Xalqaro hamkorlik mustahkamlanmoqda
23-oktabr kuni Axborot texnologilayari va kommunikatsiyalarini rivojlanitirish vaziri Shuhrat Sodiqov va Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi  Favqulodda va Muhtor Elchisi Szyan Yan honim o‘rtasida onlayn muloqot bo‘lib o‘tdi.
Axborot texnologilayari va kommunikatsiyalarini rivojlanitirish vaziri         Sh. Sodiqov ta’kidlaganidek, Xitoy xalq Respublikasi O‘zbekiston Respublikasi uchun eng muhim sheriklaridan biridir. Davlatlarimiz o‘rtasida turli iqtisodiy sohalarda hamkorlik olib borilib, jumladan axborot texnologiyalari sohasida ham yetarli tajriba almashildi.
Szyan Yan honim, o‘z navbatida mamlakatlarimiz o‘rtasida olib borilayotgan samarali hamkorlikka hamda respublikamizda amalga oshirilayotgan islohotlarga  ayniqsa axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida olib borilayaotgan ishlarga yuqori baho berdi.
Shu bilan birga, uchrashuv chogʻida elektron hukumat, axborot texnologiyalari, texnoparklar va innovatsiya markazlarini rivojlantirish hamda boshqarish, IT taʼlim va eng yangi texnologiyalarni joriy etish masalalarining joriy holati va  istiqboldagi hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha fikr almashildi.
Оnlayn muloqot davomida tomonlar axborot texnologiyalari sohasida Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasida hamkorlikni yanada rivojlantirish boʻyicha ulkan salohiyat mavjudligi hamda bu borada barcha saʼy-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Укрепляется международное сотрудничество
23 октября состоялась онлайн-беседа между Министром по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухратом Садиковым и Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан госпожой Цзян Янь.
Как отметил Министр ИКТ Ш. Садиков, Китайская Народная Республика является одним из ключевых и стратегических партнеров для Республики Узбекистан. Между нашими странами накоплен значительный опыт взаимодействия в различных отраслях экономики, в том числе в IT-сфере.
Госпожа Цзянь Янь, в свою очередь, также высоко оценила плодотворное партнерство между странами и реформы, проводимые в Узбекистане, в том числе в сфере информационно-коммуникационных технологий.
В ходе онлайн-встречи стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и планах действий по перспективному сотрудничеству по вопросам развития системы электронного правительства, центров информационных технологий, технопарков и инновационных центров, IT-образования и внедрения новейших технологий.
Стороны отметили большой потенциал для развития сотрудничества между Узбекистаном и Китаем в области информационных технологий и выразили готовность мобилизовать все усилия в этом направлении.