Guanchjou shahrida O‘zbekistonning Bosh konsulxonasi ochildi
Xitoyning Guanchjou shahrida O‘zbekiston Bosh konsulxonasining rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri Shuhrat Umirov.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasining Xitoy Xalq Respublikasidagi elchisi B.Saidov, Guandun provinsiyasi va Guanchjou shahar Xalq hukumati rahbarlari, shuningdek, mazkur provinsiya ishbilarmon, jamoat va ekspert doiralari vakillari hamda vatandoshlarimiz ishtirok etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan O‘zbekiston elchisi Baxtiyor Saidov Bosh konsulxonaning ochilishi O‘zbekiston Respublikasi va XXR o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni rivojlantirish, barcha sohalarda amaliy hamkorlik ko‘lamini kengaytirish, eng avvalo, O‘zbekiston viloyatlari va XXR janubiy provinsiyalari o‘rtasidagi o‘zaro tovar almashuv hajmlarini ko‘paytirishga qo‘shimcha turtki berishini qayd etdi.
Yirik sanoat, moliya va transport markazi bo‘lgan Guanchjou shahri mintaqalararo aloqalarni rivojlantirish, savdo, iqtisodiyot, investitsiyalar, energetika, transport kommunikatsiyalari singari va boshqa sohalardagi hamkorlikning mustahkamlanishida juda muhim o‘rin tutishi qayd etildi.
Guandun, Futszyan, Xunan, Xaynan provinsiyalari hamda Xitoyning Guansi-Chjuan avtonom tumani ushbu Bosh konsulxona okrugiga kiradi.
Bosh konsulxonaning ochilish marosimi doirasida O‘zbekistonning sarmoyaviy, eksport va sayyohlik salohiyati taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
Tadbir ishtirokchilari e’tiboriga O‘zbekistonda yaratilgan jozibali ishbilarmonlik muhiti, erkin iqtisodiy zonalar hududlarida biznes yuritish uchun yaratilgan qulay sharoitlar, qurilish, to‘qimachilik sanoati, qishloq xo‘jaligi jabhasini rivojlantirish borasida erishilgan muvaffaqiyatlar hamda bu yo‘nalishlardagi hamkorlikning istiqbollari to‘g‘risidagi atroflicha ma’lumotlar taqdim etildi.

Узбекистан открыл Генеральное консульство в городе Гуанчжоу
В городе Гуанчжоу прошла официальная церемония открытия Генерального консульства Узбекистана, сообщает корреспондент ИА «Дунё» Шухрат Умиров.
В церемонии приняли участие Посол Республики Узбекистан в КНР Б.Саидов, руководители Народного правительства провинции Гуандун и города Гуанчжоу, а также представители деловых, общественных и экспертных кругов этой провинции, а также наши соотечественники.
Посол Узбекистана Б.Саидов отметил, что открытие Генконсульства придаст дополнительный толчок развитию многоплановых отношений между Республикой Узбекистан и КНР, прежде всего наращиванию практического сотрудничества во всех без исключения сферах, росту взаимного товарооборота между регионами Узбекистана и южными провинциями КНР.
Было отмечено, что, будучи крупным промышленным, финансовым и транспортным центром, город Гуанчжоу играет ключевую роль в развитии межрегиональных связей, укреплении сотрудничества в таких сферах, как торговля, экономика, инвестиции, энергетика, транспортные коммуникации и другие.
В округ Генерального консульства входят провинции Гуандун,  Фуцзянь, Хунань, Хайнань, а также Гуанси-Чжуанский автономный район КНР.
В рамках церемонии открытия состоялась презентация инвестиционного, экспортного и туристического потенциала Узбекистана, в ходе которой приняли участие представители Бюро коммерции, туризма, крупных компаний провинции Гуандун.
Участники проинформированы о благоприятном деловом климате в Узбекистане, условиях для ведения бизнеса на территории свободных экономических зон, достижениях в развитии строительной, текстильной промышленностей, сельскохозяйственной отрасли и перспективах сотрудничества в данных направлениях.