoda xavfsizlik darajasi bo‘yicha yetakchi to‘qqiz mamlakat safidan o‘rin oldi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Ushbu tahlil nufuzli Gallup‘s Amerika jamoatchilik fikrini o‘rganish instituti tomonidan amalga oshirilgan. Unga ko‘ra, xavfsizlik bo‘yicha birinchi to‘qqizlikda O‘zbekistondan tashqari Singapur, Turkmaniston, Xitoy, Islandiya, Kuvayt, Norvegiya, Avstriya va Shvetsiya ham bor.
Reytingning eng quyi pog‘onasidan Afg‘oniston joy olgan. Ushbu davlat atigi 43 ball to‘plagan.
Ball natijalari turli mamlakatlar aholisi o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnoma asosida tuzilgan. Berilgan savollar ro‘yxatiga politsiyaga ishonch, kechki soatlarda ko‘chalarda  xavfsiz yurish va boshqalar kiritildi.

Узбекистан вошел в девятку самых безопасных стран мира
ТАШКЕНТ, 29 октября. /ИА «Дунё»/. Согласно Всемирного индекса закона и порядка, Узбекистан вошел в девятку стран-лидеров по уровню безопасных государств, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Данный анализ проведен авторитетным американским институтом общественного мнения Gallup's. По его данным, в девятку лучших по безопасности, кроме Узбекистана, вошли Сингапур, Туркменистан, Китай, Исландия, Кувейт, Норвегия, Австрия и Швеция.
Самый низкий рейтинг оказался у Афганистана, который набрал всего 43 балла.
Балловый показатель составлялся на основе опроса жителей разных стран. В списке заданных вопросов были такие, как доверие к полиции, безопасное пребывание в вечерние часы и другие.