Adliya vazirligi: Yevropa Ittifoqi bilan huquqiy masalalar bo‘yicha muloqot
2020-yil 26-27 oktabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikda tartibga solish ta'sirini baholash va qonunchilikni tizimlashtirish” mavzusida vebinar o‘tkazmoqda.
Vebinar Yevropa Komissiyasining Xalqaro hamkorlik va rivojlanish bo‘yicha Bosh Direksiyasining (DEVCO) Texnik yordam va axborot almashinuvi (TAIEX) dasturi doirasida tashkil etilmoqda.
Tadbirda Adliya vazirligi, vazirlikning tarkibiy va hududiy bo‘linmalari vakillari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senatining, shu jumladan, Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti mas'ul xodimlari ishtirok etmoqda.
Ma'ruzachi sifatida Ispaniya, Fransiya Adliya vazirliklari mutaxassislari, shuningdek, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi vakolatxonasi vakillari taklif etilgan.
Vebinarning birinchi kunida huquqiy tartibga solishni takomillashtirish, ortiqcha byurokratik tartib-taomillarni bartaraf etish hamda tartibga solish yukini kamaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Delegasiyasining rahbari janob Yussi Narvi o‘zining kirish so‘zida mamlakatimizda huquqiy tartibga solish sohasida sifatli o‘zgarishlar amalga oshirilayotganini ta'kidladi.
“Vebinarning asosiy maqsadi norma ijodkorligi sohasi mutasaddilarining, avvalo Adliya vazirligi xodimlarining tartibga solish ta'sirini baholash va qonunchilikni tizimlashtirish sohasidagi salohiyatini oshirishdan iborat. Bu borada biz hamkorlikni davom ettirishga va O‘zbekistonga huquqiy tartibga solishning ilg‘or Yevropa tajribalari bilan tanishishida amaliy yordam berishga tayyormiz”, – dedi janob Yussi Narvi.
Vebinarning birinchi kunida Xorvatiyaning byurokratik to‘siqlarni qisqartirish loyihasi (HITROREZ) bo‘yicha ma'ruza kiritilgan. Ushbu loyiha doirasida 2683 ta me'yoriy hujjatlar qayta ko‘rib chiqilib, ulardan 55% soddalashtirilishi natijasida har yili korxonalar va iste'molchilar uchun xarajatlarni 65 million dollarga kamaytirilishiga erishilgan.
Ta'kidlash joizki, O‘zbekistonda ham o‘z ahamiyatini yo‘qotgan qonunchilik hujjatlarini qayta ko‘rib chiqish tizimini joriy etish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Xususan, davlat rahbarining tegishli qarorida jami 2,5 ming ga yaqin eskirgan normativ-huquqiy hujjatlarni o‘z kuchini yo‘qotgan deb topilishi ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, Adliya vazirligi normativ-huquqiy hujjatlar va ular loyihalarining tartibga solish ta'sirini baholash sohasidagi faoliyatni muvofiqlashtirish bo‘yicha maxsus vakolatli organ etib belgilandi.
Ayni vaqtda vebinarning birinchi kuni davom etmoqda. Ta'kidlash joizki, vebinarning ikkinchi kunida Fransiya, Ispaniya va Polsha davlatlarining qonunchilikni tizimlashtirish bo‘yicha tajribasi to‘g‘risida ma'ruzalarni tinglash rejalashtirilgan.

Министерство юстиции: диалог с ЕС по правовым вопросам
26-27 октября 2020 года Министерством юстиции Республики Узбекистан в сотрудничестве с Европейским союзом проводится вебинар на тему: «Оценка воздействия нормативно-правовых актов и систематизация законодательства».
Вебинар организован в рамках программы Технического содействия и информационного обмена (TAIEX) Генерального директората Европейской комиссии по международному сотрудничеству и развитию (DEVCO).
В мероприятии участвуют представители Министерства юстиции, включая структурные и территориальные подразделения, ответственные сотрудники Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, а также Института проблем законодательства и парламентских исследований.
В качестве докладчиков приглашены эксперты из Министерств юстиции Испании, Франции, а также представители Делегации ЕС в Узбекистане.
В ходе первого дня вебинара обсуждены актуальные вопросы улучшения правового регулирования, устранения излишних бюрократических процедур и снижения регуляторного бремени.
В приветственной речи господин Юсси Нарви, поверенный в делах Делегации ЕС в Узбекистане подчеркнул происходящие в нашей стране качественные изменения в правовом регулировании.
«Главной целью вебинара является укрепление потенциала законодательных органов, прежде всего сотрудников Министерства юстиции в области оценки воздействия нормативно-правовых актов и систематизации законодательства. В этом плане мы готовы к продолжению сотрудничества и оказанию содействия Узбекистану в ознакомлении наилучшими европейскими практиками правового регулирования», сказал г-н Юсси Нарви.
Повестка первого дня вебинара включает доклад о хорватском проекте по сокращению бюрократических процедур (HITROREZ). В рамках данного проекта пересмотрено 2683 регуляторных норм, из которых 55% рекомендовано к упрощению, что снизило затраты для бизнеса и потребителей на 65 млн долл. ежегодно.
Следует отметить, что в Узбекистане также ведется работа по внедрению системы пересмотра утративших свою актуальность актов законодательства.
В частности, соответствующим решением главы государства предусматривается признать утратившими силу в целом 2,5 тысяч устаревших актов законодательства. Кроме того, Министерство юстиции определено специально уполномоченным органом по координации деятельности в сфере оценки регуляторного воздействия актов законодательства и их проектов.
Вебинар продолжается. На второй день запланированы доклады об опыте Франции, Испании и Польши в сфере систематизации законодательства.