Umumta’lim maktablar reytingi e’lon qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-sentabrdagi “Xalq ta’limini boshqarish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmonida Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasiga har yili tumanlar va shaharlar kesimida tanlash asosida umumta’lim muassasalari faoliyati samaradorligi bo‘yicha reyting tuzish va e’lon qilish vazifasi yuklangan.
2019/2020 o‘quv yilida ham Ta’lim inspeksiyasi tomonidan umumta’lim muassasalari reytingini aniqlash doirasida nazorat ishlari va so‘rovnomalar o‘tkazildi. Xalqaro tajribalardan foydalangan holda o‘tkazilgan o‘rganishlar natijalariga asosan yurtimiz tuman va shaharlaridagi maktablarda ta’lim sifati tahlil qilinib, ularning reytingi aniqlandi.
Joriy yilning 22-oktabr kuni umumta’lim maktablarining reytingi e’lon qilinishi va natijalar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi. Videokonferensiya tarzida o‘tkazilgan yig‘ilishda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi, Xalq ta’limi vazirligi rahbariyati, ushbu tashkilotlarning hududiy bo‘linmalari rahbarlari ishtirok etishdi.
Maktablar faoliyati samaradorligini reyting baholash tizimining joriy qilishdan asosiy maqsad, Respublika bo‘yicha o‘quvchilar bilimini baholashni Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (OECD) va Ta’lim sohasidagi yutuqlarni baholash xalqaro assosasiyasi (IEA) kabi nufuzli tashkilotlarning PISA (15-16 yoshli o‘quvchilar bilimini baholash bo‘yicha xalqaro dastur), TIMSS (4 va 8-sinf o‘quvchilarining matematika va tabiiy fanlar bo‘yicha savodxonligini baholash) PIRLS (boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining matnni o‘qish darajasi va sifatini baholash) o‘quvchilar bilimini baholash dasturlari darajasiga olib chiqishda ta’lim muassasalariga ko‘maklashishdir.
Maktab reytingini aniqlaydigan indikatorlarni yaratish jarayonida xorijiy tajribalar o‘rganilib, xususan AQSH, Rossiya Federasiyasi, Yaponiya, Avstraliya, Shveysariya, Gollandiya, Kanada va Ukraina kabi davlatlarda umumta’lim muassasalari reytingini baholash metodikasi chuqur tahlil qilindi. Xorijiy tajribaga muvofiq o‘quvchilarning bilim va ko‘nikmalarini baholash hamda maktab direktorlari va o‘qituvchilari bilan so‘rovnoma o‘tkazish orqali maktabda o‘qitish va ta’lim olish jarayonlari samaradorligini baholash kabi indikatorlar reyting aniqlashning eng asosiy mezonlari hisoblanadi.
Mahalliy va xalqaro tajribalar, hamda mutaxassislarning fikr-mulohazalaridan kelib chiqib, maktablar reytingini tuzish uchun quyidagi 4 ta ko‘rsatkich asosiy mezon sifatida joriy qilindi:
Bular:
- bitiruvchi o‘quvchilarning (11-sinf) umumta’lim fanlari bo‘yicha ta’lim tayyorgarlik darajasi va sifat ko‘rsatkichi (35 ball);
- 9-sinf o‘quvchilarining bilim darajasi (25 ball);
- oliy va birinchi toifali o‘qituvchilar ulushi (20 ball);
- umumta’lim muassasasining o‘quvchilari va pedagog jamoasi o‘rtasida o‘tkaziladigan so‘rovnoma natijalari (20 ball).
Joriy qilinayotgan reyting indikatorlarida jami natijaning 60 foizi o‘quvchilar bilim darajasini aks ettiradi.
Yuqoridagi indikatorlar asosida Respublikaning 992 ta (jamiga nisbatan 10%) umumiy o‘rta ta’lim muassasasi (maktablar) faoliyati tahlil qilindi va 2020-yil 1-iyul holatiga ularning reyting natijalari tayyorlandi:
Hududlar reytingida eng yuqori o‘rinlarni Buxoro, Namangan va Xorazm viloyatlari egallagan bo‘lsa, quyi o‘rinlarda Sirdaryo, Toshkent viloyati va Surxondaryo viloyatlari qayd etildi.
Umumiy reytingda:
eng yuqori Top-20 talikda Andijondan 6 ta, Farg‘onadan 4 ta, Xorazmdan 2 ta, Qoraqalpog‘istondan 2 ta, Namangandan 2 ta, Buxorodan 1 ta, Samarqanddan 1 ta, Qashqadaryodan 1 ta, Surxondaryodan 1 ta maktab kirdi;
eng oxirgi Top-20 talikda Qashqadaryodan 5 ta, Surxondaryodan 4 ta, Samarqanddan 3 ta, Toshkent viloyatidan 2 ta, Sirdaryodan 2 ta, Toshkent shahridan 1 ta, Andijondan 1 ta, Qoraqalpog‘istondan 1 ta, Buxorodan 1 ta maktablar kirdi.
Ixtisoslashtirilgan maktablar reytingida eng yuqori o‘rinlarni Namangan shahridagi 3-ixtisoslashtirilgan maktab, Ellikqal’a tumanidagi 5-ixtisoslashtirilgan maktab va Qo‘qon shahridagi 5-ixtisoslashtirilgan maktab egalladi.
Oddiy maktablar reytingida eng yuqori o‘rinlarni Nukus shahridagi 48-maktab, Beshariq tumanidagi 3-maktab va Buxoro shahridagi 2-maktab egalladi.
Ta’kidlash joizki, 2019-yilda ilk marotaba e’lon qilingan maktablar reytingida 10 foiz maktablar qamrab olingan edi. Joriy yilda esa respublika bo‘yicha jami maktablarning 20 foizini qamrab olish rejalashtirilgan edi.
2019/2020-o‘quv yili uchun maktablar reytingini aniqlash maqsadida
2019-yilning 3-oktabrdan 18-dekabrgacha respublikamizning barcha tuman va shaharlaridan 992 ta umumta’lim muassasalarida nazorat ishlari va ijtimoiy so‘rovnomalar o‘tkazildi. 2020-yilning aprel oyida yana 10 foiz maktablarda (o‘tgan yilgi reytingda qatnashgan maktablar) o‘rganish ishlarini o‘tkazish rejalashtirilgan edi. Ammo pandemiya sababli mazkur o‘rganishlarni tashkil qilish imkoni bo‘lmadi. Shu sababli joriy yilda 992 ta (10 foiz) maktablarda o‘tkazilgan reyting natijalari e’lon qilinmoqda. Reytingga jalb qilingan maktablar ro‘yxati umumta’lim muassasalari reytingini tuzish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi komissiya tomonidan tasdiqlangan texnologiya asosida tanlab olish orqali shakllantirildi. Tanlov natijalariga ko‘ra, 186 ta ixtisoslashtirilgan maktab va 806 ta oddiy maktab reyting ro‘yxatiga kiritildi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona va Buxoro viloyati maktablarining 20-28%i ixtisoslashtirilgan maktablar top-100 taligiga kirgan.
Samarqand, Buxoro, Navoiy va Jizzax viloyati maktablarining 15-20%i oddiy maktablar top-100 ligiga kirgan.
11-sinf bitiruvchilarining o‘qishga kirish ko‘rsatkichlari bo‘yicha Toshkent shahri (10,2%), Navoiy (10,2%), Qoraqalpog'iston Respublikasi (10,4%), Farg‘ona (10,7%) va Buxoro (16,5%) viloyatlari peshqadam bo‘ldi.
9-sinf o‘quvchilarining bilim darajasini aniqlash bo‘yicha o‘tkazilgan nazorat ishlarida jami 22769 nafar o‘quvchi qatnashdi va ularning 56.1%i ona tilidan diktantdan va 11.97%i matematikadan yozma ishdan ijobiy baholandi.
Diktant bo‘yicha eng yuqori natijalar Sirdaryo, Buxoro, Jizzax, Samarqand viloyatlarida qayd etildi. Jumladan: Jondor tumani 49-IDUM, Nurota tumani 58-maktab, Payariq tumani 5-maktab, Mirobod tumani 31-maktab, Xiva tumani 1-maktab, Xovos tumani 1-maktab, Bog‘dod tumani 3-IDUMI, O‘zbekiston tumani 65-IDUMI, Oltiariq tumani 1-IDUM va Sariosiyo tumani 1-maktab 100% ijobiy natijaga erishgan.
Matematikadan yozma ish bo‘yicha eng yuqori natijalar Samarqand, Xorazm, Namangan va Buxoro viloyatlarida va eng past natijalar Toshkent shahar, Toshkent viloyati va QQR viloyatlarida qayd etildi.
Oliy va birinchi toifali o‘qituvchilar ulushi bo‘yicha yuqori o‘rinlarda Farg‘ona, Andijon va Namangan viloyatlari bo‘lsa, quyi o‘rinlarda Samarqand, Surxondaryo va Jizzax viloyatlari maktablari aniqlandi.
Maktab o‘qituvchilari jamoasi bilan o‘tkazilgan so‘rovnomada jami 28707 nafar pedagog xodimlar qatnashdi. Ijtimoiy so‘rovnomalar TALIS-xalqaro tadqiqotlari savollari asosida o‘tkazildi. Bu o‘tkazilgan so‘rovnomalar o‘qituvchining professional faoliyatini tekshirishga imkoniyat berdi. So‘rovnoma davomida o‘qituvchilar o‘z kasbiy tayyorgarligi, pedagogik faoliyati, shaxsiy fikr-mulohazalari, maktab sharoiti haqida ma’lumotlarni bayon qilishgan.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, joriy yilgi maktablar reytingiga mavjud 10000 ga yaqin maktabdan 10 foizi ya’ni 992 tasi qamrab olingan. Kelgusida optik tolali internet tarmog‘iga ulangan maktablar soni oshib borishi hisobiga, zamonaviy axborot kommunikasiyalaridan unumli foydalangan holda mazkur reytingga 100 foiz maktablarni qamrab olish rejalashtirilgan.
Reyting natijalarini tahlil qilish asosida sog‘lom raqobat muhitni shakllantirish, maktablarda ta’lim sifatini ko‘tarish, o‘qituvchilarning bilim darajasini va pedagogik mahoratini oshirish, umumta’lim muassasalari faoliyatidagi ochiqlik va shaffoflik darajasini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar ishlab chiqiladi va kamchiliklarni bartaraf qilish bo‘yicha barcha imkoniyatlar ishga solinadi.

Объявлен рейтинг общеобразовательных школ
Указом Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы управления народным образованием» от 5 сентября 2018 года на Государственную инспекцию по надзору за качеством образования при Кабинете Министров возложена задача ежегодно составлять и объявлять рейтинг эффективности деятельности общеобразовательных учреждений путем отбора в разрезе районов и городов.
В 2019/2020 учебном году Инспекцией по образованию в целях определения рейтинга общеобразовательных учреждений проведены работы по изучению ситуации и опросы. На основании результатов изучения качества образования в школах районов и городов нашей страны проведен анализ и определен их рейтинг с использованием международного опыта.
22 октября текущего года состоялось заседание, посвященное обсуждению объявления рейтинга общеобразовательных школ и его результатов. На заседании, которое проводилось в формате видеоконференции, приняли участие руководители Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров, Министерства народного образования, а также их региональных структурных подразделений.
Главная цель внедрения системы рейтинговой оценки эффективности деятельности школ - оказание содействие образовательным учреждениям в выведении оценивания знаний учащихся по республике на уровень программ PISA (международная программа по оценке знаний 15-16-летних учащихся), TIMSS (оценивание грамотности учащихся 4 и 8-х классов по математике и естественным предметам), PIRLS (оценивание уровня и качества чтения текстов учащихся начальных классов) таких престижных учреждений, как Организация экономического сотрудничества и развития (OECD) и Международная ассоциация по оценке учебных достижений (IEA).
Стоит подчеркнуть, что в 2019 году, когда был впервые объявлен рейтинг, было охвачено 10 % школ. А в нынешнем году запланирован охват 20 % школ республики. В целях определения рейтинга школ для 2019/2020 учебного года с 3 октября по 18 декабря 2019 года в 992 общеобразовательных учреждениях республики были проведены работы по контролю и социологические опросы. На апрель 2020 года были запланированы работы по изучению еще в 10 % школах (которые приняли участие в прошлогоднем рейтинге). К сожалению, из-за пандемии эти мероприятия не были проведены. Поэтому в текущем году объявляются результаты рейтинга, проведенного в 992 (10%) школ. Список внесенных в рейтинг школ сформирован путем отбора на основании технологии, которая утверждена Координационной комиссией по составлению рейтинга общеобразовательных учреждений. По результатам конкурса в рейтинговый список вошли 186 специализированных и 806 обычных школ.
В процессе формирования индикаторов, определяющих рейтинг школ, был изучен современный зарубежный опыт. В частности, глубоко проанализирована методика по оценке рейтингов общеобразовательных учреждений в таких странах, как США, Российская Федерация, Япония, Австралия, Швейцария, Голландия, Канада и Украина. По зарубежному опыту изучены такие индикаторы, как оценка эффективности процессов обучения и учебы в школе путем оценки знаний и навыков учащихся, а также проведения опросов среди директоров и преподавателей школ, которые являются основными критериями определения рейтинга.
Исходя из местного и зарубежного опыта, а также размышлений специалистов для составления рейтингов школ как основные критерии установлены следующие 4 показателя:
- показатель поступления в вуз (35 баллов);
- уровень знания учеников 9-х классов (25 баллов);
- доля преподавателей высшей и первой категорий (20 баллов);
- результаты опросов, проведенных среди учащихся и педагогов общеобразовательного учреждения (20 баллов).
В внедряемых индикаторах рейтинга 60% общего результата отражает уровень знания учеников.
На основании вышеупомянутых индикаторов проанализирована деятельность 992 (10% от общего числа) общеобразовательных учреждений (средних школ) в республике и определены их рейтинговые результаты на 1 июля 2020 года:
В рейтинге по территориям первые три места заняли Бухарская, Наманганская и Хорезмская области, а самые низкие показатели выявлены у Сырдарьинской, Ташкентской и Сурхандарьинской областей.
Общий рейтинг:
В Топ-20 вошли из Андижанской - 6, Ферганской - 4, Хорезмской - 2, Каракалпакстана - 2, Наманганской областей - 2 школы и по одной из Бухарской, Самаркандской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей.
В худшей Топ-20 отметились школы из Кашкадарьинской - 5, Сурхандарьинской - 4, Самаркандской - 3, Ташкентской - 2, Сырдарьинской областей - 2, а из города Ташкента - 1, Андижана - 1, Каракалпакстана - 1, Бухары - 1.
В рейтинге специализированных школ самых высоких мест удостоились специализированная школа № 3 города Намангана, специализированная школа № 5 Элликкалинского района и специализированная школа № 5 города Коканда.
Среди обычных школ лучшие рейтинги показали школа № 48 города Нукуса, школа № 3 Бешарыкского района и школа № 2 города Бухары.
20-28% специализированных школ Андижанской, Наманганской, Ферганской и Бухарской областей внесены в Топ-100.
15-20% учебных заведений Самаркандской, Бухарской, Навоийской и Джизакской областей обозначились в Топ-100 обычных школ.
По показателям поступления выпускников 11-х классов в высшие учебные заведения лидируют город Ташкент (10,2%), Республика Каракалпакстан (10,4%), Навоийская (10,2%), Ферганская (10,7%) и Бухарская (16,5%) области.
В проверках по надзору, проведенных для определения уровня знания учеников 9-х классов, приняли участие всего 22769 учащихся. Из них положительные оценки получили 56.1% по диктанту по родному языку и 11.97% - по письменной работе по математике.
Лучшие результаты по диктанту показали в Сырдарьинской, Бухарской, Джизакской, Самаркандской областях. В частности, СГОШ №49 Жондорского района, школа №58 Нуратинского района, школа № 5 Пайарыкского района, школа № 31 Мирабадского района, школа № 1 Хивинского района, школа № 1 Хавасского района, СГОШИ №3 Багдадского района, СГОШИ № 65 Узбекистанского района, СГОШ № 1 Алтыарыкского района и школа № 1 Сариасийского района показали положительный результат на 100%.
По итогам проверок письменных работ по математике самые лучшие результаты показали Самаркандская, Хорезмская, Наманганская и Бухарская области. А самые низкие показатели оказались у города Ташкента, Ташкентской области и Каракалпакстана.
По долевым показателям среди учителей высшей и первой категорий верхние строчки рейтинга заняли Ферганская, Андижанская и Наманганская области. А в нижней части списка школы Самаркандской, Сурхандарьинской и Джизакской областей.
На опросах с учителями школ приняли участие в общей сложности 28707 кадровых педагогов. Социологический опрос проведен на основании вопросов международных исследований TALIS. Данные опросы дали возможность проверять профессиональную деятельность учителя. Во время опросов преподаватели излагали собственные мнения, суждения, а также рассказали о своей профессиональной подготовке, педагогической деятельности, об условиях, созданных в своих школах.
Стоит отметить, что в этом году рейтинг школ охватывает 10 процентов из существующих 10000 школ, то есть 992 из них. В дальнейшем, в связи с увеличением числа школ, подключенных к оптоволоконному интернету, планируется охватить 100 процентов школ эффективным использованием современных информационных коммуникаций.
На основании анализа результатов рейтинга будут разработаны меры, направленные на формирование среды здоровой конкуренции, повышение качества образования в школах, уровня знания и педагогического мастерства педагогов, обеспечение открытости и прозрачности в деятельности общеобразовательных учреждений. В дальнейшем будут использованы все возможности по устранению недостатков.