Rivojlanish masalalari bo‘yicha «Yevropa Ittifoqi – O‘zbekiston» kichik qo‘mitasining 3chi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2020-10-27 | Iqtisodiyot
Videokonferensiya shaklida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston Respublikasidagi delegasiyasi bilan birgalikda tashkil etilgan «EI – O‘zbekiston» rivojlanish masalalari bo‘yicha kichik qo‘mitasining 3chi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasining 15 ta tegishli vazirlik va idoralari vakillari, Yevropa Ittifoqi Bosh direksiyasi va Yevropaning tashqi harakatlar xizmati vakillari - Yevropa Komissiyasining Yaqin Sharq, Fors ko‘rfazi, Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlarida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha Bosh direktorat rahbari S.Rinaldi va Yevropa tashqi aloqalar xizmatining Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha boshqarma rahbari B.Yaroshevich ishtirok etdilar. O‘zbekiston tomonidan investisiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari Sh.Vafaev yig‘ilishga hamraislik qildi.
Kelgusidagi hamkorlik istiqbollari, shuningdek, Yevropa Ittifoqining 2014-2020 yillarda O‘zbekiston bilan ikki tomonlama moliyaviy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha Yevropa komissiyasining amaldagi dasturiy siklini amalga oshirishning ko‘rib chiqilishi uchrashuv kun tartibidagi asosiy masalalarni tashkil qildi, uning doirasida Yevropa Ittifoqi O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi sohasida loyihalarni amalga oshirish uchun va qishloq hududlarini rivojlantirishga 168 mln yevrodan ortiq miqdorda grant mablag‘lari ajratildi.
Yevropa Ittifoqi vakillari «Team Europe» tashabbusi 2021-2027 yillarga mo‘ljallangan hamkorlikning dastur siklini ishlab chiqishning muhim tarkibiy qismiga aylanishini ta'kidladilar, uning doirasida Yevropa Ittifoqi mamlakatlari va a'zo davlatlar o‘zlarining sa'y-harakatlarini ustuvor sohalarda yirikroq loyihalarni moliyalashtirish uchun birlashtiradilar. Yangi tashabbus haqida gapirar ekan, S.Rinaldi shunday dedi: «2020-yildan keyingi davr uchun Yevropa Ittifoqining rivojlanish sohasidagi hamkorlik dasturlarini rejalashtirish og‘ir sharoitlarda amalga oshirilmoqda: iqlim o‘zgarishi va ekologik tanazzulning ta'siri kabi oldindan mavjud muammolar COVID-19 pandemiyasi bilan murakkablashdi. COVID-19 inqirozidan keyingi tiklanish jarayoni barqaror, ijtimoiy jihatidan adolatli va iqlim jihatidan betaraf iqtisodiyotni ta'minlash zarurligiga asoslanadi. Yevropa komissiyasi siyosatining umumiy ustuvorliklari bilan bir qatorda, barqaror rivojlanish sohasidagi maqsadlari Yevropa Ittifoqining rivojlanish maqsadida hamkorlik qilishining asosiy maqsadi bo‘lib qoladi. Team Europe tashabbuslari yangi dasturning asosiy xususiyati bo‘ladi. Bu tashabbuslar - rivojlanishga kuchliroq ta'sir ko‘rsatish uchun kengaytirilgan loyiha paketlarini yaratish maqsadida Yevropa Ittifoqi va a'zo davlatlari o‘z kuchlarini birlashtiradigan flagman dasturlardir.
O‘zbekiston tomoni ushbu siklni ishlab chiqishni jadallashtirish zarurligiga e'tibor qaratdi va aniq loyihalar ro‘yxatini shakllantirish uchun birgalikda ishlashga tayyorligini bildirdi.
Suv xo‘jaligi, oliy ta'lim, aholining bandligini ta'minlash, atrof-muhitni muhofaza qilish, investitsiyaviy muhitni yaxshilash, Orolbo‘yi mintaqasining ekologik va innovasion rivojlantirish, shuningdek, pandemiyaning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishga salbiy ta'sirini kamaytirish kabi sohalarni qamrab oladigan hamkorlikni yanada chuqurlashtirish imkoniyatlariga alohida e'tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha 2021-yilning ikkinchi yarmida tasdiqlanishi kutilayotgan Yevropa Ittifoqining yangi byudjeti hisobidan amalga oshirish uchun taklif qilinayotgan loyihalar ro‘yxati shakllantirilishini nihoyasiga yetkazish maqsadida bir qator qo‘shimcha maslahatlashuvlarni o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvlarga erishildi.

Состоялось 3-е заседание Подкомитета «ЕС-Узбекистан» по вопросам развития
В формате видеоконференции состоялось 3-е заседание Подкомитета «ЕС-Узбекистан» по вопросам развития, организованное Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с делегацией Европейского Союза в Республике Узбекистан.
В мероприятии приняли участие представители 15 профильных министерств и ведомств Республики Узбекистан, представители Генерального директората ЕС и Европейской службы внешних действий – руководитель отдела Генерального директората по развитию сотрудничества Европейской комиссии в странах Ближнего Востока, Персидского залива, Центральной и Южной Азии С.Ринальди, а также руководитель управления Европейской службы внешних связей по региону Центральной Азии Б.Ярошевич. Сопредседателем заседания с узбекской стороны выступил заместитель министра инвестиций и внешней торговли Ш.Вафаев.
Ключевыми вопросами повестки заседания стали перспективы дальнейшего сотрудничества, а также обзор хода реализации действующего программного цикла Европейской комиссии по двустороннему финансово-техническому сотрудничеству с Узбекистаном на 2014-2020гг., в рамках которого Европейским Союзом были выделены грантовые средства в размере 168 млн евро для реализации проектов в области сельского хозяйства и комплексного развития сельских территорий.
Представители ЕС отметили, что ключевым компонентом при разработке программного цикла сотрудничества на 2021-2027гг. станет инициатива «Team Europe», в рамках которой ЕС и государства-члены объединят свои усилия для финансирования более масштабных проектов в приоритетных сферах. Говоря о новой инициативе, С.Ринальди подчеркнула: «Планирование программ сотрудничества ЕС в области развития на период после 2020 года осуществляется в сложных условиях: ранее существовавшие проблемы, такие как воздействие изменения климата и ухудшение состояния окружающей среды, усугубились пандемией COVID-19. Восстановление после кризиса COVID-19 основывается на необходимости обеспечения устойчивой, социально справедливой и климатически нейтральной экономики. Наряду с общими политическими приоритетами Европейской комиссии, цели в области устойчивого развития будут по-прежнему оставаться основной целью сотрудничества ЕС в целях развития. Ключевой особенностью новой программы станут инициативы Team Europe. Это флагманские программы, в которых ЕС и государства-члены объединяют свои усилия для создания расширенных пакетов проектов, чтобы оказать большее влияние на развитие».
Узбекская сторона акцентировала внимание на необходимости ускорения разработки данного цикла и обозначила готовность к совместной работе по формированию перечня конкретных проектов.
Особое внимание было уделено возможностям дальнейшего расширения взаимодействия с охватом таких направлений как водное хозяйство, высшее образование, обеспечение занятости населения, улучшение инвестиционного климата, экологическое и инновационное развитие региона Приаралья, а также снижение негативного влияния пандемии на социально-экономическое развитие.
По итогам заседания достигнуты договорённости о проведении ряда дополнительных консультаций для завершения формирования перечня проектов, предлагаемых к реализации за счёт нового бюджета ЕС, утверждение которого ожидается во второй половине 2021 года.