Sirdaryo viloyatida paxta yig‘im-terimi masalalari o‘rganildi
Joriy yilning 24-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov rahbarligidagi ishchi guruh fermer xo‘jaliklari va klasterlar tomonidan paxta yig‘im-terimining borishi bilan tanishish, mavjud muammoli masalalarni aniqlash va ularni hal etish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish uchun Sirdaryo viloyatiga safarni amalga oshirdi.
Iqtisodiyot drayverlaridan biri hisoblangan va sezilarli o‘sish salohiyatiga ega bo‘lgan to‘qimachilik sanoati uchun xom ashyo sifatida paxtaning sifati bir qator o‘zaro bog‘liq tarmoqlarning rivojlanishiga ham sezilarli ta'sir ko‘rsatayotganligi qayd etildi. Shu munosabat bilan, paxta yetishtirishning zamonaviy usullariga, jumladan, lazer yordamida rejalashtirish, suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish va qishloq xo‘jaligi tadbirlariga innovasion yondashuvlardan foydalanishga jadal o‘tish muhimligi ta'kidlandi.
Xorijiy investorlar ishtirokidagi klasterlar faoliyati alohida o‘rganildi.
Viloyatda faoliyat ko‘rsatayotgan fermer xo‘jaliklari va paxta klasterlari xo‘jalik faoliyatining amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi. Sirdaryo viloyatida paxta hosilini yig‘ishtirib olishni mexanizasiyalash darajasini oshirish bo‘yicha dasturning ijrosi tahlil qilindi va uning implementasiyasini jadallashtirish hamda ushbu yo‘nalishda mavjud muammoli masalalarni tezkor hal etish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Shu nuqtai nazardan, fermer xo‘jaliklari va paxta klasterlari tomonidan texnologik va mehnat me'yorlariga rioya etishlari natijasida xom ashyoning yuqori sifatini ta'minlashni ko‘zlagan paxta ishlab chiqarish sohasida zamonaviy xalqaro standartlarni jadal va hamma joylarda joriy etishning dolzarbligi ham ta'kidlandi. Bu esa, o‘z navbatida, xorijiy brendlar bilan hamkorlik qilish orqali ushbu sohada eksport salohiyatini yanada rivojlantirish imkoniyatlarini yaratadi.
Yig‘im-terim paytida majburiy mehnatning oldini olish, terimchilarni munosib mehnat va yashash sharoitlari bilan ta'minlash borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarga alohida e'tibor qaratildi. Shu bilan birga pandemiya sharoitida sanitariya-epidemiologiya xavfsizligi talablariga qat'iy rioya qilish zarurligiga e'tibor qaratildi.
Viloyatda olib borilgan ishlar yakunlari asosida tegishli vazirlik va mahalliy hokimliklar mutasaddi rahbarlariga sifatli va o‘z vaqtida paxta yig‘im-terimini ta'minlash bo‘yicha manzilli topshiriqlar va amaliy tavsiyalar berildi.

Изучены вопросы сбора хлопка в Сырдарьинской области
24 октября текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова совершила выезд в Сырдарьинскую область для ознакомления с ходом сбора хлопка со стороны фермерских хозяйств и кластеров, выявлению имеющихся проблемных вопросов и выработки практических мер по их решению.
Отмечено, что качество хлопка, как сырья для текстильной промышленности, являющейся одним из драйверов экономики и имеющей значительный потенциал роста, также существенно влияет на развитие ряда взаимосвязанных отраслей. В связи с этим, была подчеркнута важность ускоренного перехода на использование современных методов выращивания хлопчатника, включая лазерную планировку, водосберегающие технологии и инновационные подходы к агротехническим мероприятиям.
Отдельно были изучены вопросы деятельности кластеров с участием иностранных инвесторов.
Рассмотрены практические аспекты хозяйственной деятельности функционирующих в области хлопковых кластеров и фермерских хозяйств. Проанализирован ход реализации программы повышения уровня механизации сбора урожая хлопка в Сырдарьинской области – даны поручения по ускорению ее имплементации и оперативному решению имеющихся проблемных вопросов в данном направлении.
В данном контексте также была отмечена актуальность ускоренного и повсеместного внедрения современных международных стандартов в сфере производства хлопка, предусматривающих обеспечение высокого качества сырья при соблюдении фермерскими хозяйствами и хлопковыми кластерами технологических и трудовых норм, что в свою очередь позволит создать возможности для дальнейшего развития экспортного потенциала в данной отрасли путем сотрудничества с зарубежными брендами.
Особое внимание было уделено реализуемым мерам по предотвращению принудительного труда при сборе урожая, и обеспечению достойных условий труда и быта для сборщиков. При этом акцент был сделан на необходимости в строгом соблюдении требований санитарно-эпидемиологической безопасности в условиях пандемии.
По итогам работы в области ответственным руководителям профильных министерств и органов местной власти были даны адресные поручения и практические рекомендации по обеспечению качественного и своевременного сбора хлопка.