2020-10-25 | Innovatsiya
24-oktabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligida ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida eʼlon qilingan tanlov gʻoliblariga sertifikatlar topshirish marosimi boʻlib oʻtdi.
Sertifikatlar tanlovlar natijalariga koʻra 13 ta fan yoʻnalishlari boʻyicha jami 61 ta loyiha, shundan 45 ta amaliy, 11 ta innovatsion, 3 ta startap va 2 ta tajriba konstruktorlik loyihalari umumiy 65,9 mlrd soʻm miqdorida moliyalashtirishga tavsiya etilgan loyihalar rahbarlariga berildi.
Sertifikatlarni innovatsion rivojlanish vazirining birinchi oʻrinbosari Shahlo Turdiqulova topshirdi. Sh. Turdiqulova oʻz nutqida olimlar berilgan imkoniyat va ragʻbatlardan imkon qadar samarali foydalanib, iqtisodiyotimiz va ijtimoiy sohalar uchun zarur boʻlgan ilmiy ishlanmalar yaratishlariga umid bildirdi.
Tadbirda shuningdek, Umumiy va noorganik kimyo instituti laboratoriya mudiri, akademik Shafoat Namozov hamda tarixchi-olima Xulkar Hamroyeva chiqib, oʻzlari amalga oshirayotgan loyihalarning ahamiyati, shu borada olib borayotgan amaliy ishlari va loyihalardan kutilayotgan natijalar haqida maʼlumot berdilar. Oʻz navbatida ular olimlarni ilmiy tanlovlarda faol ishtirok etishga, oʻz ustilarida koʻproq ishlab, doimiy izlanishda boʻlishga, shogirdlar yetishtirishga alohida ahamiyat berishga chorladilar.
Loyihalar tanlovlari Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 9-martdagi 133-son Qaroriga muvofiq, ilmiy tadqiqot loyihalariga buyurtma davlat boshqaruvi organlari, xoʻjalik birlashmalari va mahalliy davlat hokimiyati organlari, ilmiy faoliyat subyektlarining asoslangan takliflari, shuningdek, fan va texnologiyalarni rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlari, iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohaning mavjud muammolarini inobatga olib tashkil qilingan.
Farmakologiya va farmatsevtika yoʻnalishi boʻyicha jami 7 ta loyiha, shundan 5 ta amaliy 1 ta innovatsion va 1 ta startap loyihalari umumiy moliyalashtirish hajmi 8,2 mlrd soʻm;
Tibbiyot fanlari boʻyicha jami 5 ta amaliy loyiha umumiy moliyalashtirish hajmi 4,9 mlrd soʻm;
Filologiya, pedagogika va psixologiya fanlari boʻyicha jami 3 ta loyiha, shundan 2 ta innovatsion, 1 ta amaliy loyiha umumiy moliyalashtirish hajmi 3,4 mlrd soʻm;
Texnika fanlari boʻyicha jami 6 ta loyiha, shundan 2 ta tajriba konstruktorlik, 2 ta startap, 1 ta amaliy va 1 ta innovatsion loyiha umumiy moliyalashtirish hajmi 6,4 mlrd soʻm;
Iqtisodiyot va xuquq fanlari boʻyicha jami 7 ta loyiha, shundan 5 ta amaliy, 1 ta maqsadli, 1 ta innovatsion loyiha umumiy moliyalashtirish hajmi 5,1 mlrd soʻm;
Kimyoviy texnologiyalar va nanotexnologiyalar fanlari boʻyicha jami 8 ta loyiha, shundan 6 ta amaliy, 2 ta innovatsion loyiha umumiy moliyalashtirish hajmi 7,7 mlrd soʻm;
Qishloq xoʻjaligi, veterinariya va atrof-muhit muhofazasi fanlari boʻyicha jami 12 ta loyiha, shundan 10 ta amaliy, 2 ta innovatsion loyiha umumiy 15,3 mlrd soʻm;
Matematika, fizika va mexanika fanlari boʻyicha 1 ta amaliy umumiy moliyalashtirish hajmi 1,5 mlrd soʻm;
Tarix va ijtimoiy fanlar boʻyicha 1 ta amaliy loyiha umumiy moliyalashtirish hajmi 1,0 mlrd soʻm;
Kimyo fanlari boʻyicha 1 ta amaliy umumiy 1,2 mlrd soʻm miqdorida moliyalashtirildi;
Yer toʻgʻrisidagi fanlar boʻyicha 2 ta amaliy loyiha umumiy moliyalashtirish hajmi 2,1 mlrd soʻm;
Axborotlashtirish va AKTni rivojlantirish fanlari boʻyicha jami 3 ta loyiha, shundan 2 ta amaliy, 1 ta innovatsion loyiha umumiy moliyalashtirish hajmi 2,8 mlrd soʻm;
“Oʻzqurilishmaterial-LITI” tomonidan ishlab chiqilgan 5 ta amaliy loyiha jami 4,7 mlrd soʻm miqdorida moliyalashtirishga tavsiya etildi.

В Мининноваций вручены сертификаты о финансировании руководителям 61 научного проекта
24 октября текущего года в Министерстве инновационного развития состоялась церемония вручения сертификатов победителям конкурсов, объявленных в рамках государственных программ по научной деятельности.
По результатам конкурса всего 61 проект по 13 дисциплинам был рекомендован к финансированию, в том числе 45 прикладных, 11 инновационных, 3 стартап и 2 опытно-конструкторских проекта на общую сумму 65,9 млрд сумов.
Сертификаты руководителям проектов вручила первый заместитель министра инновационного развития Шахло Турдикулова. В своей речи она выразила надежду на то, что ученые максимально будут использовать предоставленные возможности и создавать необходимые научные разработки для экономики и социальной сферы страны.
Конкурсы были организованы в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №133 от 09.03.2020 г. с учетом государственного заказа на выполнение научно-исследовательских работ, обоснованных предложений государственных органов управления, хозяйственных объединений и местных органов власти, а также приоритетных направлений развития науки и технологий, существующих проблем отраслей экономики и социальной сферы.
7 проектов в области фармакологии и фармацевтики, в том числе 5 прикладных, 1 инновационный и 1 стартап-проект с общим объемом финансирования 8,2 млрд сумов;
5 прикладных проектов в области медицинских наук с общим объемом финансирования 4,9 млрд сумов;
3 проекта по филологии, педагогике и психологии, в том числе 2 инновационных, 1 прикладной проект с общим объемом финансирования 3,4 млрд сумов;
6 проектов в области технических наук, в том числе 2 опытно-конструкторских, 2 стартап, 1 прикладной и 1 инновационный проект с общим объемом финансирования 6,4 млрд сумов;
7 проектов в области экономики и права, в том числе 5 прикладных, 1 целевой, 1 инновационный проект с общим объемом финансирования 5,1 млрд. сумов;
8 проектов в области химических технологий и нанотехнологий, в том числе 6 прикладных, 2 инновационных проекта с общим объемом финансирования 7,7 млрд сумов;
12 проектов в сфере сельского хозяйства, ветеринарии и охраны окружающей среды, в том числе 10 прикладных, 2 инновационных проекта на общую сумму 15,3 млрд сумов;
1 прикладной проект по математическим, физическим и механическим наукам с объемом финансирования 1,5 млрд сумов;
1 прикладной проект по истории и общественным наукам на сумму 1,0 млрд сумов;
1 прикладной проект по химическим наукам на сумму 1,2 млрд сумов;
2 прикладных проекта по наукам о земле с общим объемом финансирования 2,1 млрд сумов;
3 проекта в области информатизации и развития ИКТ, в том числе 2 прикладных, 1 инновационный проект с общим объемом финансирования 2,8 млрд сумов;
Пять прикладных проектов, разработанных “Узстройматериалы-ЛИТИ”, рекомендованы к финансированию на общую сумму 4,7 млрд сумов.