Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida eksport faoliyatini rag‘batlantirish va eksportchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha chora-tadbirlarni muhokama qilishga bag‘ishlangan vebinar bo‘lib o‘tdi
2020-10-25 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 24-oktabr kuni Investisiyalar va tashqi savdo vazirligida Prezidentning "Eksport faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashni yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi Farmoni, shuningdek, eksport faoliyatini rag‘batlantirish va eksportchilarni amaliy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mavjud bo‘lgan va yangi tatbiq etilayotgan chora-tadbirlarni amalga oshirishni muhokama qilishga bag‘ishlangan vebinar bo‘lib o‘tdi.
Vebinarda Vazirlik va Eksportni rag‘batlantirish agentligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy hokimiyat organlari rahbariyati, 2000 dan ortiq tadbirkorlar va eksportchilar, shuningdek, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.Voitov tadbirni ochar ekan: “COVID-19 pandemiyasi oqibatlari keltirib chiqargan global iqtisodiy inqiroz sharoitida eksport faoliyatini yanada rag‘batlantirish davlat uchun eng muhim ustuvor vazifalardan biriga aylanmoqda. Aynan shuning uchun biz vazirlik amalga oshirishni boshlagan Prezident Farmonining qabul qilinishini eksportchilarga yordam berish bo‘yicha boshlangan tadbirlarning uyg‘un davomi deb bilamiz. Eksportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining tashkil etilishi esa Eksportni qo‘llab-quvvatlash milliy tizimini shakllantirishning yakuniy elementi bo‘ladi”, deb ta'kidladi.
Vebinar ishtirokchilari tasdiqlangan hujjatda eksportchilar uchun ko‘zda tutilgan qo‘shimcha imtiyozlarga alohida qiziqish bildirdilar - eksport qiluvchi korxonalarga Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan beriladigan kompensasiya va kafolatlar shaklidagi yangi preferensiyalar, tijorat banklari tomonidan bir vaqtning o‘zida komissiyalar miqdorining pasayishi bilan beriladigan kreditlar bo‘yicha kafolatlarning maksimal miqdorini oshirish, kompensasiyalar olish jarayonlarini soddalashtirish va eksport faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning boshqa choralari shular jumlasidandir.
Shuningdek, vebinar davomida tadbirkorlar va eksportchilar bilan bevosita ishlashga alohida urg‘u berilayotganligi ta'kidlandi - mamlakatimizda eksport va investisiyalarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi tashkil etilib, samarali faoliyat yuritmoqda. Uning asosiy vazifasi eksportchilar chet elda mahsulot ishlab chiqarish va sotishda duch keladigan muammolarni aniqlash va hal qilishga qaratilgan vazirliklar, idoralar, sanoat birlashmalari, mahalliy hokimiyat organlari, tijorat banklari va O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari faoliyatini muvofiqlashtirishdir. Komissiya a'zolari muntazam ravishda hududlarga safarlar amalga oshirishadi, u yerda tadbirkorlar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot qilish orqali eksport salohiyati oshishiga va eksportga yetkazib berishning ko‘payishiga to‘sqinlik qilayotgan tizimli masalalar hamda alohida eksport qiluvchi korxonalar masalalari oydinlashadi.
Shuningdek, mamlakatimizning har bir hududida eksportchilarni va tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Respublika shtabining bo‘linmalari kechayu-kunduz rejimida ish olib borayotgani, istalgan vaqtda murojaat qabul qilishga, muammoni o‘rganishga va uni hal etish bo‘yicha samarali choralarni ko‘rishga tayyor ekanliklari ta'kidlandi.
Hukumat komissiyasi va Respublika shtabi ishlarining bugungi kungacha erishgan natijalari o‘rganilgan korxonalar, aniqlangan muammolar va qo‘llab-quvvatlash choralari to‘g‘risidagi aniq raqamlar tasvirlangan taqdimot shaklida ko‘rsatib berildi.
Shuningdek, vebinar davomida O‘zbekiston eksportchilar uyushmasi raisi M.Umarov so‘zga chiqib, eksport sohasidagi eng dolzarb muammolar va ushbu muammolarni hal qilish bo‘yicha  Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Eksportni rag‘batlantirish agentligi bilan samarali hamkorlik qilish to‘g‘risida gapirdi. Shuningdek, u qabul qilingan Farmonning afzalliklarini tadbirkorlar nuqtai nazaridan bayon qilib, hujjatning alohida bandlari to‘g‘risida batafsil tushunchalar berdi.
Vebinar doirasida savol-javob sessiyasi ham tashkil etildi va uning davomida tadbirkorlar tashqi savdo faoliyati va eksportchilarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari bilan bog‘liq bo‘lgan hamda o‘zilarini qiziqtirgan masalalar bo‘yicha batafsil ma'lumot va maslahatlar olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
«Bugungi tadbir shuni ko‘rsatdiki, bevosita tadbirkorlik sub'ektlari bilan jonli muloqot ularga davlat tomonidan olib borilayotgan ishlarning mohiyatini tez va to‘liq yetkazish imkoniyatini beradi. Axir, bizning vazirligimiz biznesni qo‘llab-quvvatlash va davlat hujjatlarini amalga oshirish bo‘yicha har bir ishi oxir-oqibat makroiqtisodiy barqarorlikka hissa qo‘shishi va barcha fuqarolarga foyda keltirishi kerak. Tezlik va samaradorlik bu yerda juda muhimdir, shuning uchun biz asosiy auditoriyalar bilan o‘zaro aloqaning ushbu formatini rivojlantirish niyatidamiz », - dedi A. Voitov.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялся вебинар, посвященный обсуждению мер по стимулированию экспортной деятельности и поддержке экспортеров
24 октября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялся вебинар, посвященный обсуждению реализации Указа Президента «О мерах по дальнейшему расширению финансовой поддержки экспортной деятельности», а также существующих и вновь внедряемых мер стимулирования экспортной деятельности и практической поддержки экспортеров.
В вебинаре приняли участие руководство Министерства и Агентства продвижения экспорта, органов местной власти Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента, более 2000 предпринимателей и экспортеров,а также представители средств массовой информации.
Открывая мероприятие, первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов отметил: «В условиях глобального экономического кризиса, вызванного последствиями пандемии COVID-19, одним из важнейших приоритетов для государства становится дальнейшее стимулирование экспортной деятельности. Именно поэтому принятие Указа Президента, к реализации которого уже приступило министерство, мы рассматриваем как гармоничное продолжение уже начатых мер содействия экспортерам. А создание Фонда поддержки экспорта станет завершающим элементом формирования Национальной системы поддержки экспорта».
Участники вебинара проявили особый интерес к дополнительным привилегиям для экспортёров, предусмотренным утвержденным документом – а это новые преференции в виде компенсаций и поручительств, предоставляемых предприятиям-экспортерам со стороны Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности, увеличение максимального размера поручительства по кредитам коммерческих банков с одновременным снижением комиссии, упрощение процедур получения компенсаций и другие меры финансовой поддержки экспортной деятельности.
Также в ходе вебинара было отмечено, что особый упор делается на непосредственной работе с предпринимателями и экспортерами – в стране создана и эффективно функционирует Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций, основной задачей которой являются координация деятельности министерств, ведомств, отраслевых объединений, местных органов власти, коммерческих банков и дипломатических представительств Узбекистана за рубежом, направленной на выявление и решение проблем, с которыми сталкиваются экспортеры при производстве и реализации продукции за рубеж. Члены Комиссии регулярно совершают выезды в регионы, где посредством прямого диалога с предпринимателями, вскрываются как системные вопросы, препятствующие увеличению экспортного потенциала и наращиванию экспортных поставок, так и вопросы отдельных предприятий-экспортеров.
Также было отмечено, что в каждом регионе страны в круглосуточном режиме работают подразделения Республиканского штаба поддержки экспортеров и предпринимателей,  где в любой момент готовы принять заявку, изучить проблему и принять действенные меры по ее решению.
Текущие результаты работы Правительственной комиссии и Республиканского штаба были представлены в форме презентации с указанием конкретных цифр по изученным предприятиям, выявленным проблемам и реализованным мерам поддержки.
Также в ходе вебинара выступил председатель Ассоциации экспортеров Узбекистана М.Умаров, рассказавший о наиболее актуальных проблемах в сфере экспорта и эффективном сотрудничестве с Министерством инвестиций и внешней торговли и Агенством продвижения экспорта по решению данных проблем. Им также были обрисованы преимущества принятого Указа с точки зрения предпринимателей и даны подробные разъяснения по отдельным пунктам документа.
Вебинар включал в себя сессию вопросов и ответов, в ходе которой предприниматели смогли получить исчерпывающую информацию и консультации по интересующим вопросам, связанным с внешнеторговой деятельностью и механизмами поддержки экспортеров.
«Сегодняшнее мероприятие показало, что живое общение непосредственно с субъектами предпринимательства позволяет быстрее и полнее донести до них суть проводимой государством работы. Ведь все, что делается нашим министерством в части поддержки бизнеса, реализации правительственных документов, в конечном счете должно содействовать макроэкономической стабильности и идти на пользу всем гражданам. Скорость и эффективность тут критически важны, так что мы намерены развивать такой формат взаимодействия с ключевыми аудиториями», – отметил А.Воитов.